Ničivá erupcia sopky Tonga bola špeciálna. 21. storočie ešte nič podobné nezažilo

  • Podľa indexu išlo o výbuch, ktorý sa uskutočňuje raz za 50 až 100 rokov
  • Vďaka výskumom sa algoritmus stále zlepšuje a inovuje
nasa, tonga, sopka
nature.com/NASA
  • Podľa indexu išlo o výbuch, ktorý sa uskutočňuje raz za 50 až 100 rokov
  • Vďaka výskumom sa algoritmus stále zlepšuje a inovuje

Je to oficiálne. Po precíznej analýze údajov bola erupcia sopky Tonga v roku 2022 vyhodnotená ako najväčšia erupcia sopky v 21. storočí. Zaradila sa tak do zoznamu najväčších zaznamenaných erupcií vôbec. Vyhodila do povetria materiál s objemom približne 10 kubických kilometrov. 

Erupcia vytvorila atmosférickú rázovú vlnu, ktorá niekoľkokrát obletela svet a vytvorila tým oblak popola polovičnej veľkosti ako rozloha Francúzska. Sila erupcie zodpovedala katastrofe z roku 1991, a to erupcii hory Pinatubo na Filipínach

Výskumníci pri tejto situácii využili novovyvinutý algoritmus na identifikovanie rozsahu erupcie sopky Tonga. Vďaka využitiu tohto nového algoritmu znížili množstvo potrebných analýz a prác v teréne a priamych meraní. Index vulkanickej výbušnosti (VEI) pre tento výbuch bol stanovený na stupni 6, pričom jedna takáto erupcia sa očakáva raz za 50 až 100 rokov. 

vei index
zdroj: volcanoes.usgs.gov/screenshot

Najvyšší index vulkanickej výbušnosti je na stupni 8. Erupcia na tomto stupni sa vyskytuje približne každých 50 000 rokov. Algoritmus, ktorý sa využil aj v tejto situácii, má veľký potenciál byť neuveriteľne užitočný, ak vezmeme do úvahy, že k mnohým erupciám príde na odľahlých miestach, kde nie je veľa techniky na priame zmeranie škody počas takejto udalosti. 

Vedci majú k dispozícii rozsiahlu sieť monitorovacích staníc

Seizmické monitorovacie stanice vďaka nim môžu veľmi rýchlo a jednoducho zachytiť ozvy v zemi, dokonca aj na väčšie vzdialenosti. Sú to práve seizmické vlny, ktoré tento nový prístup používa na výpočet erupcií väčších a mohutnejších rozmerov. 

Algoritmus je navyše schopný odhadnúť veľkosť sopečnej činnosti už za hodinu, ak je k dispozícii dostatok údajov. Vie to tak tiež veľmi dopomôcť pri hodnotení veľkosti výsledného oblaku popola, tak isto, aký dopad a vplyv bude mať na životné prostredie okolo neho.

Erupcia sopky Tonga, ktorá sa uskutočnila začiatkom tohto roka, zničila 90 % neobývaného ostrova Hunga Tonga Ha’apai, ktorý sa sám vynoril v roku 2015 po ďalšej menšej erupcii. 

sopka tonga
zdroj: Unicef

„Napriek bezprecedentnému množstvu kvalitných a rýchlo dostupných vedeckých údajov nebolo možné pomocou ‚štandardných’ monitorovacích algoritmov rýchlo odhadnúť hlavné kvantitatívne parametre erupcie sopky Hunga Tonga, ako napríklad jej veľkosť v porovnaní s predchádzajúcimi veľkými erupciami,“ podotkli výskumníci v ich publikovanom článku

„To zdôrazňuje potrebu vyvinúť nové prístupy k analýze inštrumentálnych pozorovaní,“ taktiež dodali. Už teraz je algoritmus schopný zrealizovať výpočty v reálnom čase bez veľkého množstva výpočtového úsilia. Pokiaľ sa naďalej budú zhromažďovať údaje o ďalších erupciách, môže to viesť k značnému pokroku v jeho vývoji.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Wikipedia, USGS, AGU

Najnovšie videá

Trendové videá