Nikol za sedem dní precestovala Európu: Stálo ju to presne 0 eur, takto to dokázala
- Nikol stála jej cesta po Európe 0 eur, zadarmo sa plavila loďou aj snowboardovala v Osle
- Počas cesty zažila množstvo dobrodružstiev, prespala aj na odpočívadle v kamióne
- To všetko zažila vďaka adrenalínovej súťaži, do ktorej sa prihlásila
- Nikol stála jej cesta po Európe 0 eur, zadarmo sa plavila loďou aj snowboardovala v Osle
- Počas cesty zažila množstvo dobrodružstiev, prespala aj na odpočívadle v kamióne
- To všetko zažila vďaka adrenalínovej súťaži, do ktorej sa prihlásila
Podľa viacerých štúdií robí cestovanie ľudí šťastnejšími ako akékoľvek materiálne bohatstvo. Zvlášť, keď je možnosť cestovať za málo peňazí a odniesť si množstvo zážitkov.
Nikol Kolmanová sa o tom presvedčila na vlastnej koži – spolu s dvomi kamarátmi precestovali Európu bez jediného centu v peňaženke a bez telefónu.
„Zažili sme množstvo skvelých vecí – plavili sme sa loďou a zadarmo sme snowbordovali v Osle. Spoznali sme veľa milých a ochotných ľudí a odniesli sme si nezabudnuteľné zážitky,“ spomína Nikol.
Neuveriteľné zážitky a platba len plechovkami
Počas 7-dňovej cesty, v rámci ktorej navštívili rôzne európske mestá, boli ich jediným platidlom plechovky energetického nápoja. Zapojili sa totiž do súťaže Red Bull Can You Make It? od Red Bullu. Nikol pre Startitup porozprávala o tom, čo počas siedmich dní zažila a či by do takejto súťaže išla znova.
Navštívila si krásne európske mestá. Ktoré ti najviac utkvelo v pamäti a plánuješ ho určite navštíviť?
Určite Oslo. V ňom sme sa ocitli v podstate náhodou, pretože sme mali trochu iný plán. Ale nikto z nás v Osle dovtedy nebol, tak sme tam išli.
Oslo ma absolútne očarilo výhľadmi, má úžasnú architektúru, celkovú atmosféru a sú tam neskutočne milí ľudia. Podarilo sa nám dostať sa do lyžiarskeho strediska, čo bolo nádherné.
Dokonca sme snowboardovali celý deň zadarmo. Stretli sme manažérku lyžiarskeho strediska, povedali sme jej, odkiaľ sme a čo robíme, a ona nám zabezpečila zadarmo snowboardy a mali sme ďalší skvelý zážitok.
Počas cesty ste zažili množstvo vecí, dokonca ste jednu noc museli prespať aj v kamióne. Nebála si sa?
Bolo to na diaľnici na nejakom odpočívadle, niekde pred Rotterdamom. Viezol nás jeden chalan, ale ten mohol ísť len potiaľ a my sme si mysleli, že stopneme ďalšie auto. Lenže už bol večer, išlo málo áut a aj tie boli buď plné, alebo malé – a my sme boli traja s obrovskými batohmi na chrbte.
Nezostávalo nám teda nič iné, len vymyslieť niečo práve na tom odpočívadle. Narazili sme na pána z Česka, ktorý mal menšiu dodávku, a nechal nás v nej prespať.
Neprešla však ani hodina a zavolal mu kolega, ktorý bol niekde nablízku a dostal defekt, tak musel odísť. Zaklopali sme teda jednému pánovi, ktorý mal veľký kamión a vzadu bol prázdny. Bol milý a nechal nás tam prespať.
Chvíľu nám aj kúril, ale potom to musel vypnúť a ja som si myslela, že do rána zamrzneme. Ale zvládli sme to a ráno sme už stopli ďalšie auto, ktoré nás odviezlo do Rotterdamu a odtiaľ sme sa odviezli vlakom do cieľovej destinácie, ktorou bol Amsterdam.
Okrem spania v kamióne ste spali aj na stanici. Ako k tomu došlo?
To bolo ešte o level nepríjemnejšie ako ten kamión, pretože sme spali na zemi na kartónoch s rôznymi typmi ľudí. Vtedy sme mali problém nájsť ubytovanie a v meste sme boli s ďalšími tímami.
Bol tam jeden hostel, ktorý pár tímov ubytoval, ale aj to už bolo také, že spali po chodbách na zemi. Takže sme nakoniec skončili na stanici.
Dokonca sme si vybavili nejaké hamburgery a stalo sa, že kamarát ho mal vedľa seba a prišiel nejaký zvláštny človek a ukradol mu ho. Nemali sme ale odvahu sa s ním hádať, a tak sme ostali hladní.
Ako sa prihlásiť do súťaže?
Množstvo ľudí sníva o tom, že precestuje Európu, no často im v tom bránia najmä financie. Navštíviť európske mestá, spoznať nových ľudí a zažiť množstvo nezabudnuteľných zážitkov sa však dá aj prostredníctvom výzvy Red Bull Can You Make It?
Výzvy Red Bull Can You Make It? sa zúčastňujú desiatky tímov z celého sveta. Ich jediným platidlom sú Red Bull plechovky, za ktoré si musia zaobstarať jedlo, pitie, lístky na cestu aj nocľah.
Tímy svoju cestu zaznamenávajú do videodenníkov a víťazný tím je posudzovaný podľa niekoľkých faktorov: počet kontrolných bodov, ktoré navštívi, vlogovanie počas cesty a počet dobrodružných výziev, ktoré splní.
Prihlásenie do výzvy:
- prvou úlohou je vytvoriť 3-členný tím,
- natočiť 60-sekundové video v angličtine,
- v ktorom členovia tímu vysvetlia, prečo by mal byť vybraný práve ten ich,
- video je potrebné poslať do 31. marca,
- vybrané tímy budú kontaktované do 15. apríla 2024,
- samotná cesta po Európe sa koná v týždni 21. mája – 28. mája 2024.
Tímy z viac ako 60 krajín sveta 21. mája vyrazia z jedného z piatich štartovacích miest – Amsterdamu, Kodane, Milána, Budapešti či Barcelony – pričom pridelenie štartovacieho mesta sa účastníci dozvedia až tesne pred odchodom.
Rozhodnutie prihlásiť sa do takejto súťaže chce veľa odvahy. Čo bol prvotný impulz?
Odkedy som objavila túto súťaž, tak som snívala o tom, že by som sa jej zúčastnila. Pamätám si, ako sa mi prvý rok nepodarilo nikoho zohnať do tímu.
Keď Red Bull spustil súťaž druhýkrát – vtedy som bola asi štvrtáčka alebo piatačka na vysokej škole – bola som odhodlaná sa do nej dostať. Povedala som si: buď teraz, alebo nikdy.
Začala som zháňať tím, no stále sa mi to nedarilo. Až nakoniec, úplnou náhodou, sme sa dali dokopy s dvomi kamarátmi, s ktorými sme vytvorili tím.
Vtedy si pracovala ako recepčná a dnes sa venuješ marketingu. Ani jedno z toho nie je veľmi akčné povolanie. Ako reagovalo okolie na tvoje rozhodnutie?
Tým, že robím v športovej hale, kde sú trampolíny, skateparky a podobné adrenalínové veci, tak k tomu mám blízko. Okrem toho, vždy ma to ťahalo k športu, celkovo som akčný typ a mám rada adrenalín.
Tým pádom neboli prekvapení ani moji kamaráti a ani rodina – keďže ma poznajú a vedia, že som za každú srandu. Rodičia to zobrali celkom športovo, ale pravdaže, boli trochu v strese. Držali nám však palce, podporovali nás a hlasovali za náš tím.
Museli ste natočiť video, ktorým ste sa zapojili. Ako vznikalo?
Základom bolo odprezentovať sa ako tím, ale aj ako jednotlivci. Tí dvaja chalani, s ktorými som bola v tíme, už nejaké zábery mali. Oni totiž už mali tím, no tretí člen bol otázny.
Dali sme sa dokopy tak, že si ku mne do práce prišli dotočiť posledné zábery. Keď som sa dozvedela, že ich robia do tejto súťaže, celkom ma opäť zamrzelo, že mne sa nepodarilo zohnať tím.
Povedala som im, že závidím a že som chcela ísť tiež a oni ma pozvali do ich tímu namiesto toho tretieho chalana. Neváhala som ani sekundu a ponuku som prijala.
Bolo to pár dní pred uzatvorením prihlasovania, takže aj realizácia videa bola veľmi spontánna. Chalani použili videá zo snowboardu a skateboardu a dotočili sa zábery so mnou. Základom bolo, že video zobrazovalo, že sme akční, že túto cestu zvládneme a užijeme si ju. Teraz keď to video vidím, tak sa na ňom len smejem.
Nakoniec vás vybrali ako jeden z dvoch slovenských tímov. Aké boli tvoje prvé pocity?
Neuveriteľne úžasné. V prvom rade to bolo prekvapenie – predsa len to naše video nebolo na nejakej vysokej úrovni. Ale asi sme sa im páčili povahovo aj celkovo, akí sme.
Neskôr sa trochu pridal stres, že do toho ideme naozaj. Ale prevládala radosť, pretože to bol taký splnený sen.
Museli ste sa teda zbaliť na 7-dňovú cestu bez peňazí aj telefónu. Čo všetko zahŕňala príprava?
V prvom rade som si dala cieľ, že musím menej jesť, aby som nebola hladná. Človek nevie, či sa mu podarí vymeniť Red Bull za jedlo, alebo bude celý deň hladný. Ale nepodarilo sa mi to.
Nakoniec sme však mali jedla dosť. Potom to boli také praktické veci – nákupy funkčného oblečenia, keďže bolo ešte celkom chladno a cestovali sme aj po severnejších krajinách.
Potrebovali sme najmä bundy proti vetru, ale museli byť čo najľahšie. Kúpila som si veľký batoh a aj spacák, ktorý som nakoniec zabudla doma.
Viac bolo tých príjemnejších zážitkov a jedným z nich bolo aj to, že vás ubytovala turecká rodina. Ako ste sa s ňou stretli?
Stalo sa to v nejakej dedine pred Hamburgom, kedy nás vyhodili z vlaku, lebo sme nemali lístky. Nastúpili sme teda na ďalší vlak, ktorý mal len dve zastávky do mesta. Vo vlaku sme sa stretli s niekoľkými ďalšími tímami z Turecka, Malajzie, Talianska a Portugalska.
Keď sme prišli do Hamburgu, tak sme ostali s tureckým tímom a spolu sme išli hľadať ubytovanie. Tým, že tam žije veľa Turkov, tak oni išli hneď do prvého kebabu a oslovili majiteľov.
Majitelia boli veľmi potešení a hneď nás zobrali na prehliadku mestom a potom nás pozvali k sebe domov. Mali sme každý vlastnú izbu, skvele sme sa vyspali a ráno nám prichystali obrovské raňajky.
Keďže počasie bolo rôzne, tak základom bolo teplé oblečenie a nejaké hygienické potreby. Čo by ešte nemalo chýbať v batohu ľuďom, ktorí sa do súťaže chystajú?
Ako som už spomínala, rozhodne teplé oblečenie a ideálne spacák, ktorý som ja zabudla. Dobrým nápadom bola aj karimatka a termo oblečenie, nejaké topánky na prezutie a, samozrejme, hygienické potreby.
A kto vie skatovať, tak určite odporúčam skateboard alebo cruiser – niekedy to síce bolo otravné nosiť, ale veľmi nám pomohol pri presunoch cez mesto. Šetrili sme tak čas aj energiu a nemuseli sme toľko chodiť.
Spomínala si, že Oslo nebolo v pláne. Aký plán ste mali pred cestou?
Začínali sme v Štokholme a náš pôvodný plán bol, že pôjdeme hneď niekde južnejšie do tepla. Nakoniec sme však skončili v Osle, takže plán nevyšiel hneď na začiatku.
Keď sme totiž dostali mapu, na ktorej sme videli stretávacie body, zistili sme, že ideálne je ísť do Osla. A bol to najlepší nápad – podarilo sa nám vymeniť Red Bull za lístky na nočný autobus, takže sme mali vyriešené aj spanie.
Ako „platidlo“ ste mali len Red Bull. Ako ľudia reagovali, boli ochotní vám pomôcť?
Väčšina bola dosť prekvapená, ale vždy sme vysvetlili, že sme tím zo Slovenska a sme v súťaži. Asi sme mali šťastie na príjemných ľudí, lebo často nám kúpili jedlo alebo lístky na vlak, autobus či loď.
Samozrejme, že sa nám stalo aj to, že nás odmietli, ale väčšinou nám ľudia pomohli. Dokonca si pamätám jednu pani v Štokholme, ktorá nám na stanici kúpila jedlo aj čaj, sedeli sme tam s ňou asi tri hodiny a rozprávali sme sa. To bolo veľmi príjemné.
Ďalší chalan v Bruseli nás nechal prespať uňho na internáte, večer sme si otvorili víno a zahral nám na gitare. To bolo tiež skvelý zážitok.
Obrovská afterparty na konci
Nikol rada spomína aj na veľkú párty, ktorú mali v cieľovom meste v Amsterdame. Konala sa v obrovskom klube v podzemí a stretlo sa tam 600 ľudí z tímov, koordinátori a ďalší, ktorí sa na výzve od Red Bullu podieľali.
„Bolo to úžasné, okrem párty nám premietali videá z celého týždňa od rôznych tímov. Mali sme aj vyhlásenie výherného tímu, čo tiež poteší, ale nie je to až také podstatné. Dôležité je zapojiť sa a odniesť si kopu zážitkov,“ spomína Nikol.
„Po skončení súťaže sme ešte mali možnosť ostať v Amsterdame, čo sme aj využili a boli sme tam ešte 3 dni,“ dodala.
Mali ste šťastie na ochotných ľudí, ale predsa, ak by sa vyskytli nejaké problémy, tak počas celej súťaže ste mali možnosť zavolať koordinátorovi. Kedy ste to využili?
Dostali sme mobil, z ktorého sme mohli volať len koordinátorovi a on nám, a na ktorý sme zároveň točili aj vlog. Minimálne raz za deň nám volal, aby sa ubezpečil, že sme v poriadku. Okrem toho sme mali aj GPS, aby nás videli, kde sme a či sme sa náhodou nestratili.
Ak nastal väčší problém, napríklad vtedy, keď nás vyhodili z vlaku, tak sme mu volali, že sme zaseknutí v nejakej nemeckej dedine a či máme nastúpiť na ďalší vlak, aby z toho nebol problém. Čiže sme sa s ním vedeli poradiť, ak nastala kritická situácia, ale našťastie, u nás bola len táto jedna.
Počas cesty si maximálne vyšla zo svojej komfortnej zóny, čo pre mnohých môže byť problém. Čo by si odkázala ostatným, ktorí nad tým uvažujú a stále váhajú?
Ja by som do toho bez váhania išla znova. Hovorím to každému z mojich kamarátov, mladších kolegov alebo študentov, že to určite odporúčam.
Je to zážitok na celý život, na ktorý rada spomínam. Lebo človek môže cestovať s malým budgetom, ale úplne bez peňazí je to ešte zaujímavejšie a adrenalínovejšie.
Ak má človek odvahu, je dobrodružný typ, tak nemá nad čím rozmýšľať. Treba ale počítať s tým, že často bude musieť vyjsť zo svojej komfortnej zóny, ale rozhodne to stojí za to. Chcem sa zapojiť do súťaže →
Nikol do súťaže dostalo 60-sekundové video
Jednou z podmienok na zapojenie sa do výzvy Red Bull Can You Make It? je natočenie minútového videa v angličtine. Zábery by mali predstaviť všetkých troch členov tímu.