Nosenie rúšok zvyšuje atraktivitu, vyplýva to z novej štúdie. Pred pandémiou to však bolo inak
- Z novej štúdie vyplýva, že nosenie rúšok zvyšuje atraktivitu
- Bodovali najmä jednorazové rúška
- Z novej štúdie vyplýva, že nosenie rúšok zvyšuje atraktivitu
- Bodovali najmä jednorazové rúška
Tých, ktorí sa noseniu rúšok bránia a protestujú proti nemu, možno nová štúdia presvedčí o zmene názoru. Výskumníci z Cardiffskej univerzity zistili, že ľudí s rúškami či respirátormi považujeme za atraktívnejších. Štúdiu, ktorá bola publikovaná v časopise Cognitive Research, zverejnil Guardian.
Výskum sa uskutočnil vo februári 2021. Zúčastnilo sa ho 43 žien, ktoré mali za úlohu ohodnotiť atraktívnosť mužov na obrázku. Tí boli buď bez rúška, zakrývali si dolnú časť tváre knihou, mali nasadené látkové rúško, alebo mali na sebe „lekárske“ rúško.
Z výskumu vyplýva, že ľudia sa nám páčia viac, keď si zakrývajú spodnú časť tváre.
Za najatraktívnejších účastníčky zvolili mužov, ktorí mali na sebe jednorazové rúško.
„Naša štúdia naznačuje, že tváre sa považujú za najatraktívnejšie, keď sú zakryté lekárskymi maskami. Môže to byť preto, že sme zvyknutí na to, že zdravotnícki pracovníci nosia modré masky a teraz ich spájame s ľuďmi v opatrovateľských alebo lekárskych profesiách. V čase, keď sa cítime zraniteľní, môžeme považovať nosenie lekárskych masiek za upokojujúce, a tak sa voči nositeľovi budeme cítiť pozitívne,“ konštatuje Lewis.
Ďalším z faktorov, ktorý môže zapríčiňovať vyššiu atraktívnosť ľudí v rúškach, je tiež upriamená pozornosť na oči.
Pred pandémiou to bolo inak
Ako ďalej informuje Guardian, do druhej časti výskumu sa zase, naopak, zapojili muži. Štúdia ešte zverejnená nie je, no Michael Lewis z Cardiffskej univerzity vyhlásil, že výsledku oboch štúdií sú v princípe rovnaké.
Predtým, ako začala pandémia koronavírusu, vyvolávalo nosenie rúšok u ľudí iné pocity. Vo výskume, ktorý sa realizoval predtým, ako sa stali rúška bežnou „časťou odevu“, sa zistilo, že rúška znižujú atraktívnosť ľudí, pretože sa asociujú s chorobou.
„Pandémia zmenila našu psychológiu v tom, ako vnímame nositeľov masiek. Keď vidíme niekoho nosiť masku, už si nemyslíme, že ‚ten človek má chorobu, musím sa držať ďalej’,“ vysvetlil Lewis.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Guardian