Nezvyčajná pomoc Ukrajine. Svet čakal tanky, vojaci dostali elektrobicykle, píše Laura Bednárová

  • Prieskum ukázal znepokojivé zistenie o Slovákoch
  • Bisto NhaBe otvára pobočku v ďalšom meste
  • Ukrajinská armáda dostala e-bajky
Eleek
  • Prieskum ukázal znepokojivé zistenie o Slovákoch
  • Bisto NhaBe otvára pobočku v ďalšom meste
  • Ukrajinská armáda dostala e-bajky

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Byť čestným sa neoplatí, myslia si mladí Slováci. Prieskum Nadácie Zastavme korupciu ukázal znepokojivé čísla
  • Vietnamské bistro NhaBe plánuje expanziu. Novú prevádzku by mali otvoriť v Banskej Bystrici už toto leto
  • Ukrajinská armáda má nový prírastok. Vojaci dostali e-bajky

Drobné podvody môžu viesť ku korupčnému správaniu

Nadácia Zastavme korupciu nechala vypracovať prieskum, ktorý zas a znova odhalil nelichotivé zistenia o Slovákoch. Podľa realizovaného prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Focus, si až 48 % respondentov myslí, že na Slovensku sa neoplatí správať čestne. Prieskum bol realizovaný na vzorke 1 037 Slovákov a Sloveniek starších ako 15 rokov.

Značná časť prieskumu bola zameraná na správanie žiakov a študentov na stredných a vysokých školách. 13 percent respondentov napríklad odpovedalo, že nevidia žiadny problém s opisovaním počas písomiek. 30 percent opýtaných považuje opisovanie počas písomky len za „malý problém“. Z nich si 86 % nemyslí, že ide o záležitosť, ktorá by sa mala riešiť.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že podľa 52 % opýtaných sa na Slovensku oplatí správať čestne. Nadácia Zastavme korupciu na svojich stránkach prízvukuje, že takto sa však rozhodovali najmä starší ľudia. 

Ako uvádza Nadácia Zastavme korupciu, nízka tolerancia voči podvodom je základným predpokladom v boji proti korupcii.

„Drobné podvody neskôr môžu viesť ku korupčnému správaniu. Ak si študent zvykne odpisovať na písomke, lebo to považuje za normálne, je veľká pravdepodobnosť, že neskôr bude zmýšľať podobne a ukradne diplomovú prácu,“ hovorí Zuzana Vasičák Očenášová z Nadácie Zastavme korupciu.

Aj z tohto dôvodu je jedným z hlavných cieľov projektu Nadácie Zastavme korupciu zmena v postojoch mladých ľudí. Nadácia aktuálne spúšťa druhý ročník projektu Férovka, ktorý mení hodnotové postoje žiakov na stredných školách a bojuje s neférovým správaním na škole. Všetky zistenia, ktoré priniesol realizovaný prieskum, si môžeš prečítať v tomto článku.

žiaci
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Hit Martina prichádza do Banskej Bystrice

Nam Ve Nguyen je zakladateľ vietnamského bistra NhaBe, ktoré sa stalo obľúbenou prevádzkou viacerých ľudí žijúcich v Martine. Vďaka svojej veľkej popularite a priaznivému záujmu zo strany zákazníkov, sa so svojimi biznis partnermi rozhodli expandovať a otvoriť tak novú prevádzku v Banskej Bystrici. Novú prevádzku by mali otvoriť už v priebehu tohto leta.

Jej koncept bude mierne odlišný od tej v Martine. Bistro bude disponovať menšou kapacitou a zamerané bude primárne na objednávky so sebou či rozvoz. Nachádzať sa bude v centre mesta v Starej Tržnici, kde prevláda komunitný charakter s ďalšími zaujímavými prevádzkami a lokálnymi trhovníkmi.

„NhaBe bistro už ľudia poznajú aj mimo Martina. Dostávame veľa správ od našich fanúšikov, či neotvoríme NhaBe aj v ich meste. To je pre nás ten najsilnejší signál, prečo sa do toho pustiť.“

S otvorením novej pobočky v inom meste prichádzajú zároveň aj zásadné zmeny, ktoré sa majitelia rozhodli zakomponovať do svojho konceptu. Aby urýchlili a zefektívnili prípravu samotných jedál, rozhodli sa zdigitalizovať viaceré procesy. Papierové bloky vymenili za tablety, zmenili pokladničný systém a zamestnanci už medzi sebou môžu komunikovať aj prostredníctvom hands free slúchadiel.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NhaBe (@nhabebistro)

Do budúcna by chceli spustiť aj objednávanie cez kiosk a QR kódy, ktoré budú umiestnené na stoloch. „Toto by sme chceli zvládnuť hneď od začiatku čo najlepšie, aby sa nám všetkým spolu dobre a efektívne pracovalo.“

Ďalšou zmenou bude aj nový spôsob prípravy jedál. Práce súvisiace s varením vývaru, čistením mäsa či krájanm zeleniny budú realizované na pobočne v Martine. Do bystrickej pobočky budú suroviny následne distribuované na okamžitú prípravu.

„Chceme sa vyhnúť mrazeniu či dlhodobej konzervácii. Takýto postup sme zvolili preto, aby sme zachovali nastavenú kvalitu našich jedál. Chceme, aby zákazník dostal rovnako chutné a kvalitné Bun bo v Martine, Bystrici a postupne aj v každých ďalších bistrách.“

Priznávajú, že podnikať v gastro sektore nie je práve najjednoduchšie, no ani napriek tomu sa nenechávajú odradiť. Ich cieľom je expandovať a otvoriť nové prevádzky aj v ďalších krajských mestách, ako sú napríklad Žilina, Bratislava alebo Trenčín.

Dosahovanie cieľov je však v týchto časoch náročnejšie. Ako prebiehala adaptácia na nové podmienky a čo odporúčajú ľuďom podnikajúcim v gastre si prečítaš v tomto článku.

E-bajky ako súčasť armády

Najskôr by sme očakávali, že dostane ukrajinská armáda na pomoc niečo mohutnejšie, napríklad tanky. Ukrajinskí vojaci sú stále v stave, kedy s veľkou náručou vítajú rôzne nové techniky a zbrane, ktoré im pomáhajú s lepšou obranou proti ruskému agresorovi. Okrem klasických áut a obrnených transportérov, je ukrajinská armáda aktuálne obohatená o nevšednú techniku.

Ide o elektrické stroje, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako elektrická motorka alebo moped. Ide o výrobok miestnej firmy Eleek, ktorá vojakom dodáva špeciálne modely. V rámci prvej dodávky bolo uvedených do prevádzky už viac ako 50 exemplárov a aktuálne sa zbierajú peniaze na ďalšie.

Na Ukrajine sú tieto modely oficiálne registrované ako elektrobicykle s prezývkou banderobajk.

https://www.facebook.com/eleekbikes/posts/1439006546546312

Samotná hmotnosť modelu Atom je približne 70 kilogramov a dokáže zrýchliť na 90 km/h, vďaka 3 000 W motoru. Batéria (3 600 Wh) by mala stačiť na dojazd 100 až 150 kilometrov, pričom úplné nabitie nezaberie viac ako 5 hodín. Cena tohto vojenského e-biku je približne 4 000 eur.

Okrem toho disponuje aj doplnkovou výbavou v podobe svetlometu, brzdového svetla, či USB portu pre napájanie mobilného zariadenia a prídavnej 220V zásuvky. 

Ukrajinská armáda okrem elektrobicyklov nedávno dostala aj systém nazývaný Mistral. Ide o protilietadlový raketový systém krátkeho dosahu, ktorý Ukrajinskej armáde darovali Nóri. Viac si prečítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá