Niektorí Covid prekonali aj trikrát, iných celkom obchádza. Vedci prišli na kĺb tomu, prečo sa vírus niekomu vyhýba

  • Počas troch rokov pandémie si ochorenie vyžiadalo množstvo obetí
  • Veľa ľudí z celého sveta muselo s koronavírusom bojovať aj opätovne
  • Na druhej strane však stoja ľudia, ktorým sa Covid-19 oblúkom vyhýba
pjimage – 2022-03-03T114914.360
Unsplash/Mufid Majnun Unsplash/Bermix Studio
  • Počas troch rokov pandémie si ochorenie vyžiadalo množstvo obetí
  • Veľa ľudí z celého sveta muselo s koronavírusom bojovať aj opätovne
  • Na druhej strane však stoja ľudia, ktorým sa Covid-19 oblúkom vyhýba

Koronavírus tu je s nami už dva roky a počas tohto obdobia sa ním nakazila veľká časť Slovákov. Existuje iba malé percento tých, ktorí sa mu do dnešného dňa dokázali vyhnúť. The Guardian informuje o mladej žene, ktorej sa to podarilo bez toho, aby sa v živote obmedzovala. Navštevovala univerzitné prednášky a dokonca zorganizovala párty, po ktorej boli všetci pozitívni. Samozrejme, všetci okrem nej. 

Táto mladá žena sa tak v marci 2021 stala súčasťou dobrovoľného nakazenia sa. Celé to spočívalo v kvapkaní živého vírusu do nosa a niekoľkohodinového uzatvárania nozdier, aby vírus nevyšiel. Jej telo však vírus odmietalo prijať a pozitívny výsledok neprišiel ani po týchto pokusoch.

Tohto testu sa zúčastnilo dokopy 34 ľudí a v prípade 16 sa infekcia nerozvinula do takého štádia, aby mali 2 pozitívne PCR testy po sebe. Polovica z týchto ľudí však bola dočasne pozitívna na nízke hladiny vírusu. Štúdiu viedol profesor Christopher Chiu z Imperial College London, ktorý skonštatoval, že môže ísť o odraz toho, že imunitný systém rýchlo vypol embryonálnu infekciu.

Profesor uviedol, že počas predošlých štúdií s inými vírusmi bolo viditeľné skoré imunitné reakcie v nose, ktoré sú spojené s odolnosťou voči infekcii.

Ďalej povedal, že hoci niektorí ľudia uvádzali mierne symptómy, ako je upchatý nos, bolesť hrdla, únava alebo bolesť hlavy, nemuselo ísť výlučne o prejavy koronavírusu, pretože ide o symptómy, s ktorými sa stretávame často aj keď nie sme infikovaní.

V každom prípade sa počas tejto štúdie hladiny vírusu nevyšplhali dostatočne vysoko na to, aby spustili detegovateľné hladiny protilátok, T buniek alebo zápalových faktorov v krvi, ktoré sa vo väčšine prípadov spájajú s týmito symptómami. 

Môžu za to aj iné ochorenia

Portál Nature píše, že niektorí ľudia môžu byť voči koronavírusu odolní vďaka svojej genetike. V októbri 2021 sa tak začal „lov“ po ochranných génoch. Nejde však o obyčajné génové varianty poskytujúce miernu ochranu pred infekciou, ale veľmi zriedkavé génové varianty, ktoré dokážu človeka pred infekciou ochrániť úplne. Počas tohto výskumu sa vedci zaujímajú predovšetkým o ľudí, ktorí zdieľali posteľ s pozitívne testovanými.

Čo sa dnes dá s určitosťou potvrdiť, je, že takáto rezistencia môže byť odôvodnená inými chorobami, ako je napríklad HIV, malária alebo norovírusy. Rezistencia je spôsobená tým, že niektorí ľudia nedisponujú receptorom, ktorý využíva patogén, aby sa dostal do organizmu. Je teda možné, že niektorí ľudia majú tento defekt v receptore používanom koronavírusom.

Na Slovensku vírus ustupuje

V piatok potvrdili PCR testy ochorenie COVID-19 celkovo 9 925 ľuďom. Laboratóriá ich pritom za tento deň vykonali 18 787. Na Slovensku pribudlo aj ďalších 32 úmrtí na ochorenie COVID-19 a celkový počet obetí tak už predstavuje 18 663. V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 543 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Antigénové (Ag) testy odhalili 1 587 ľudí s koronavírusom. Ukončených bolo celkovo 12 807 Ag testov. Pozitivita PCR testov bola v piatok 52,83 percenta a Ag testov 12,39 percenta. Informovala o tom stránka korona.gov.sk.

Slovensko sa v súčasnosti nachádza v ustupujúcej vlne najnovšej mutácie nového koronavírusu omikron. „Napriek priaznivému trendu situácia stále nie je dobrá. Počet nových prípadov denne prekračuje 10-tisíc. Podiel pozitivity na vykonaných testoch je stále okolo 50 percent – to znamená, že počet prípadov je v skutočnosti vyšší, než stačia zachytiť testy. Pandemická únava, zlepšujúca sa situácia aj nové hrozby podnecujú k strate opatrnosti,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že je naďalej dôležité napomôcť pozitívnemu trendu dodržiavaním zásad osobnej ochrany, a to dôsledným prekrývaním si horných dýchacích ciest, dôkladnou hygienou rúk či dodržiavaním odstupov.

Zdroje: The Guardian, Nature, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá