Neznámy „hrdina“ môže zohrať kľúčovú úlohu v liečbe rakoviny. Mnohí ho do jedálnička vôbec nezapájajú, varuje odborník

  • Selén ako nová zbraň proti rakovine?
  • Americký profesor dosiahol prelomové výsledky
selén
Archív Canva
  • Selén ako nová zbraň proti rakovine?
  • Americký profesor dosiahol prelomové výsledky

Vedel si, že pre správne fungovanie organizmu potrebujú dospelí prekvapivo malé množstvo selénu? Len 55 mikrogramov denne. Napriek tomu ho mnohí do svojho jedálnička nezapájajú vôbec. Ako upozorňuje odborník, robia tým veľkú chybu. 

Profesor Aliasger K. Salem z Katedry farmaceutických vied na University of Iowa totiž v nedávnom článku pre ScienceAlert predstavil fascinujúci príbeh selénu. 

„V roku 1817 chemik Jöns Jacob Berzelius objavil prvok, ktorý pomenoval po gréckej bohyni Mesiaca Seléne. Inšpirovala ho podobnosť s iným prvkom – telurom. Málokto vtedy tušil, aký významný vplyv bude mať tento stopový prvok na ľudské zdravie,“ opisuje Salem. 

Prečo potrebuješ Selén?

Profesor Salem, ktorý sa výskumu selénu venuje už desaťročia, vysvetľuje prekvapivý fakt. Predstav si, že tvoje telo potrebuje denne len 55 mikrogramov selénu – to je množstvo také malé, že ho voľným okom ani neuvidíš. Pre porovnanie, iných stopových prvkov potrebuješ omnoho viac.

Napríklad medi 900 až 10 000 mikrogramov a zinku dokonca 8 000 až 40 000 mikrogramov denne. No aj napriek týmto minimálnym potrebám je selén pre tvoje zdravie absolútne kľúčový.

Salem v laboratóriu strávil roky skúmaním tohto fascinujúceho prvku. Jeho tím zistil, že selén je ako dirigent v orchestri ľudského tela. Koordinuje totiž množstvo životne dôležitých procesov. Podporuje funkciu štítnej žľazy, posilňuje tvoj imunitný systém, pomáha pri oprave poškodenej DNA a stará sa o zdravie tvojho srdca aj mozgu.

Protirakovinové účinky

„Môj výskum sa zameriava na potenciál využitia selénu ako doplnku k chemoterapii pri liečbe rakoviny. Zlúčeniny selénu ako kyselina metylselenínová (MSA) a seleno-L-metionín (SLM) sú sľubné v zacielení na proteíny, ktoré podporujú progresiu nádorov a rezistenciu na liečbu,“ vysvetľuje profesor Salem.

„Štúdie nášho tímu zistili, že MSA dokáže modulovať kľúčové biochemické dráhy súvisiace s rakovinou obličiek znížením hladín proteínov, ktoré ovplyvňujú rast nádorov a únik pred imunitným systémom. Taktiež sme pozorovali, že SLM môže spomaliť rast nádorov obličiek u myší bez toxických vedľajších účinkov,“ pokračuje Salem.

Navyše v klinickej štúdii fázy 1 zistili, že kombinácia SLM s chemoterapeutickým liekom axitinib bola účinná pri liečbe metastatickej rakoviny obličiek u pacientov, s minimálnymi vedľajšími účinkami.

Salem však dodáva, že musia byť opatrní pri interpretácii výsledkov. Napríklad rozsiahla štúdia Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial, ktorá sledovala viac ako 35 500 mužov, nepreukázala, že by selén pomáhal predchádzať rakovine prostaty.

Ako si správne dopĺňať Selén?

Nedostatok selénu predstavuje vážny zdravotný problém, najmä v oblastiach s pôdou chudobnou na tento prvok, ako sú časti Číny, Afriky a Európy. Nízke hladiny selénu súvisia s Keshanovou chorobou (smrteľné ochorenie srdca) a Kašin-Beckovou chorobou (postihuje kĺby a kosti).

Na druhej strane, príliš veľa selénu môže byť rovnako nebezpečné ako jeho nedostatok. Selenóza nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou – spôsobuje lámavosť vlasov a nechtov, tráviace problémy, nepríjemné kožné vyrážky a neurologické príznaky. V najhorších prípadoch môže nadmerný príjem selénu viesť až k zlyhaniu orgánov.

Ako teda dosiahnuť správnu rovnováhu? Salem má jasné odporúčania: „Konzumácia potravín bohatých na selén – ako sú brazílske orechy, morské plody, celozrnné výrobky a vajcia – môže pomôcť udržať optimálnu hladinu živín. V regiónoch s pôdou s nedostatkom selénu môže byť potrebná jeho suplementácia pod lekárskym dohľadom.“

Ak žiješ v oblasti s nedostatkom selénu v pôde, možno budeš potrebovať výživové doplnky. Nikdy však nezačínaj so suplementáciou na vlastnú päsť. Vždy sa najprv poraď s lekárom, ktorý pozná tvoj zdravotný stav a môže odporučiť správne dávkovanie.

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroje: ScienceAlert, ScienceDirect

Najnovšie videá

Trendové videá