Nie je povinné dať si tretiu dávku, očkovať deti a písať o tom komentáre na Facebooku, odkazuje ministerstvo antivaxerom

  • Ministerstvo zdravotníctva sa príspevkom chcelo poďakovať užívateľom sociálnej siete za zdieľanie ich príspevkov
  • Doba sociálnych sietí a internetu prináša silnú potrebu pre štát naučiť sa komunikovať v online prostredí
  • Komentárov, ktoré Ministerstvo zdravotníctva za posledné mesiace pod príspevkami napísalo, je vskutku mnoho
TASR/Jakub Kotian
  • Ministerstvo zdravotníctva sa príspevkom chcelo poďakovať užívateľom sociálnej siete za zdieľanie ich príspevkov
  • Doba sociálnych sietí a internetu prináša silnú potrebu pre štát naučiť sa komunikovať v online prostredí
  • Komentárov, ktoré Ministerstvo zdravotníctva za posledné mesiace pod príspevkami napísalo, je vskutku mnoho

Ministerstvo zdravotníctva SR získalo ocenenie za ich sociálnu sieť. Nadácia Pontis ich ocenila na podujatí CSR summit práve za „ukážkový prístup štátnej inštitúcie k sociálnym médiám v pandemickej dobe,“ uviedli na svojej sociálnej sieti.

Ministerstvo zdravotníctva sa príspevkom na svojom Facebooku chcelo poďakovať najmä užívateľom tejto sociálnej siete za zdieľanie ich príspevkov a oslovovanie blízkych.

Rovnako vyjadrili vďaku práve „diskusným samaritánom, ktorí neúnavne a trpezlivo diskutujú a vysvetľujú v komentároch. Je to cenná pomoc a pridaná hodnota k našim príspevkom,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/184143763889270

„Tradične tlačové alebo komunikačné odbory ministerstiev alebo štátnych úradov neboli veľmi zvyknuté na komunikáciu online prostredia. Doba sociálnych sietí a internetu prináša silnú potrebu pre štát naučiť sa komunikovať v tomto prostredí,“ uviedol Jakub Goda, publicista a aktivista pracujúci pre Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Myslím si, že je veľká výzva pre štátne inštitúcie, aby sa do tohto zapájali a aby sa komunikačne prispôsobovali dobe, pretože ak sa to nedeje, vidíme, že na tom internete víťazia dezinformácie a hoaxy. Platí to špeciálne pri pandémii a pri očkovaní, kedy to už nie je o takých tradičných dezinformačných zdrojoch, ale tá téma sa stala tak trochu aj politicko-kultúrnou vojnou v našej spoločnosti, ktorá je naozaj veľmi polarizovaná,“ dodal Goda.

Komentáre, ktorými Ministerstvo zdravotníctva hviezdilo

Ministerstvo zdravotníctva pod niektorými ich príspevkami, ktoré sa venovali zväčša očkovaniu, počtu pozitívnych či štatistickým údajom o pandémii koronavírusu, uverejňovalo komentáre, ktoré sa zrejme nepáčili všetkým „fanúšikom“ ich Facebookovej stránky.

Často odpovedali na dezinformačné komentáre ľudí s obsahovo-informačnou naplnenosťou a formálnou hravosťou či humorom. Práve týmto prívetivým spôsobom komunikácie dokázali dezinformačné komentáre obmedziť ba až zamedziť ich výskytu.

Komentárov, ktoré Ministerstvo zdravotníctva za posledné mesiace pod príspevkami napísalo, je naozaj mnoho, avšak snažili sme sa vybrať tie najvplyvnejšie z nich. Také, ktoré majú samy o sebe výpovednú hodnotu aj bez poznania dezinformačného názoru.

Jedna z absurdít pod príspevkami sú samotné reakcie, lajkovanie konkrétneho obsahu. Niektorí používatelia Facebooku veľa ráz reagujú neprimeranými emotikonmi.

Avšak, ak sa takáto reakcia objaví pod príspevkom, ktorý vypovedá o dennom počte nakazených, môžeme len uvažovať, aký bol skutočný zámer fanúšika stránky Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ministerstvo sa rozhodlo okomentovať jeden z ich príspevkov práve takýmto menej lichotivým textom pre konkrétnych „fanúšikov“.

zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR

Na sociálnej sieti sa stalo zvykom komentovať príspevky negatívne, agresívne, ba až vulgárne. Je skôr raritou, ak sa pod príspevkom objaví niečo opačného charakteru. Ministerstvo zdravotníctva si však z takýchto komentárov ťažkú hlavu nerobí, s nasadeným humorom a dôvtipom odkážu takzvaným hoaxerom to, čoho by si mali byť vedomí.

Pod ďalším príspevkom, ktorý sa niesol v duchu informovania verejnosti o možnosti zaočkovania sa treťou dávkou, respektíve o spustení registrácie pre očkovanie treťou dávkou vakcíny, tiež napísali výstižný komentár. 

„Pre istotu doplňujúca informácia: nie je povinné očkovať sa treťou dávkou, ani nie je povinné očkovať vaše deti a vôbec nie je povinné písať o tom komentáre na Facebooku. Ak sa rozhodnete nenapísať o tom komentár na Facebooku, môžeme garantovať, že sa absolútne nič nestane,“ znel komentár Ministerstva zdravotníctva pod ich príspevkom.

Niektoré komentáre si získali svoju slávu aj v satirických meme profiloch, ktoré plne súhlasia so všetkými vyjadreniami a faktickými informáciami Ministerstva zdravotníctva.

Jedným z týchto profilov je aj Instagramový profil Zdyelaj kim nesmazu, ktorý konkrétne komentáre Ministerstva zdieľal na svojom profile niekoľkokrát.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ZDYELAJ Kim NEsmazu (@zdyelaj_kim_nesmazu)

Komentáru, ktorým Ministerstvo ďakuje všetkým, ktorí vyjadrili svoj názor o tom, že sa nedajú zaočkovať, sa dostalo pri ostatných používateľov Facebooku a skutočných fanúšikov stránky obrovského uznania. Komentár má niečo cez 6-tisíc lajkov, k čomu samotné Ministerstvo neskôr dodalo, že „takéto množstvo pozitívnych reakcií sme tu snáď nikdy nemali, ďakujeme!“. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ZDYELAJ Kim NEsmazu (@zdyelaj_kim_nesmazu)

Milan Kulkovský si komentáre Ministerstva zdravotníctva SR taktiež obľúbil. Na svojom profile zazdieľal príspevok, respektíve komentár ministerstva, ku ktorému netreba dodávať žiaden iný popis, lebo jeho výpovedná hodnota zodpovedá celej sociálno-pandemickej situácii.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/177049814598665

Jeden z ďalších komentárov sa snaží používateľom Facebooku, ktorí prezentujú dezinformačné údaje a šíria hoaxy, vysvetliť, ako funguje realita nakazenia sa koronavírusom a ako funguje očkovanie. Celý komentár sa však nesie v duchu pokojného vysvetľovania, nič nie je myslené arogantne.

zdroj: Facebook/MZSR

Všetky komentáre, ktoré ministerstvo uviedlo pod svojimi príspevkami, nemajú pôsobiť poburujúco či hanobne voči istej skupine ľudí, avšak práve na základe faktov a argumentov sa Ministerstvo snaží dovysvetliť a zabrániť tak množeniu dezinformácií v online svete.

Ako sami v niekoľkých komentároch uviedli, „pripomíname, že nadávanie na Facebooku ešte žiadnu pandémiu nevyriešilo, ale očkovanie už ľudstvo zbavilo mnohých chorôb. Čím viac ľudí sa dá zaočkovať, tým menej ťažkých prípadov a úmrtí bude vírus spôsobovať. Čím viac čítania nespoľahlivých zdrojov na internete, tým slabší výkon v diskusiách na Facebooku.“

A aby sa nezabudlo, „aj vďaka vašim komentárom majú naše príspevky vyšší organický zásah a vďaka tomu patria často medzi najviditeľnejšie na slovenskom internete – nepriamo tak pomáhate propagovať očkovanie,“ dodáva Ministerstvo zdravotníctva SR.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Facebook/Ministerstvo zdravotnícta, Instagram/Zdyelaj_kim_nesmazu, Youtube/Ceny SDGs 2021 | Ministerstvo zdravotníctva SR, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva

Najnovšie videá

Trendové videá