Nórsko sa stane prvou krajinou sveta, ktorá zavedie nulové odlesňovanie

  • Vyzerá to tak, že sa nový rok začal v znamení mnohých environmentálnych rekordov. Po tom, čo Holandsko oznámilo, že ich osobné vlaky sú čisto poháňané energiou vyrobenou z vetra, Nórsko prichádza s ďalšou skvelou správou. Stalo sa prvou krajinou na svete, ktorá sa zaviazala k nulovému odlesňovaniu.
collageNORSKO
  • Vyzerá to tak, že sa nový rok začal v znamení mnohých environmentálnych rekordov. Po tom, čo Holandsko oznámilo, že ich osobné vlaky sú čisto poháňané energiou vyrobenou z vetra, Nórsko prichádza s ďalšou skvelou správou. Stalo sa prvou krajinou na svete, ktorá sa zaviazala k nulovému odlesňovaniu.

Výbor pre  energetiku a životné prostredie nórskeho parlamentu sa zaviazal k nulovému odlesňovaniu v svojom Akčnom pláne o ochrane prírodnej rozmanitosti. Výbor žiada, aby vláda stanovila podmienky, v ktorých bude deklarovať, že verejné obstarávanie sa nijako nepodieľa na odlesňovaní dažďových pralesov.

Výbor taktiež požaduje, aby vláda ochraňovala biodiverzitu prostredníctvom novej politiky a investícií uskutočnených Nórskou investičnou bankou, ktorá pod vedením Ministerstva financií riadi Nórsky dôchodkový fond. Fond vynikol v roku 1990 ako nástroj podpory dlhodobých cieľov z príjmov plynúcich do nórskej ekonomiky z ropy.

rainforest do clanku

zdroj: climatefriendly.com

“Je to dôelžité víťazstvo v boji chrániť dažďový prales. V posledných rokoch sa mnoho firiem zaviazalo zastaviť obstarávanie tovaru, ktoré by bolo spojené s ničením dažďového pralesa”, povedal Nils Hermann Ranun z ochranárskeho zväzku volajúceho po zachovaní dažďových pralesov Nórska. Doteraz sa však žiadna vláda žiadneho štátu neodhodlala k takémuto kroku. Je veľmi pozitívne, že sa Nórsko pripojilo k dlhodobému boju o záchranu dažďových pralesov a zaradilo tieto požiadavky do procesov verejného obstrarávania.

Organizácia vyzýva aj ostatné krajiny, aby sa pripojili k nórskej iniciatíve vedúcej k nulovému odlesňovaniu, najmä Nemecko a Veľkú Britániu, ktoré sa v roku 2014 na Summite OSN o klimatických zmenách v New Yorku pripojili k výzve podporiť také aktivity, ktoré nepodporujú odlesňovanie dažďových pralesov a finančne nebudú podporovať predaj výrobkov, ktoré s tým súvisia. Jedná sa teda hlavne o výrobky z palmového oleja, hovädzie mäso, sóju a drevo. 

flag do clanku

zdroj foto: flickr.com

Nórsko rozbehlo aj mnoho iných projektov za účelom znížiť svoju uhlíkovú stopu. Začalo s výstavbou 10 „cyklistických diaľnic“okolo svojich 9 najväčších miest. Následne sa pridalo k Holandsku s nápadom od roku 2025 úplne zakázať predaj automobilov, ktoré majú benzínové či naftové motory. K tejto téme sa viaže aj perlička z reklamnej bradže. Automobilky, ktoré propagovali svoje autá ako ekologické, ale pritom ich vozidlá mali motor poháňaný palivami vyrobenými z fosílnych zdrojov dostali nemalú pokutu. Odvtedy v Nórsku platí zákaz používať výrazy „ekologický“, „čistý“, „prírodný“, „šetrný k životnému prostrediu“ v spojitosti s autami. 

Mapa Európy sa nám tak začína čoraz viac zelenať. Palec hore všetkých vládam, ktoré tieto aktivity podporujú!

zdroj: inhabitat.com, zdroj prezentačného obrázku: pinterest.com/pinterest.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá