„Nie ste v tom samy,“ odkazuje prezidentka týraným ženám. Dnes si pripomíname dôležitú problematiku
- Prezidentka na sociálnu sieť uverejnila emotívny príspevok
- Dnešok je Medzinárodným dňom boja proti násiliu na ženách
- Pripomínajú si ho všetky štáty OSN
- Prezidentka na sociálnu sieť uverejnila emotívny príspevok
- Dnešok je Medzinárodným dňom boja proti násiliu na ženách
- Pripomínajú si ho všetky štáty OSN
„Proti násiliu na ženách sa musíme postaviť všetci. Ženy aj muži spolu. Aby každá žena a každé dievča mohli žiť na Slovensku bezpečne a bez násilia,“ vyzvala prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti Facebook. Urobila tak pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu na ženách.
Cesta nie je jednoduchá
„Dôležitý je náš postoj, ktorý násilie nezľahčuje a nikdy neobviňuje ženu zo spoluzodpovednosti za násilie, ktoré je na nej páchané. Nikdy to nie je jej vina,“ podčiarkla prezidentka.
Hlava štátu poukázala na dostupnú odbornú a bezplatnú pomoc napríklad na non-stop národnej linke pomoci ženám zažívajúcim násilie 0800 212 212. Skonštatovala, že ženy nie sú samy, ani ak zažívajú násilie fyzické, psychické, sexuálne či ekonomické, ak ich partner prenasleduje či kontroluje.
„Môžete sa poradiť, ako na to, kde v blízkosti vášho bydliska vyhľadať špecializovanú pomoc, kde je možné nájsť bezpečné bývanie a ako vykročiť z kruhu násilia. Aj keď cesta k slobode a k bezpečiu nie je jednoduchá, je to neporovnateľne lepšia voľba ako život v násilí,“ dodala.
Porušovanie ľudských práv, ktoré trvá už stáročia
Organizácia Spojených národov (OSN) upozorňuje, že násilie páchané na ženách a dievčatách je jedným z najrozšírenejších, najtrvalejších a najničivejších porušovaní ľudských práv na svete. Za účelom upozorniť na túto skutočnosť si verejnosť každoročne 25. novembra pripomína Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách.
Snahu o dosiahnutie rovnosti medzi ženami a mužmi prostredníctvom zabezpečenia rovnakého prístupu žien k politickému a verejnému životu a rovnakých príležitostí predstavoval Dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW), ktorý v roku 1979 prijalo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN).
Základy na ceste k odstráneniu násilia páchaného na ženách a dievčatách na celom svete však položila rezolúcia 48/104, ktorú VZ OSN prijalo 20. decembra 1993.
Deklarácia o odstránení násilia páchaného na ženách definuje toto násilie ako „akýkoľvek čin rodovo podmieneného násilia, ktorý vedie alebo môže viesť k fyzickej, sexuálnej alebo psychickej ujme alebo utrpeniu žien, vrátane vyhrážania sa takýmito činmi, nátlaku alebo svojvoľného zbavenia slobody, či už k nemu dochádza na verejnosti alebo v súkromnom živote“.
Trochu histórie
Medzinárodný deň vyhlásila OSN 7. februára 2000. Valné zhromaždenie vtedy prijalo rezolúciu 54/134, v ktorej vyzvalo vlády, medzinárodné, ako aj mimovládne organizácie, aby sa spojili a organizovali aktivity zamerané na zvýšenie povedomia verejnosti o tejto problematike.
Dátum 25. november bol vyhlásený na počesť sestier Mirabalových, troch politických aktivistiek z Dominikánskej republiky, ktoré na jeseň v roku 1960 na príkaz prezidenta krajiny Rafaela Trujilla brutálne zavraždili.
Myšlienku vytvoriť podmienky pre svet bez rodovo podmieneného násilia každoročne podporujú verejné podujatia v rámci kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchaného na ženách. Táto iniciatíva trvá od 25. novembra do 10. decembra, kedy si verejnosť pripomína Medzinárodný deň ľudských práv.
Tohtoročná kampaň s názvom Spojte sa! Aktivizmus za ukončenie násilia páchaného voči ženám a dievčatám (UNITE! Activism to End Violence against Women & Girls) sa zameriava na mobilizáciu celej spoločnosti, aby sa stala aktívnou v rámci prevencie násilia páchaného na ženách. Vyzýva tiež na solidaritu s bojovníkmi a bojovníčkami za práva žien a podporu feministických hnutí na celom svete.
OSN upozorňuje, že vo všeobecnosti sa násilie páchané na ženách a dievčatách prejavuje nielen vo fyzickej forme. Zahŕňa napríklad partnerské násilie, sexuálne násilie a obťažovanie, kybernetické obťažovanie, obchodovanie s ľuďmi, mrzačenie ženských pohlavných orgánov či detské manželstvá.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR