Nosíš okuliare? Vedci dokázali, že to ovplyvňuje tvoju šancu dostať koronavírus
- Indickí vedci skúmali 304 ľudí s ochorením COVID-19
- Za deň sa dotkneš tváre až 23-krát
- Ľudia s nižším vzdelaním majú väčšiu šancu, že sa nakazia
- Indickí vedci skúmali 304 ľudí s ochorením COVID-19
- Za deň sa dotkneš tváre až 23-krát
- Ľudia s nižším vzdelaním majú väčšiu šancu, že sa nakazia
Na svete je ďalšia štúdia. Tentoraz sa týka ľudí, ktorí nosia okuliare. Indickí vedci zistili, že je u nich trikrát menšia pravdepodobnosť, že sa nakazia koronavírusom, ako tí, ktorí okuliare nenosia.
Vysvetlenie je veľmi jednoduché. „K prenosu vírusu dochádza vtedy, keď sa infikovanými rukami dotkneme tváre, a to najmä v okolí úst a očí. Ak máme okuliare, nerobíme to tak často,“ povedala členka výskumného tímu Amit Kumar Saxena pre Mirror.
Okuliare pod štítom
Vedci tvrdia, že sa za hodinu svojej tváre dotkneme až 23-krát, očí trikrát za hodinu. „Vďaka noseniu rúšok dotyky tváre eliminujeme. Je potrebné si však uvedomiť, že tie nechránia oči,“ dodala vedecká pracovníčka.
Indická štúdia uvádza, že skúmali 304 pacientov s COVID-19. Ich chovanie hodnotili výskumníci prostredníctvom dotazníku. Odpovede potom porovnávali s predchádzajúcim výskumom. „Štúdia ukazuje, že riziko nákazy pre tých, ktorí nosia okuliare, je dva až trikrát menšie než u populácie, ktorá okuliare nenosí,“ povedala Amit Kumar Saxena pre Mirror.
Podľa iPrima okuliare mali štatisticky významnú úlohu len v tom prípade, keď ich pacienti nosili aspoň jeden deň. Síce nie sú účinné ako špeciálne ochranné okuliare, ale istú ochranu poskytujú. Podľa odborníkov by sa zdravotníci mali zamerať na to, aby sa okrem respirátorov nosili pod ochrannými štítmi aj okuliare.
Zaujímavosťou je, že indická štúdia dospela aj k názoru, že ochorením COVID-19 sa častejšie nakazia ľudia, ktorí nemajú vzdelanie a sú chudobnejší ako bežný priemer. „Nedodržujú preventívne pokyny a oproti vzdelaným ľuďom nenosia okuliare tak často,“ zhodujú sa členovia vedeckého tímu.
Zdroje: Mirror, iPrima