Ničivé počasie na Slovensku: SHMÚ vydáva výstrahy pred nebezpečnými javmi v týchto oblastiach (PREDPOVEĎ)

  • V noci naše územie zasiahli búrky
  • Pokračovať budú aj počas dňa
  • Na naše územie miera aj horúčavy
Blesky a krúpy.
Ilustračné foto
  • V noci naše územie zasiahli búrky
  • Pokračovať budú aj počas dňa
  • Na naše územie miera aj horúčavy

Ak nie si fanúšik vysokých teplôt, nijak zvlášť ťa nepotešíme. TASR informuje, že po nočných búrkach naše územie zasiahnu aj ďalšie. V pondelok sa môžu vyskytovať na východnom aj strednom Slovensku. Hrozia tiež v celom Košickom a Prešovskom kraji aj vo viacerých okresoch v Banskobystrickom i Žilinskom kraji.

Meteorológovia pre lokality vydali výstrahu prvého stupňa. Predbežne platí do 22.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Znovu aj poriadne zaprší. Búrky môže sprevádzať prudký lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, nárazový vietor do 85 kilometrov za hodinu a krúpy. „Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblastiach bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ upozornili meteorológovia.

Výstrahy ale platia aj pred ďalším javom. V okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov v pondelok okrem búrok môžeš očakávať aj horúčavy. Pre okresy platí výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami.

Krúpy aj silný vietor

V noci z nedele na pondelok sa sa obrazne povedané „ženili čerti“. Intenzívne búrky zasiahli Slovensko priniesli výrazné blesky a pretrvávali na strednom Slovensku až do ranných hodín. Studený front, ktorý prechádzal krajinou, bol sprevádzaný nielen pôsobivou bleskovou aktivitou a silnými zrážkami, ale aj prudkým vetrom, ktorý spôsobil aj nejaké škody. Informuje o tom portál iMeteo.

V niektorých oblastiach sa vyskytlo dokonca aj krupobitie. Obzvlášť nebezpečná supercela sa presunula cez okres Nové Zámky smerom k Nitre. Okrem silnej bleskovej aktivity vyprodukoval aj krúpy o priemere viac ako 2 cm. Zásah do čelného skla auta od takejto „guličky“ vo veľkej rýchlosti už môže spôsobiť aj miernu škodu.

Najvyšší úhrn zrážok bol zaznamenaný v Stredných Plachtinciach, a to až 52 mm. Mnohé stanice na západe Slovenska tiež hlásili vysoké hodnoty. Napríklad amatérske merania na Záhorí a Považí ukazovali okolo 60 mm zrážok. Problémom však nebola voda, ale vietor. Jeho následky sa prejavili najmä popadanými stromami a polámanými konármi na cestách.

Meteorológovia predpokladajú, že búrkové javy sa vyskytnú aj v priebehu dnešného dňa. Mal by si preto zostať ostražitý a sledovať aktuálne výstrahy. Aktuálne sú vyhlásené len prvostupňové výstrahy.

Horúci koniec augusta

Portál Počasie a radar pripomína, že meteorologické leto je takmer na konci, ale vonku to tak nevyzerá. Vysoké teploty nás budú trápiť aj naďalej. Leto sa blíži k záveru, ale posledné slovo nepadlo. Vysoké teploty a dusno pretrvávajú, na obzore sa črtá aj krátkodobé ochladenie.

Predposledný prázdninový víkend prinesie podľa portálu príjemné počasie vďaka tlakovej výši nad východnou Európou. Očakáva sa málo oblačnosti a teploty dosahujúce 27 až 29 °C na severe a 30 až 34 °C na juhu. Hoci rána budú sviežejšie, čo naznačuje blížiaci sa koniec leta, denné teploty zostanú vysoké.

Do stredy 21. augusta meteorológovia predpovedajú polooblačné až oblačné počasie s miestnymi prehánkami po celom Slovensku. Hoci výskyt búrok je neistý, dusno a vysoké teploty sú zaručené. Bude od približne 27 °C na severe po 33 °C na juhu. Očakávané ochladenie, o ktorom stále odborníci hovoria, nakoniec nastane až v stredu večer a v noci na štvrtok. Sprevádzať ho budú prehánky a miestami aj intenzívne búrky.

Prechod frontu bude však rýchly. Už vo štvrtok 22. augusta sa dostaneme pod vplyv tlakovej výše, čo spôsobí jednodňový pokles teplôt na 20 °C na severe a 28 °C na juhu. Od piatka sa však opäť výrazne oteplí. Ochladenie tak bude len mierne a krátkodobé, pričom dusno ustúpi.

Zdroje: iMeteo, Počasie a radar, TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá