Nezúfaj, ak tvoje auto neprešlo STK. Prinášame ti užitočné rady, ako ďalej postupovať

  • Ak tvoje vozidlo nemá úspešne spravenú STK, nie je to koniec sveta
  • Stále máš možnosti, no pozor na termíny
STK na Slovensku, čo robiť, ak nemám STK
Ilustračné foto TASR/Radovan Stoklasa, Archív Canva
  • Ak tvoje vozidlo nemá úspešne spravenú STK, nie je to koniec sveta
  • Stále máš možnosti, no pozor na termíny

Každý majiteľ auta dobre vie, že na to, aby ho mohol legálne používať, musí každé dva roky so svojím vozidlom úspešne prejsť stanicou technickej kontroly (STK). V tomto ohľade treba splniť technickú kontrolu (TK), ale aj emisnú kontrolu (EK). V mnohých prípadoch môže ísť o maličkosť, no často sa stretávame aj s tým, že majiteľovi takéto testy naháňajú husiu kožu. Čo teda robiť, ak STK nebola úspešná?

Ako píše portál Autoviny.sk, za rok 2023 prešlo kontrolou 1 364 571 vozidiel. Vyše 160-tisíc pritom na prvý pokus neuspelo a muselo si STK zopakovať. Až 18 307 vozidiel nakoniec nedostalo potvrdenie, a tak sa nemohlo vrátiť na cesty. To ale neznamená, že vozidlo už nemožno používať.

Portál podotýka, že sa po neúspechu môže stať, že získa označenie „technicky dočasne spôsobilé vozidlo v cestnej premávke“. To znamená, že tvoje auto má chyby uvádzané vo vyhláške 137/2018 Z.z., platnej od 1. júla 2024. Konkrétne hovoríme o paragrafe 49, odst. 2, písm. b).

„Vážne chyby, ktoré môžu ovplyvniť bezpečnosť vozidla alebo životné prostredie, alebo ohroziť iných účastníkov cestnej premávky, ako aj iné významnejšie prípady nezhody; vozidlo je ‚dočasne spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke‘,“ píše sa v zákone.

V tomto prípade máš 60 dní na to, aby si problém vyriešil, odstránil a opakovane svoje vozidlo podrobil STK.

Horší prípad

Horšie dopadneš, ak kontrolór usúdi, že držíš „technicky nespôsobilé vozidlo“. V tomto prípade ide o výsledok skúšky, ktorý zistil nasledovné:

„Nebezpečné chyby, ktoré predstavujú priame a bezprostredné riziko pre bezpečnosť cestnej premávky alebo majú vplyv na životné prostredie, a je potrebné zakázať používanie vozidla v cestnej premávke; vozidlo je ‚nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke‘,“ píše sa v rovnakom odstavci v písm. c).

Ako sa uvádza na webe ministerstva dopravy, technickú nespôsobilosť vozidla na prevádzku v cestnej premávke kontrolujú v rámci bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky orgány Policajného zboru. Keď zistia jeho nespôsobilosť, smú za tento priestupok „proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky“ uložiť i pokutu. V ešte horšom prípade hrozí aj zadržanie osvedčenia o evidencii.

Technicky nespôsobilé vozidlo možno vyradiť z evidencie. To môžeš urobiť dočasne alebo na trvalo. Dá sa tak urobiť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, no ponáhľaj sa. Ak to nestihneš včas, opäť ti hrozí pokuta.

Ak si chceš vozidlo vyradiť dočasne, vyjde ťa to podľa ministerstva vnútra nasledovne:

V lehote
1.  do jedného roka 5 eur,
2.  od jedného roka do dvoch rokov 20 eur,
3.  od dvoch rokov do štyroch rokov 35 eur,
4.  od štyroch rokov do šiestich rokov 70 eur,
5.  od šiestich rokov do 10 rokov 170 eur,
6.  nad 10 rokov 350 eur.

Opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel 5 eur.

Zdroje: Autoviny.sk, mindop, minv

Najnovšie videá

Trendové videá