Nie všetci mladí lekári odchádzajú zo Slovenska. Štyri pediatričky ostali a pomáhajú chronicky chorým deťom
- Na oddelení pediatrie sú zamestnané ako sekundárne lekárky
- Pomáhajú deťom s chronickými ochoreniami, na ktoré sa často zabúda
- Investujú do edukácie rodičov, preplácajú lieky a učia ich znovu sa smiať
- Na oddelení pediatrie sú zamestnané ako sekundárne lekárky
- Pomáhajú deťom s chronickými ochoreniami, na ktoré sa často zabúda
- Investujú do edukácie rodičov, preplácajú lieky a učia ich znovu sa smiať
Ľudmila je jednou zo zakladateliek OZ Neónka. Okrem toho je lekárka a spolu s ďalšími tromi kolegyňami sa rozhodli pomáhať deťom s chronickými ochoreniami. Stretli sa na jednom oddelení a spojil ich rovnaký cieľ.
Myslia si, že pediatria je oblasť medicíny s najmenším záujmom, no napriek tomu zastrešuje najširšie spektrum ochorení v detskom veku. Týka sa detí a dorastu od narodenia až po 19 rokov.
„Určite existuje na Slovensku veľa občianskych združení, no myslím, že málo z nich založili práve doktorky priamo z oddelenia,“ hovorí jedna z nich a dodáva, že pomoc a o tom, kam získané peniaze investujú, rozhodujú len ony sami. Zároveň presne vedia, pre koho to robia a pre koho sa tak snažia.
Niekedy stačí deťom antibiotikum
No sú aj ochorenia, ktoré pretrvávajú dlho a niekedy si ho dieťa nesie so sebou celý život. Keď sa podchytí v správny čas, je veľká pravdepodobnosť, že sa úplne odstráni už v detskom veku.
Občianske združenie Neónka sa nachádza v Banskej Bystrici v priestoroch Detskej fakultnej nemocnice a začiatkom júna to bude už rok, čo pomáhajú deťom.
Nielen pri liečbe chorôb, zapájajú aj rodičov, ktorých veľmi prirodzeným spôsobom edukujú. Chceli by poukázať na deti a rodiny s chronickými ochoreniami, na ktoré sa často zabúda a ktoré potrebujú celoživotnú pomoc, tak zdravotnú, ako aj finančnú či sociálnu.
Nie všetci mladí lekári utekajú do zahraničia. Niektorí ostávajú aj tu na Slovensku a snažia sa zlepšiť aktuálnu situáciu v zdravotníctve.
Na to, že Neónka funguje v podstate krátko, podarilo sa im dosiahnuť hodnotné úspechy. Prvým je nákup piatich prenosných moderných inhalátorov pre deti s cystickou fibrózou mladších ako dva roky.
„Snažíme sa pomôcť modernizovať špecializované ambulancie v Banskobystrickej detskej nemocnici. Pracujeme na projekte Stredoslovenské centrum pre liečbu a diagnostiku nervovo svalových ochorení v detskom veku,“ vysvetľujú svoj dlhodobý zámer mladé lekárky. Ľudmila zároveň dodáva, že hoci sú na začiatku, už teraz motivujú svojich kolegov žiadať granty a zlepšovať nemocnicu.
Nemocnica je zábava
Pediatričky vymýšľajú rôzne spolupráce. Okrem toho, že sú lekárkami na plný úväzok, realizujú pre detských pacientov čítania, snažia sa hľadať spôsoby, ako finančne uľahčiť rodinám s takýmito deťmi denno-denné prežívanie.
A tak OZ prepláca lieky, ktoré na svoje zotavovanie sa z chronického ochorenia potrebujú. Vyzerá to, že aj napriek extrémne ťažkej situácii a chorobám, ktoré deti od raného veku postihujú, je na oddelení stále dobrá nálada, radosť a smiech. Nie nadarmo sa hovorí, že psychika je pri každej liečbe najdôležitejšia. Psychika a ešte vyvážené a pokojné prostredie.
Netvrdia, že sú jediným občianskym združením, ktoré pomáha chorým deťom. V Detskej fakultnej nemocnici fungujú dve ďalšie OZ, jedným je Svetielko nádeje, a deti podporuje a pomáha im už 17 rokov.
„Po sedemnástich rokoch pôsobenia sú gigantom a dlhé roky im pomáhali, no pre chronicky choré deti ich stanovy neplatia,“ vysvetľuje našej redakcii Ľudmila Kmečová z OZ Neónka. Okrem spomenutých tu nájdeš aj OZ Klub priateľov Detskej fakultnej nemocnice.
Ďalej hovorí, že bolo obdobie, keď na oddelení nemali ani jednu poriadnu pediatrickú odbornú literatúru, lebo im ju nemal kto kúpiť, respektívne to nikto nepovažoval za dôležité.
Nina, Žofia, Mirka a Ľudmila sú veľmi prekvapené, že ľudia chcú pomáhať, a často sa aj stretávajú s pomocou od rodičov iných pacientov. Práve preto majú zo svojej už takmer ročnej konštantnej pomoci dobrý pocit. A veľké odhodlanie.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska