Nonstop ruka hore, mileniáli žijú na vysokej nohe a potom majú problémy. Toto sú ich 4 najčastejšie chyby
- Patríš do skupiny mileniálov?
- Ak áno, možno sa v týchto chybách sám nájdeš
- Patríš do skupiny mileniálov?
- Ak áno, možno sa v týchto chybách sám nájdeš
Hovorí sa, že zarobiť si peniaze je jednoduchšie, ako sa s nimi naučiť narábať. Množstvo ľudí pri hospodárení s nimi dookola robí tie isté chyby – a mileniáli nie sú žiadnou výnimkou. Čo ich teda oberá o najviac peňazí?
#1 Splácajú dlhy miesto toho, aby si šetrili
Renomovaná finančná konzultantka Marguerita Cheng uviedla pre portál Business Insider túto chybu ako jednu z najčastejších. Hovorí o tom, že mileniáli uverili tomu, že splácanie dlhov je dôležitejšie, ako šetrenie si na dôchodok.
Marguerita Cheng hovorí, že žiť bez dlhu síce je veľmi náročné, no oveľa náročnejšie je žiť vo vyššom veku bez úspor. Odporúča začať aspoň menšou sumou, pomôže, ak si odložíš hoci len 5 % z platu. Oveľa dôležitejšie je to, aby si s tým začal čím skôr.
#2 Žijú na vysokej nohe
Ako Marguerita Cheng pre portál Business Insider dopĺňa, žiť si v luxuse či na vysokej nohe nie je problém, problém je, ak tak niekto žije aj napriek tomu, že si to tak celkom nemôže dovoliť – a povedzme si úprimne, toto je dnes problémom mnohých ľudí.
Ako ďalej hovorí, problémom je to, že väčšinou míňame presne toľko, koľko zarobíme. Ak teda niekto zarába napríklad 1 000 eur, 1 000 eur aj minie.
Keď ho však napríklad povýšia, a začne zarábať dvojnásobok, teda 2 000 eur, neznamená to, že 1000 eur ušetrí. Väčšinou si začne kupovať hodnotnejšie veci a opäť tak neušetrí nič.
#3 Nestarajú sa o svoje zdravie
So skvelým postrehom prišiel aj finančný konzultant Bryan M. Kuderna. Pre portál CNBC uviedol, že aj keď to môže znieť ako klišé alebo ako preháňanie, zdravie je pre správne hospodárenie s peniazmi jednou z priorít.
Dá to predsa rozum – akákoľvek choroba stojí predsa človeka nielen peniaze, ale aj stratený čas. A čím je ochorenie vážnejšie, tým drahšie nás to vyjde, či už z finančného, alebo z časového hľadiska.
Bryan M. Kuderna preto odporúča investovať radšej do zdravej stravy, do cvičenia a do komplexných preventívnych prehliadok, ako to následne riešiť až potom, keď nejaký problém vybuchne.
#4 Nikam svoje peniaze neinvestujú
O tomto probléme hovorí pre portál Business Insider finančná konzultantka Kali Roberge. Upozorňuje na to, že mileniáli sú v tomto smere dosť nerozhľadení, ale i bojazliví a keď si aj niečo našetria, boja sa to investovať ďalej.
Peniaze uložené na účte sú síce v bezpečí, ale niekedy sa skutočne oplatí zariskovať a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Ak dáš na rady nejakého skúseného odborníka, môžeš oveľa viac získať ako stratiť.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 20. novembra 2020.
Zdroje: businessinsider.com, cnbc.com, businessinsider.com