Nová hrozba vojny: Čína predvádza to, čo Rusko pred inváziou na Ukrajinu

  • Čínska armáda aktuálne obkľučuje ostrov Taiwan
  • Tvrdí, že ide o vojenské cvičenie
  • Podobá sa to na kroky Ruska pred inváziou na Ukrajinu
Čínska armáda obkľúčila Taiwan po návšteve prezidentky v USA
Twitter/OSINTdefender TASR/AP, Ringo H.W. Chiu
  • Čínska armáda aktuálne obkľučuje ostrov Taiwan
  • Tvrdí, že ide o vojenské cvičenie
  • Podobá sa to na kroky Ruska pred inváziou na Ukrajinu

Taiwan, ostrov, ktorý sa nazýva aj Čínskou republikou, vzbudzuje napätie medzi svetovými veľmocami. Čína (Čínska ľudová republika) ho za samostatný štát neuznáva a tvrdí, že ide o jej odštiepenecké teritórium. USA sa však zaviazali Taiwan pred možnou čínskou inváziou brániť, informovali sme.

Napätie medzi USA a Čínou spojené s ostrovom sa prehĺbilo v auguste 2022, keď Taiwan navštívila bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová. Podľa Číny šlo o extrémne nebezpečný“ krok a proti návšteve protestovala.

V súčasnosti realizuje akciu, ktorú označuje za vojenské cvičenie v okolí Taiwanu. Politickej situácii v spojitosti s ostrovom sme sa venovali v tomto článku.

Ako informuje BBC, čínska armáda aktuálne obkľučuje Taiwan. Akciu označuje za vojenské cvičenie, ktoré začalo dnes (8. 4.). Rovnakú taktiku zvolilo aj Rusko, keď zoskupovalo svoje jednotky na hraniciach s Ukrajinou pred inváziou.

Taiwan sa považuje za suverénny štát s vlastnou ústavou a vodcami. Čína však vníma ostrov ako svoju provinciu, ktorá sa nakoniec dostane pod kontrolu Pekingu – v prípade potreby aj silou. Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že ich „znovuzjednotenie“ s Taiwanom „sa musí naplniť“.

Čína pritom Taiwanu nikdy nevládla a desaťročia sa ho snažila diplomaticky izolovať. Súčasná operácia má oficiálne trvať tri dni a podľa čínskej vlády ide o „dôrazné varovanie“ pre vládu ostrova.

Cesta do USA

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v posledných dňoch navštívila USA. Čínske cvičenia začali prakticky okamžite po jej návrate. Od jej cesty do vyhlásenia akcie totiž ubehlo niekoľko hodín.

Peking zatiaľ oficiálne nepotvrdil, že by šlo o reakciu na prezidentkinu cestu do Spojených štátov. 

Taiwanské ministerstvo obrany tvrdí, že strednú líniu Taiwanského prielivu prekročilo 42 čínskych vojenských lietadiel a osem lodí. Línia je neoficiálnou či pomyselnou čiarou, ktorá má slúžiť na rozdelenie čínskeho a taiwanského územia.

Čínske štátne médiá uvádzajú, že vojenské cvičenia „súčasne zorganizujú hliadky a postup okolo ostrova Taiwan, čím sa vytvorí všestranné obkľúčenie a odstrašenie“.

Správy taktiež informujú o tom, že čínska armáda nasadila „raketové delostrelectvo s dlhým doletom, námorné torpédoborce, člny ozbrojené raketami, vojnové stíhačky, bombardéry, rušičky signálov a tankery“.

Ako píše CNN, Peking prezidentku Cchaj Jing-wen opakovane varoval pred jej návštevou. Taktiež sa predtým vyhrážal, že v prípade realizácie cesty do USA prijme „dôrazné a rázne opatrenia“.

Čína zareagovala podobným spôsobom aj po Pelosiovej návšteve Taiwanu v auguste 2022. Pekinská armáda vtedy spustila sériu vojenských cvičení, obkľúčila ostrov a do jeho vzdušného priestoru odpálili rakety. Mnohí experti to považovali za významnú eskaláciu čínskeho vojenského zastrašovania.

Niektoré z týchto rakiet dopadli aj do japonskej ekonomickej zóny v blízkosti japonských ostrovov severne od Taiwanu. Situácia tak okrem iného viedla aj k zvýšeniu napätia medzi Pekingom a Tokiom.

Situáciu monitorujú

Zo správ taiwanského ministerstva obrany vyplýva, že rezort situáciu pozorne sleduje a vynaloží maximálne úsilie na obranu národnej bezpečnosti a suverenity.

„Ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) zámerne vytvára napätie v Taiwanskom prielive. Okrem poškodzovania mieru a stability má aj negatívny vplyv na regionálnu bezpečnosť a rozvoj,“ uviedlo ministerstvo.

Ministerstvo už v sobotu uviedlo, že na cvičenia zareaguje pokojne, racionálne a seriózne. Vláda v Taiwane tvrdí, že sa konflikt nebude snažiť eskalovať.

Čo sa týka posledného stretnutia prezidentky Cchaj Jing-wen s aktuálnym predsedom Snemovne reprezentantov USA Kevinom McCarthym, taiwanská vláda údajne očakávala miernejšiu reakciu zo strany Číny. 

Americkí a taiwanskí predstavitelia sa pokúšali túto návštevu označovať za bežnú a snažili sa tak Peking nevyprovokovať, píše CNN. McCarthy však po stredajšom stretnutí povedal, že jeho krajina by mala naďalej zvyšovať podporu Taiwanu.

„Musíme pokračovať v predaji zbraní Taiwanu a zabezpečiť, aby sa takýto predaj dostal na Taiwan včas. Musíme tiež posilniť našu hospodársku spoluprácu, najmä s obchodom a technológiou,“ napísal na Twitteri.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Archív SIU, BBC, CNN, Twitter/OSINTdefender

Najnovšie videá

Trendové videá