Nezmeškajte Bielu noc: Festival súčasného umenia, interaktívnych zážitkov a svetelného dizajnu prichádza desiatykrát do Bratislavy – aj vďaka sponzorom
Od 4. do 6. októbra sa nočná Bratislava premení na živú galériu súčasného umenia. Populárny mestský festival Biela noc tento rok predstaví takmer 50 umeleckých zastávok tvorcov z viac než desiatky krajín, vrátane Japonska, Francúzska, Talianska či Veľkej Británie.
Chýbať však nebude ani domáca scéna – napríklad neoficiálne zoskupenie umelcov, svetelných dizajnérov, grafikov a programátorov tvoriacich pod značkou BN Label predstaví hneď niekoľko inštalácií, ktoré pracujú s mestskou architektúrou a Bratislavu ukazujú v netradičnom šate.
Zažiť budete môcť aj interaktívne projekcie, monumentálnu 360-stupňovú animáciu alebo nábrežie posiate digitálnymi očami exotických zvierat.
Ako hovorí výkonná riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková, mnohé z nich by nevznikli bez výraznej podpory dlhoročných partnerov a sponzorov festivalu.
„Ľudí často prekvapuje, ako veľmi nákladný festival nášho rozsahu a trvania je – nejde len o honoráre umelcov či produkčného tímu, za festivalom stojí celý tím technikov, koordinátorov, mediátorov, ochrankárov, stavbárov, inžinierov, programátorov, kreatívcov. Nesmieme zabudnúť ani na náklady na elektrinu, materiály, dopravu, a to nielen pri samotnom prezentovaní diela, ale aj pri jeho vývoji,” vysvetľuje.
„Zohnať financie je každoročne veľkou výzvou. V súčasnom turbulentnom vývoji v kultúre sú o to viac vzácnejšie partnerstvá so súkromným sektorom, ktorý je otvorený nápadom a podporuje skutočnú spoluprácu s umelcami. Aj vďaka nim je dramaturgia tohtoročného festivalu širšia a umožní návštevníkom zažiť svoje mesto opäť inak, s čerstvými očami.”
Le silence des particules (Guillaume Cousin, FR)
Francúzsky umelec Guillaume Cousin prináša s podporou Medicine na Bielu noc multimediálnu inštaláciu, vzdušný objekt, ktorý putuje časom a priestorom, vzniká, rastie, spomaľuje, rozpadá sa – a divákov pohlcuje svojím jemným, dymovým, organickým charakterom.
Dielo pritom stojí na mohutných základoch algoritmov a neprehliadnuteľného stroja, ktorý je priznanou súčasťou inštalácie. Svojím spôsobom tak odkúzľuje tvorivý proces, napriek tomu však návštevníkom ponúka meditatívny zmyslový zážitok, obklopenie prázdnotou, nečakaný pocit spoluúčasti a vnímanie živého v neživých obrazcoch.
Connection (BN Label, SK)
Vodná trasa Bielej noci tento rok symbolicky prepojí nielen oba bratislavské brehy, ale aj most Lanfranconi s mostom Apollo. Apollo sa pritom na festivalovej mape objaví v historickej premiére – jeho oblúková architektúra v spolupráci s Férovou nadáciou O2 ožije laserovým mappingom, ktorý rozohrá minimalistickú symfóniu svetla a geometrie.
Inštalácia cez metaforu spájania oddelených brehov rozvíja motívy otvoreného dialógu a prístupnosti k tým druhým, iným, odlišným – pretože na rešpekte a vzájomnej tolerancii záleží.
The Future (BN Label, SK)
Vitajte v Bratislave budúcnosti: svetelná inštalácia The Future, podporená JTRE, je symbolickým náznakom mrakodrapov, ktoré sa už o niekoľko rokov môžu stať stálou súčasťou mestskej panorámy. Dva silné lúče vytvoria minimalistický, ale neprehliadnuteľný zásah do prostredia, ktorý bude možné pozorovať z rôznych častí hlavného mesta, a ktorý nám naznačí budúcu podobu bratislavského nábrežia.
Resonance a Lightscapes (BN Label, SK)
S podporou od glo znovu ožije legendárny hotel Kyjev. Počas festivalových nocí ho prebudí monumentálny laserový mapping, ktorým kreatívci z BN Label vzdajú svetelnú poctu ikonickej stavbe a streetartu Lousy Aubera, ktorý už niekoľko rokov kraľuje hotelovej fasáde.
Minimalistická hra svetla a geometrie navyše vstúpi do kreatívneho dialógu so susednou interaktívnou projekciou na bočnej stene obchodného domu PRIOR. V interiéri obchodného domu nájdeme aj imerzívnu site-specific inštaláciu Lightscapes, do ktorej je však vstup povolený len návštevníkom nad 18 rokov.
Je voľným pokračovaním exteriérových projekcií – kinetické objekty a led tyče v nej dômyselnou hrou svetla, tvarov a tieňov zaplnia priestor pohlcujúcou atmosférou. Pocit každodennosti či obyčajnosti zostane za dverami…
Sféra (BN Label, SK)
Nenechajte si ujsť monumentálnu 360-stupňovú projekciu, ktorá bude vďake ČSOB dominantou Komenského námestia. Táto fluidná vizuálna inštalácia symbolizuje dynamický ekosystém, v ktorom sa z myšlienok a impulzov rodia riešenia, ktoré ľudstvo neustále posúvajú vpred.
Či už hovoríme o vynáleze kolesa pred 6000 rokmi alebo o súčasných pokrokoch v oblasti umelej inteligencie, tieto inovácie majú jedno spoločné: sú inteligentné a predstavujú kľúč k nášmu pokroku. Dôležité však je, aby sme dokázali ich potenciál využiť naplno.
Flow (Ján Šicko, SK)
Ponorte sa do Flow, veľkoplošnej interaktívnej projekcie v blízkosti Propellera, ktorá vám skrz intuitívne ovládanie dovolí ovplyvniť jej vizuálny charakter. Môžete tak vstúpiť do dynamiky generovanej grafiky, ktorá neustále plynie, vyvíja sa a mení. Podobne ako kameň, ktorý hodený do vody zanechá na hladine postupne miznúce kruhy, aj interakcia návštevníka s dielom dočasne mení jeho vizuálnu podobu a zanecháva postupne miznúcu stopu. Inštalácia vznikla s podporou ZSE.
Animals (Ivo Opl, CZ a Suren Manvelyan, ARM)
Kráčajte opatrne, nech sa nezľaknú! Interaktívna land-artová inštalácia Animals vás pozýva tešiť sa krásami prírody cez zvedavé očí viac ako 16 živočíšnych druhov, vrátane šimpanza, muflona či kajmana. Ako v skutočnom živote, tak aj v inštalácií sú zvieratá citlivé na rozruch a pokiaľ nebudete dostatočne ticho, skryjú sa alebo prejdú do útoku.
Ale nebojte sa – nepohryznú! Inštalácia vychádza z pôsobivej kolekcie fotografií zvierat vo vysokom rozlíšení, ktorú vytvoril arménsky fotograf Suren Manvelyan a český dizajnér a výtvarník Ivo Opl použil ako základ pre interaktívny land-art, ktorý oživí priestor pred Eurovea, hlavným sponzorom diela.
Biomimetics (Void Sleepers, SK)
Ponorte sa do komplexnej interakcie organizmov a chemických procesov, a tešte sa z toku vedomostí, vďaka ktorému sme stále tu! Audiovizuálna inštalácia, vytvorená s podporou Pilsner Urquell špeciálne pre túto príležitosť, abstraktným audiovizuálnym jazykom spracúva tému prírody a vedy v zdanlivo jednoduchom námestie z každodenného života – výrobe piva. Čerstvo založené dizajnové štúdio Void Sleepers v nej kombinuje syntetickú hudbu so simuláciami fyziky a algoritmami. Inšpiráciu do veľkej miery čerpá v kvalitných surovinách a chránenom procese výroby Pilsner Urquell.