pjimage (10)
pjimage (9)
SITA/AP, Mark Lennihan, Jessica Hill

Nie Spuntik V, ale Johnson&Johnson zmení boj s pandémiou. Výrobca je schopný vyrobiť až miliardu dávok tento rok

  • Vakcína Janssen sa často v amerických médiách označuje ako „gamechanger“
  • Aké sú najväčšie výhody vakcíny a prečo ju mnohí odborníci označujú za prelomovú?
  • Nepotrebuje ultrachladné skladovanie a na vytvorenie imunity stačí jedna dávka
  • Distribúcia vakcíny do EÚ by nemala meškať, výrobca deklaroval, že je schopný do konca roka vyrobiť až miliardu dávok
  • Vakcína Janssen sa často v amerických médiách označuje ako „gamechanger“
  • Aké sú najväčšie výhody vakcíny a prečo ju mnohí odborníci označujú za prelomovú?
  • Nepotrebuje ultrachladné skladovanie a na vytvorenie imunity stačí jedna dávka
  • Distribúcia vakcíny do EÚ by nemala meškať, výrobca deklaroval, že je schopný do konca roka vyrobiť až miliardu dávok

Vakcína Janssen patriaca do koncernu (Johnson&Johnson) sa často v amerických médiách označuje ako „gamechanger.“ Prelomová vakcína, ktorá môže zmeniť náš boj s pandémiou koronavírusu. „Toto je potenciálny prielom,“ uviedol Joseph Kanter, najvyšší zdravotnícky úradník v Louisiane pre New York Times, potom ako vakcíny začali distribuovať do jeho štátu. „Môže to byť úplný „gamechanger“,“ povedala doktorka Muriel Jean-Jacques, odborná lekárka na Northwestern University pre NBC News.

Aké sú najväčšie výhody vakcíny a prečo ju mnohí odborníci označujú za prelomovú?

Kto sa na Slovensku očkuje? V dátach je chaos, polovica očkovaných nebola ani v poradovníku

Najväčšia výhoda: Jedna dávka stačí

Vakcínu schválila americká Správa potravín a liečiv (FDA) minulý týždeň. Distribúcia vakcín sa už v Spojených štátoch začala. Zaočkovaní boli už aj prví ľudia.

Európska lieková agentúra (EMA) avizovala rozhodnutie o udelení registrácie na 11. marec. Vakcína je jednodávková, čo mnohí označujú za jej najväčšiu výhodu. Európska únia objednala 400 miliónov dávok, čo znamená, že by s ňou dokázala zaočkovať 400 miliónov ľudí. Len samotná vakcína od J&J by teda vystačila na zaočkovanie celej populácie Európskej únie. „Účinná jednodávková vakcína proti COVID-19 má zjavné logistické výhody oproti dvojdávkovej vakcíne, najmä počas pandémie,“ uviedla spoločnosť Johnson&Johnson vo vyhlásení.

Práve jedna dávka vyvolala nadšenie u ľudí, ktorí chcú mať očkovanie čo najrýchlejšie za sebou, aj tých, ktorí majú logistické bariéry ako seniori, či sociálne slabší. J&J uprednostňujú aj ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť absenciu z práce dva razy kvôli očkovaniu. Záujem prejavili aj tí, ktorí sa pôvodne očkovať ani nechceli.

„Existuje veľa ľudí, ktorí si povedia: „Teraz mám väčší záujem, keď mi hovoríš, že musím dostať iba jednu dávku namiesto dvoch,“ uviedla doktorka Mandy Cohen zo Severnej Karolíny pre denník New York Times. Denník uvádza zvýšený záujem o vakcináciu práve touto očkovacou látkou.

Sľúbené dávky by mali dodať načas 

Podľa TASR táto očkovacia látka bola vyvinutá a vyrobená v laboratóriu Janssen Vaccines v holandskom meste Leiden. K jej vývoju však prispeli aj laboratóriá tejto firmy nachádzajúce sa v meste Beerse vo flámskej časti Belgicka.

Schválenie Johnson&Johnson by pomohlo zrýchliť očkovaciu stratégiu Európskej komisie, ktorá čelí kritike za pomalý rozbeh. Spoločnosť J&J na rozdiel od Pfizeru/BioNTechu, Moderny a AstraZeneca neavizovala žiadne meškanie, naopak v USA sa jej podarilo dohodnúť na rozšírení výroby u tradičného konkurenta, producenta liekov Merck.

vakcína Johnson Janssen
zdroj: TASR/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP

 

„Časový harmonogram výroby nám v roku 2021 umožní splniť naše záväzky v oblasti dodávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. V prípade vydania rozhodnutia o podmienečnej registrácii očakávame, že do Európskej únie začneme dodávať dávky očkovacích látok v druhom štvrťroku 2021, ako to vyplýva z našich zmluvných záväzkov,“ uviedla pre Startitup.sk Júlia Hurná z pobočky spoločnosti Janssen na Slovensku. Presný časový harmonogram a geografickú alokáciu dodávok plánujú zverejniť až po schválení EMA.

J&J vie vyrobiť miliardu dávok do konca roka

Spoločnosť už dopredu pracovala na globálnej sieti, do ktorej sú v rámci plánovej výroby vakcíny zapojené viaceré výrobné závody v rôznych krajinách. „Naše súčasné výrobné plány nám umožňujú do konca roku 2021 zvýšiť výrobu až na miliardu dávok ročne. Po vydaní rozhodnutia o registrácii vakcíny proti ochoreniu COVID-19, očakávame, že v druhom štvrťroku 2021 začneme napĺňať náš záväzok dodať do Európskej únie 200 miliónov dávok,“ vysvetlila Hurná.

zdroj: SITA/AP, Mark Lennihan

Potenciálna miliarda dávok by predstavovala dávku pre miliardu ľudí, kým ostatné spoločnosti by na zaočkovanie miliardy ľudí potrebovali vyrobiť dve miliardy dávok.

Vakcína sa môže podávať vo veľkých očkovacích centrách, vďaka jej jednoduchému skladovaniu. Očkovaciu látku možno skladovať tri mesiace pri normálnej ľadničkovej teplote. Takýto spôsob skladovania je na logistiku a distribúciu oveľa menej náročný ako pri vakcínach od Pfizeru a Moderny, ktoré musia byť uskladnené pri ultrachladných teplotách v mraziacich boxoch. Obe vakcíny po rozmrazení môžu byť v ľadničkovej teplote len veľmi krátku dobu.

Vakcína na princípe adenovírusu 

„Kandidát spoločnosti Janssen na vakcínu proti ochoreniu COVID-19 využíva platformu AdVac® , ktorá bola použitá aj pri vývoji a výrobe vakcíny proti vírusovému ochoreniu Ebola, schválenej Európskou komisiou,“ vysvetlila Hurná na otázku na akom princípe vakcína funguje.

PREHĽAD: Čo všetko sa mení od pondelka? Respirátory v obchodoch a MHD budú povinné

Vakcína proti koronavíru od Janssenu tvorí modifikovaný adenovírus, ktorý obsahuje gén na tvorbu spike proteínu. „Po očkovaní sa gén na tvorbu spike proteínu dostane do buniek ľudského tela a ľudský organizmus si po očkovaní spike proteín sám vytvorí. Ľudský imunitný systém rozpozná tento proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky. Ak sa následne ľudský organizmus stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19,“ vysvetľuje fungovanie vakcíny Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojom webe.

Ľudia sa nemusia báť, že by sa z vakcíny nakazili koronavírusom. Spike proteín je len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: New York Times, NBC News, TASR, ŠÚKL, Washington Post

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá