Ničivá reakcia na Putinov Orešnik: Američania úspešne otestovali svoju novú hypersonickú raketu
- Potvrdili tým náskok nad Ruskom a Čínou
- Je neviditeľná, rýchla, a mení pravidlá boja
- Potvrdili tým náskok nad Ruskom a Čínou
- Je neviditeľná, rýchla, a mení pravidlá boja
Spojené štáty nedávno vykonali úspešný letový test konvenčnej hypersonickej rakety v štáte Florida. Tento míľnik prichádza krátko po tom, ako Rusko predstavilo svoju vlastnú hypersonickú balistickú raketu schopnú niesť jadrové hlavice.
Nová americká zbraň, známa ako Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW) či „Dark Eagle“, preukázala, že americká armáda napreduje vo vývoji špičkových zbraní určených na prekonávanie obranných systémov protivníka, informujú noviny Newsweek.
Technológia a význam hypersonických rakiet
Hypersonická zbraň dokáže letieť rýchlosťou najmenej Mach 5, čo je päťnásobok rýchlosti zvuku, a zároveň počas letu manévrovať v atmosfére. Práve kombinácia rýchlosti, výšky a manévrovateľnosti z nej robí „game-changer“.
Väčšina súčasných protilietadlových či protiraketových systémov má veľký problém zachytiť takýto cieľ včas. Spojené štáty považujú hypersonické a proti-hypersonické zbrane za jednu z najvyšších priorít, keďže prítomnosť takejto technológie dokáže dramaticky zmeniť pomer síl na bojisku.
Prvý komplexný test Dark Eagle
Americká armáda odpálila raketu Dark Eagle z Cape Canaveral Space Force Station a dokončila tzv. end-to-end test, pri ktorom sa na skúške podieľal baterijný operačný systém aj samotné odpaľovacie vozidlo.
Podľa Pentagónu to bol vôbec prvý živý test tejto hypersonickej zbrane s plnou logistickou podporou. Ministerka armády Christine Wormuthová uviedla: „Tento test nadväzuje na predchádzajúce lety, počas ktorých Common Hypersonic Glide Body dosiahol hypersonické rýchlosti na cieľových vzdialenostiach. Teraz dokazujeme, že vieme túto schopnosť dať do rúk našim vojakom.“
Here is one of my iPhone videos of the LRHW test launch from Cape Canaveral this morning. 👍🏻🚀🦅🔥 pic.twitter.com/ZCKF3lTEuU
— JohnCn (@JConcilus) December 12, 2024
Reakcia na ruské a čínske pokroky
Test Dark Eagle prichádza po tom, čo Rusko použilo svoju novú hypersonickú balistickú raketu Orešnik proti cieľom na Ukrajine. Orešnik má dolet až 5 000 kilometrov a môže niesť aj jadrovú hlavicu.
Ruský prezident Vladimir Putin sa pochválil, že takéto moderné systémy znižujú potrebu použiť jadrové zbrane. Okrem Orešniku Rusko už skôr nasadilo aj Kinzhal a Zircon.
Čína, považovaná za hlavného konkurenta Spojených štátov, má tiež vlastné hypersonické zbrane, napríklad DF-17 s doletom cez 1 700 km. Analytici varujú, že Čína si za uplynulé dve desaťročia vybudovala najväčší svetový arzenál hypersonických zbraní, čo je pre americkú armádu jasná výzva.
Konštrukcia a fungovanie hypersonických systémov
Common Hypersonic Glide Body (C-HGB), ktorý Dark Eagle využíva, je hypersonický klzák umiestnený na špičke rakety s pevným raketovým motorom. Po štarte sa raketa zrýchli na hypersonickú rýchlosť a vo vysokej výške sa C-HGB oddelí a ďalej manévruje smerom k cieľu, informuje portál Defense Scoop.
C-HGB je jedným z troch hlavných prístupov k vývoju hypersonických zbraní. Tento „boost-glide“ koncept umožňuje rakete vystúpiť na okraj vesmíru, využiť aerodynamický vztlak na predĺženie doletu a zároveň zabezpečiť vysokú rýchlosť a manévrovateľnosť.
Ďalšími prístupmi sú hypersonické rakety s prúdovým motorom a aerobalistické rakety. Hypersonické zbrane dokážu účinne pôsobiť v prostredí, ktoré bráni prístupu a obmedzuje pohyb nepriateľa (anti-access/area denial), pretože sú oveľa rýchlejšie a obratnejšie než tradičné prostriedky.
Budúce nasadenie a vývoj
Program Dark Eagle začal v roku 2019, prvé baterijné jednotky boli dodané v roku 2021, avšak bez rakiet. Každá batéria má osem rakiet a štyri odpaľovacie zariadenia. Po viacerých neúspešných testoch od júna 2022 až po nedávny úspech bolo nevyhnutné potvrdiť spoľahlivosť systému pred jeho oficiálnym zaradením do služby.
Okrem pozemného nasadenia bude rovnaká raketa použitá aj v námornej verzii s označením Conventional Prompt Strike (CPS) pre triedy lodí Zumwalt a neskôr pre ponorky triedy Virginia.
Podľa ministra námorníctva Carlosa Del Tora bude americké loďstvo naďalej pokročilo integrovať túto kapacitu, aby si udržalo svetové prvenstvo. Prvé testy CPS sa očakávajú koncom tohto desaťročia.
Úspešný test Dark Eagle preto predstavuje významný krok vpred pre americkú hypersonickú výzbroj a ukazuje, že Spojené štáty sú pripravené držať krok s ruskými a čínskymi pokrokmi v tejto novej ére vojenskej technológie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Newsweek, Defense Scoop