Nie ste kone ani kravy, Ivermektín môže byť nebezpečný, hovorí FDA. Na Slovensku pribudlo až 105 nových prípadov
- sobotu 21. augusta pribudlo 105 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 4 842 PCR testov
- Nepribudlo žiadne nové úmrtie a počet pacientov v nemocniciach sa nezmenil
- Americký úrad FDA neodporúča užívanie Ivermektínu na liečbu ani prevenciu COVIDu
- sobotu 21. augusta pribudlo 105 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 4 842 PCR testov
- Nepribudlo žiadne nové úmrtie a počet pacientov v nemocniciach sa nezmenil
- Americký úrad FDA neodporúča užívanie Ivermektínu na liečbu ani prevenciu COVIDu
Na Slovensku v sobotu 21. augusta pribudlo 105 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 4 842 PCR testov.
V sobotu pribudlo najviac pozitívne testovaných PCR testami v Košickom kraji, kde potvrdili 35 prípadov nákazy. Nasledujú Prešovský kraj (29), Bratislavský (18), Trnavský (8), Žilinský (6), Trenčiansky (5), Banskobystrický (3) a Nitriansky (1). Z 5 989 vykonaných antigénových testov malo pozitívny výsledok ďalších 15 ľudí.
„Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 158 vzoriek z celkového počtu 160 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,8 %,“ uviedol rezort zdravotníctva na sociálnej sieti.
Nepribudlo ani jedno nové úmrtie a to už štvrtý deň po sebe. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 547 ľudí.
Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil. Aktuálne je hospitalizovaných 72 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 47 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) sú siedmi pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú štyri osoby.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 345 554, za predchádzajúci deň pribudlo iba 801 očkovaných. 599 osôb dostalo druhú dávku, celkovo je to 2 122 635 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 718 383. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Nie ste kone, ani kravy
Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na Twitteri vtipne upozorňuje, že ľudia by nemali užívať liek Ivermektín ako prevenciu a liečbu ochorenia COVID-19. Prakticky v celom západnom svete sa totiž predáva iba veterinárna forma prípravku pre kone a ďalšie zvieratá. „Nie ste kone. Ani kravy. Vážne, prestaňte s tým,“ uvádza na sociálnej sieti FDA.
You are not a horse. You are not a cow. Seriously, y’all. Stop it. https://t.co/TWb75xYEY4
— U.S. FDA (@US_FDA) August 21, 2021
FDA totiž neschvália použitie tohto lieku na liečbu ani prevenciu ochorenia COVID-19. V niektorých nemocniciach sa podával ako experimentálna liečba. Účinok tohto lieku skúmali mnohé štúdie, no ani jedna nepotvrdila, že by naozaj šlo o účinnú liečbu COVIDu.
The New York Times uvádzajú, že rozhodnutie FDA prichádza práve v čase, kedy v štáte Mississippi dochádza k nedostatku Ivermektínu pre kone. Zaočkovanosť v štáte nedosahuje ani 40 %, miestni sa však spoliehajú na liek proti parazitom koní ako na prevenciu. FDA upozorňuje, že užívanie tohto lieku vo veterinárnej forme a užívanie liečiva bez predpisu lekára môže mať aj fatálne následky. Aj na Slovensku či v Česku sa objavili prípady, kedy sa ľudia Ivermektínom predávkovali, alebo si nenávratne poškodili pečeň.
Zdroje: NCZI, NYTIMES