Norková farma na Slovensku je hanbou našej krajiny. Aktivisti spúšťajú petíciu na jej zákaz
- Ochrancovia zvierat zverejnili zábery zranených zvierat v malých klietkach na norkovej farme pri Martine
- Teraz chcú presadiť celkový zákaz chovu zvierat na kožušiny
- Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat
- Na výrobu jedného kožuchu je potrebná kožušina z viac ako 60-tich norkov
- Ochrancovia zvierat zverejnili zábery zranených zvierat v malých klietkach na norkovej farme pri Martine
- Teraz chcú presadiť celkový zákaz chovu zvierat na kožušiny
- Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat
- Na výrobu jedného kožuchu je potrebná kožušina z viac ako 60-tich norkov
Združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti Humánny pokrok zverejnilo zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 až 5 tisíc norkov amerických. Na zverejnených záberoch je vidieť niekoľko norkov ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstieľky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany. Združenie ochrancov zvierat sa domnieva, že slovenská verejnosť má právo vidieť, v akých podmienkach chovajú zvieratá na legálnej kožušinovej farme.
„Zvieratá na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Kožušinové farmy v žiadnom prípade nedokážu poskytnúť týmto zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine. Potvrdzuje to aj veda. Šťastné norky na kožušinových farmách nenájdete,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.
Aktivisti z Humánneho pokroku dnes spúšťajú petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku a apelujú na verejnosť, aby svojimi podpismi podporila ich kampaň „Ide o chlp“. Cieľom je presvedčiť poslancov a poslankyne, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente.
Podľa prieskumu agentúry Focus až 68 % Slovákov a Sloveniek odmieta kožušinový chov. „To je nesmierne vysoké číslo, ktoré potvrdzuje, že je najvyšší čas poslať kožušinové farmy do histórie,“ dodáva koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová.
Európou sa pritom valí vlna legislatívnych zákazov kožušinových fariem. Za posledných 20 rokov tieto chovy postavilo mimo zákon 13 krajín vrátane Rakúska a Českej republiky. Na farmách v Česku dnes možno nájsť len prázdne klietky po líškach a norkoch. Na Slovensku by sa podobný legislatívny zákaz týkal jedinej farmy – v Príbovciach, kde chovajú na kožušiny norka amerického.
„Ekonomicky by to pre Slovensko nebola žiadna zásadná strata. Zároveň by sme sa pripojili k progresívnym a moderným krajinám Európy, ktoré tieto barbarské chovy navždy odmietli. Je načase, aby sme aj my na Slovensku vykročili do humánnejšej budúcnosti,“ dodáva Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.
Legislatívny zákaz kožušinových fariem v uplynulých rokoch prijali aj v Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, ale aj Belgicku, Holandsku, Nórsku a úplne prvou krajinou v Európe bolo Spojené kráľovstvo. Aktuálne sa o takomto zákaze rokuje aj na Ukrajine a v Bulharsku.
Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov – goliere a rukávy, lemovanie na topánky, brmbolce na tašky a čapice, a pod.
V kožušinovom priemysle sú populárne norky, líšky, ale aj činčily. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom alebo im jednoducho zlomia väzy. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60-tich norkov.
Nad budúcnosťou kožušín visí v posledných rokoch viacero otáznikov. Okrem legislatívnych zákazov kožušinových fariem v Európe, či inde vo svete, totiž rapídne rastie aj počet zvučných mien z módneho priemyslu, ktoré sa kožušín vzdávajú, ako napr. Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry. Rovnako sa proti kožušinám postavili aj organizátori módnej udalosti Amsterdam Fashion Week, ktorí začiatkom marca tohto roku prisľúbili koniec kožuchom zo živých zvierat na svojich módnych prehliadkach.
Zdroj: TS, www.humannypokrok.sk, www.ideochlp.sk, www.slobodazvierat.sk