Ničivé počasie na Slovensku úraduje: Hasiči varujú pred situáciou v dvoch okresoch

  • Pre extrémne počasie môžu vzniknúť požiare
  • Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru vyhlásili v dvoch okresoch
hasiči, zásah
Ilustračná foto TASR/Martina Kriková
  • Pre extrémne počasie môžu vzniknúť požiare
  • Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru vyhlásili v dvoch okresoch

Na Slovensku dnes udrú extrémne vysoké teploty. Žiadne zrážky v kombinácii s vysokými teplotami môžu mať za následok vznik požiarov. Dva okresy už vyhlásili čas zvýšeného rizika vzniku požiaru. Ide o okresy Martin a Turčianske Teplice.

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Martine pre okres vyhlásilo čas zvýšeného rizika vzniku požiaru. Platí od utorka od 6.00 h do odvolania. Rovnaký čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru platí aj pre Martin. Zo zverejnenej vyhlášky vyplýva, že obmedzenia potrvajú do odvolania.

Dodržiavaj tieto zásady

Hasiči v tejto súvislosti pripomínajú aj povinnosť dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. Zakazuje sa podľa nich najmä vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov a tiež zakladať oheň na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu, fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru.

Ľudia by tiež nemali spaľovať horľavé látky a odpady na voľnom priestranstve. Nemali by ani zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k vzniku požiaru.

Vlastníci, správcovia či užívatelia lesných pozemkov v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru musia zabezpečovať hliadkovaciu činnosť, umiestniť potrebné množstvo protipožiarneho náradia na určené miesto podľa veľkosti lesných porastov a udržiavať existujúce prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave umožňujúcom bezproblémový príjazd hasičských jednotiek.

Rizikové faktory pre vznik požiarov

Žatevné práce a klimatické podmienky sú tiež rizikovými faktormi pre vznik požiarov. Subjekty, ktoré zberajú obilniny alebo zaisťujú zber obilnín, by mali dodržiavať viacero opatrení. Hasiči im odporúčajú, aby uprednostnili zber obilnín pri komunikáciách, železničných tratiach a skládkach odpadov. Pokosené obilie alebo slamu odporúčajú pri železničných tratiach odsúvať.

Pri kombajnovom zbere na ploche väčšej ako desať hektárov hasiči odporúčajú zabezpečiť cisternu so stálou zásobou vody a traktor s pluhom na ich okamžité použitie.

„Vybavte techniku na zber a stohovanie prenosným hasiacim prístrojom vhodného druhu a pri stohovaní zabezpečte na okamžité použitie zásobu vody najmenej 500 litrov. Dodržiavajte aj zákaz fajčenia pri zbere obilnín,“ radia hasiči s tým, že všetky výrobné zariadenia a stroje musia byt v dobrom technickom stave a pravidelne je z nich potrebné odstraňovať nánosy organického prachu. Tie totiž môžu vzplanúť a šíriť požiar.

Priestory na spracovanie a skladovanie obilnín a objemových krmovín je potrebné vybaviť hasiacimi prostriedkami. „Dodržiavaním týchto opatrení znížite riziko vzniku požiarov, ktoré môžu spôsobiť vysoké materiálne škody a ohroziť zdravie a životy ľudí a zvierat,“ uzavrel Hasičský a záchranný zbor.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá