Nielen Slovensko, celá Európa trpí populizmom. Nálada nahráva politikom bez riešení

  • Populizmus v Európe silnie
  • Čoraz viac ľudí sa prikláňa k antisystémovým politikom
  • Čo to znamená pre budúcnosť Európskej únie, vysvetlil Tomáš Koziak
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a protesty proti extrémizmus, populizmus v Európe
TASR/AP, Jean-Francois Badias, Ebrahim Noroozi
  • Populizmus v Európe silnie
  • Čoraz viac ľudí sa prikláňa k antisystémovým politikom
  • Čo to znamená pre budúcnosť Európskej únie, vysvetlil Tomáš Koziak

Odborník vysvetľuje, že populistický volič vo svojom výbere vidí šancu na riešenie svojich problémov. Často sú mu podsúvaní vinníci, antisystémoví politici konkrétne ukazujú prstom napríklad na migrantov a menšiny. To sa napríklad stalo aj počas hospodárskej krízy v 30. rokoch, keď sa nepriateľom stali Židia.

Zároveň ale nemožno zabúdať ani na ruskú propagandu, ktorá európskym populistom dokázateľne ponúka finančnú podporu a hoaxami mieri na rozbíjanie proeurópsky naladených postojov, pripomína.

„Pandémia, vojna na Ukrajine a, samozrejme, aj migračné vlny, ktoré do Európy prichádzajú, sú tri zliate faktory, ktoré už 10 rokov negatívne ovplyvňujú verejnú mienku,“ hovorí Koziak s tým, že ale ide o objektívne ovplyvňovanie mienky. Úroveň života sa totiž skutočne znižuje.

Čo bude po voľbách? Podarí sa populistom zničiť všetku doterajšiu snahu lídrov EÚ?

Mnohí politici doma vystupujú radikálne proti Európskej únii či Ukrajine. Keď však zavítajú do Európskeho parlamentu a na pôdu iných inštitúcií EÚ, vystupujú ako vymenení, pričom ide o populizmus v praxi. Výborným príkladom je práve náš predseda vlády Robert Fico, napríklad v prípade jeho rečí o vojne.

Koziak teda naznačuje, že mnohí antieurópski politici, „okrem extrémistov typu Uhrík a Radačovský“, budú po voľbách miernejší než v súčasnosti. Taktiež podotýka, že voliči volia inak v eurovoľbách než v tých lokálnych. Myslí si, že k takému úspechu populistov, pred akým varuje Euronews, nedôjde.

Ak by sa ale táto prognóza naplnila, môžeme očakávať zabrzdenie procesu prehlbovania aj rozširovania európskej integrácie.

„Prehlbovanie znamená rozširovanie právomoci EÚ do viacerých oblastí a rozširovanie znamená prijímanie ďalších členských štátov,“ vysvetlil.

Taktiež sa ale môže stať, že vzhľadom na agendu populistických strán dôjde k obmedzeniu podpory Ukrajiny, k zmenám pri rozdeľovaní eurofondov. Možností na zmenu v Európskej únii je podľa Tomáša Koziaka mnoho, no v konečnom dôsledku by to znamenalo, že by ako celok bola menej aktívnou, dodal.

Zdroje: ECPS, The Guardian, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá