„Nič moc.“ Poslanci hodnotili pôsobenie Zuzany Čaputovej, Matoviča sa jej činy dotkli
- Zuzana Čaputová bola hlavnou aktérkou kreovania novej vlády
- Startitup sa pýtal poslancov, či prezidentke dôverujú
- Zuzana Čaputová bola hlavnou aktérkou kreovania novej vlády
- Startitup sa pýtal poslancov, či prezidentke dôverujú
Jednou z hlavných protagonistiek aktuálnych politických udalostí je určite práve hlava štátu. Prezidentka Zuzana Čaputová mala totiž v rukách kreovanie novej, tzv. úradníckej vlády. Vládny kabinet expertov a odborníkov by mal od pondelka nahradiť rozpadnutú vládu Eduarda Hegera.
Startitup počas aktuálnej schôdze parlamentu vyspovedal poslancov s otázkou, či prezidentke Zuzane Čaputovej dôverujú a ako hodnotia jej pôsobenie v paláci.
Gyimesi kritizuje, Cigániková chváli
V súčasnosti nezaradený poslanec György Gyimesi odpovedal na otázku, či dôveruje prezidentke jasne, a to nie. „Nikdy som jej nedôveroval a ani som ju nevolil,“ skritizoval hlavu štátu.
Podľa poslanca prezidentke nejde o záujmy slovenských občanov. Naopak saskárka Jana Bittó Cigániková hodnotí pôsobenie Zuzany Čaputovej v prezidentskom paláci pozitívne.
„Cítim k nej obdiv ako k politickej osobe. Samozrejme, je mi sympatické, že je žena, ale to je už očakávaný bonus, lebo my ženy vieme byť veľmi šikovné. Pani prezidentka reprezentuje veľmi dobre,“ okomentovala liberálka.
Matovič: Nie je to nič moc
„Nie je to nič moc,“ povedal k prezidentke líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Ten priznal, ktoré konanie sa ho zo strany hlavy štátu aj dotklo.
„Najviac som sa sklamal, keď deň pred celoplošným testovaním, ktoré organizovali Ozbrojené sily Slovenskej republiky, zvolala takú demobilizačnú tlačovú besedu, kde v podstate spochybňovala testovanie, kde strašila ľudí, že sa nedostanú všetci k testu a boli zbytočne veľké rady,“ zaspomínal na pandemické časy Matovič.
V súčasnosti mu vadí, že tzv. úradnícka vláda nie je iba úradníckou, ale podľa Matoviča sú tam len jej figúrky. Ešte dodal, že sa zároveň vie za prezidentku aj postaviť.
„Na druhej strane nemám problém sa jej zastať, keď nejaký dilino ako Blaha hecuje dav, že je americká,“ okomentoval. K tomu ale ešte dodal, že sa ho nezastala, keď lídra OĽANO mali napadnúť účastníci LGBTI akcie pred Národnou radou.
Richardovi Rašimu z Hlasu zase prekáža, ako hlava štátu pristupovala k niektorým problematikám. „Hodnotenie nechám na ľudí vo voľbách. Aj ona ako každý urobila rozhodnutia, ktoré neboli správne. Ako keď sa obrátila na Ústavný súd ohľadom referenda, keď nemusela, alebo sa neobrátila na Ústavný súd, keď sa mala,“ myslí si Raši.
Prezidentkina vláda
Na hlavu štátu sa posledné dni upriamovali pohľady nielen verejnosti a médií, ale najmä politikov. Práve na Zuzane Čaputovej totiž stálo zostavenie nového vládneho kabinetu.
V piatok doobeda kancelária prezidentky už médiám zaslala kompletnú zostavu nového vládneho kabinetu. Eduarda Hegera tak vystriedal viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.
Ministrom vnútra sa stal exminister spravodlivosti, vnútra či obrany Ivan Šimko, rezortu hospodárstva bude šéfovať Peter Dovhun, ktorý je predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Ministrom ďalšieho silového rezortu, a to rezortu obrany, je Martin Sklenár.
„Skúsený analytik, diplomat a odborník na bezpečnostnú a obrannú politiku pôsobil v rezortoch obrany a zahraničných vecí. Bol súčasťou tímov, ktoré pripravovali a vyjednávali kľúčové strategické a obranné dokumenty,“ opísali nominanta v tlačovej správe z kancelárie prezidentky.
Viac sa o úradníckej vláde dočítaš v tomto článku.
Zdroj: Startitup