Nová Cvernovka buduje unikátny park pre verejnosť, ktorý ukrýva množstvo prekvapení

  • Plán regenerácie komplexu Novej Cvernovky v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto je v plnom prúde
  • Po úspešnom oživení budovy sa chystá príprava nového verejného parku, na ktorého realizáciu sa už vyzbieralo vyše 20 000 eur
  • Tento park je zaujímavý aj tým, že bude vybudovaný ekologickým spôsobom
Nová Cvernovka
  • Plán regenerácie komplexu Novej Cvernovky v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto je v plnom prúde
  • Po úspešnom oživení budovy sa chystá príprava nového verejného parku, na ktorého realizáciu sa už vyzbieralo vyše 20 000 eur
  • Tento park je zaujímavý aj tým, že bude vybudovaný ekologickým spôsobom

Na realizáciu projektu bude využitá už existujúca stavebná suť, ktorej odvoz a likvidácia by bola inak obrovskou ekologickou aj finančnou záťažou.

Viac o projekte s príznačným názvom Suť na Park nám prezradil Juraj Hariš, ktorý je architekt a iniciátor tohto projektu v Novej Cvernovke. 

Okrem výskumu „sute“ a možnosti vytvárania stavebných blokov z jej materiálov sa Juraj venuje aj kompostovaniu a iným procesom, ktoré navracajú materiály do systému namiesto ich vypudzovania po jednom či dvoch použitiach. 

zdroj: Nová Cvernovka

Suť na park je projekt Nadácie Cvernovka, ktorého cieľom je využiť odpadový stavebný materiál – suť pri výstavbe nového verejného parku. Ako a kedy sa zrodila myšlienka praktického využitia odpadového materiálu?

Myšlienka, že materiál, ktorý vznikol pri rekonštrukcii by sme mali použiť užitočnejšie ako ho len nechať odviezť niekam na skládku, bola s nami od prvého momentu, kedy sme sa presťahovali zo starej Cvernovky do areálu na Račianskej ulici. 

Vzhľadom na hektickosť celého procesu sme, žiaľ, nestíhali všetko priebežne triediť a separovať. Vzniknutá kopa sutiny pre nás preto predstavovala výzvu, ktorú sme posledné dva roky skúmali a robili rôzne experimenty s jej ďalším využitím. V tomto procese sme našli aj možnosti, ako ju využiť na spevnené plochy v novo-chystanom parku, tento rok to teda zapadlo konečne všetko do seba a šli sme do toho.

https://www.facebook.com/novacvernovka/photos/a.855815411208465/2778836895572964/?type=3&theater

Suť – odpadový materiál – vznikla pri prerábaní ateliérov v budove bývalej chemickej priemyslovky. Tak sa zrodila Nová Cvernovka s množstvom ateliérov architektov, umelcov a iných kreatívcov. Akým spôsobom sa ľudia z ateliérov zapájajú do projektu Suť na park?

Miera individuálnej zodpovednosti za vzniknutú suť sa nedá úplne vyčísliť, je nám však jasné, že sme za ňu zodpovední všetci spoločne. Týka sa to aj ateliérov, ktoré prišli neskôr, lebo bez sute by nebola ani Nová Cvernovka tým, čím je dnes. 

Je to teda náš spoločný dlh, ktorý musíme všetci „splatiť“. Miera a forma je už na každom jednom – niekto radšej prispeje finančne cez našu kampaň na sutnapark.sk, lebo sa z rôznych dôvodov necíti na fyzickú brigádu, iný si naopak svoju karmu radšej odmaká v teréne, aby mohol povedať, že toto som spravil ja, keď už to bude hotové. Tretí možno nezvládne jedno ani druhé, ale nahovorí na kampaň alebo brigádu desať iných kamošov. Každý si musí nájsť svoj spôsob.

https://www.facebook.com/novacvernovka/photos/a.855815411208465/2775956885860965/?type=3&theater

Ako môže tomuto projektu pomôcť verejnosť?

V princípe majú všetci tie isté možnosti ako ateliérnici z Cvernovky – prispieť na kampaň, nahlásiť sa ako dobrovoľník na brigádu alebo pomôcť zdielať obe tieto možnosti zvyšku sveta. Pri verejnosti nejde o splácanie suťokarmy, ale najmä o druhú časť projektu – budovanie nového verejného priestoru v parku, ktorý bude slúžiť všetkým. 

Budú sa v ňom konať exteriérové kultúrne akcie, môžete si tam prísť posedieť len tak na drink alebo objaviť niektoré z gastronomických prekvapení. Čo sú tiež všetko možnosti, ktoré nám pomôžu a môžete ich (zatiaľ v obmedzenej forme) zažiť už aj dnes s výhľadom na práce na finálnej podobe parku. 

zdroj: Nová Cvernovka

Kto všetko stojí za návrhom projektu Suť na park? 

Štúdiu transformácie areálu na verejný park vypracovali architektonické ateliéry 2021 a Labak. Ideovými lídrami využitia suťe pri realizácii parkových úprav podľa tejto štúdie som ja spolu s kolegom architektom Lukášom Radošovským. 

Aký bol postup od prvého nápadu až po realizáciu a aký bude výsledok?

Dalo by sa povedať, že bez našej pomoci by bola suť možno už vyvezená niekde v bani. Toľko sme experimentovali a búšili do toho, že to musíme vymyslieť, ako to celé spraviť, až to nakoniec robíme a veľmi sa z toho teraz tešíme. 

Sutinu triedime na jednotlivé materiály a frakcie (veľkosti kamienkov) a ďalej drvíme, ak je to potrebné. Týmto procesom získavame rôzne druhy materiálov vhodné na jednotlivé vrstvy spevnených plôch v parku. Výsledkom bude maltová úprava chodníkov a hlavnej pobytovej plochy zo zušľachtenej sutiny.

Takáto povrchová úprava bude zadržiavať dažďovú vodu v území, neprehrieva sa ako asfalt a vytvára príjemnú mikroklímu aj v teplých mesiacoch. Využitím lokálneho odpadového materiálu ušetríme vyše 20 ton CO2 oproti jeho odvozu a ťažbe a dovozu bežných štrkov, tie by boli na spevnené plochy potrebné.

https://www.facebook.com/novacvernovka/photos/a.855815411208465/2795693997220587/?type=3&theater

Čím bude nový verejný park zaujímavý a prospešný pre okolie Rače a Nového mesta?

Nový verejný park má byť prístupný pre celú verejnosť. Parkov nie je nikdy dosť a platí to dvojnásobne v čase, kedy pred sebou máme novú klimatickú realitu. Okrem bežných parkových funkcií bude park pri Novej Cvernovke ponúkať v letných mesiacoch aj bohatý kultúrny program, neskôr pribudne aj detské ihrisko, plánujeme aj záplavovú lúku a viaceré ďalšie prekvapenia.

Momentálne sa plne sústredíme na dokončenie hlavnej pobytovej plochy, aby sme to stihli pred spustením tohtoročnej letnej kultúrnej sezóny, ktorú voláme Leto pod Palmou. Palmy síce v parku zatiaľ nenájdete, ale susediace silo z bývalého areálu Palma tvorí jasnú dominantu celého priestoru. Tešíme sa na vás.

 

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Najnovšie videá

Trendové videá