Nová hrozba vojny: Irán tvrdí, že vyvinul hypersonickú strelu
- Oznámenie Iránu, že vyvinul hypersonickú strelu, zvyšuje „obavy" z jadrového programu krajiny
- Ide o strelu, proti ktorej neexistuje obrana
- Oznámenie Iránu, že vyvinul hypersonickú strelu, zvyšuje „obavy" z jadrového programu krajiny
- Ide o strelu, proti ktorej neexistuje obrana
Tvrdenie Teheránu, že vyvinul hypertonickú strelu znepokojilo Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE). Jej generálny riaditeľ Rafael Grossi uviedol, že oznámenie Iránu zvyšuje „obavy“ z jadrového programu krajiny, uvádza TASR na základe správy od agentúry AFP. MAAE taktiež nezaznamenala pokrok v rokovaniach s Iránom o bezpečnostných otázkach.
„Vidíme, že všetky takéto oznámenia zvyšujú obavy, ako aj pozornosť verejnosti voči iránskemu jadrovému programu,“ povedal Grossi, ktorý sa zúčastňuje na klimatickej konferencii OSN (COP27) v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch.
Podľa neho to však nemá „akýkoľvek vplyv“ na rokovania o jadrovom programe islamskej republiky.
Veliteľ iránskych revolučných gárd generál Amír Alí Hádžízáde vo štvrtok oznámil, že Teherán vyvinul hypersonickú strelu, ktorá je schopná obísť všetky systémy protiraketovej obrany.
Hypersonické strely dokážu rovnako ako štandardné balistické strely niesť jadrové hlavice, sú však schopné dosiahnuť päťnásobok rýchlosti zvuku.
„Táto hypersonická balistická strela bola vyvinutá na prekonanie protileteckých štítov a bude schopná prekonať všetky systémy protivzdušnej obrany,“ vyhlásil Hádžízáde. Dodal tiež, že vývoj takejto rakety predstavuje „generačný skok v oblasti raketových striel“.
Oznámenie o novej hypersonickej strele prišlo len niekoľko dní po tom, čo Irán oficiálne priznal, že Rusku dodal útočné drony. Bolo to však ešte pred inváziou na Ukrajinu a po jej začiatku už Rusku drony neposielal, tvrdí Teherán.
Agentúra AFP pripomína, že hypersonické strely dokážu na rozdiel od balistických lietať v nižších vrstvách atmosféry a rýchlejšie dosiahnuť cieľ. Lídrom v oblasti vývoja týchto striel je v súčasnosti Rusko, za ním nasledujú Čína a Spojené štáty. Hypersonické rakety sa tiež dajú ovládať, čo komplikuje ich zameranie.
Skúšku hypersonickej strely vlani uskutočnila aj Severná Kórea.
MAAE nezaznamenala pokrok v rokovaniach s Iránom o bezpečnostných otázkach
MAAE vo štvrtok uviedla, že nezaznamenala žiadny pokrok v rokovaniach s Teheránom o objasnení otázok v súvislosti s jadrovým materiálom, ktorý sa v Iráne predtým našiel v troch lokalitách. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.
„Generálneho riaditeľa (MAAE Rafaela Grossiho) vážne znepokojuje, že stále nedošlo k žiadnemu pokroku v objasňovaní a riešení zostávajúcich bezpečnostných otázok,“ píše sa vo vyhlásení MAAE, do ktorého nahliadla agentúra AFP.
Orgán jadrového dozoru OSN zároveň oznámil, že jeho vedúci predstavitelia do konca novembra absolvujú technickú návštevu Teheránu.
Agentúra od tohto stretnutia očakáva, že od „Iránu začne dostávať technicky dôveryhodné vysvetlenia k týmto otázkam, vrátane prístupu k miestam a materiálu, ako aj odberu vzoriek podľa potreby“, uviedla MAAE vo vyhlásení.
Grossi tvrdí, že „tieto problémy… je potrebné vyriešiť, aby sa agentúra mohla zaručiť, že iránsky jadrový program je výlučne mierový“.
MAAE už dlhší čas žiada Teherán o spoluprácu pri zodpovedaní otázok v súvislosti s jadrovým materiálom, ktorý sa predtým našiel v troch iránskych lokalitách – v Maríváne, vo Varámine a Turkúzábáde.
V ďalšom dokumente MAAE, do ktorého AFP nahliadla, sa píše, že iránske zásoby obohateného uránu boli k 22. októbru na úrovni 3 673,7 kilogramu. Oproti poslednej štvrťročnej správe ide o pokles o 267,2 kilogramu.
Teherán obohacuje urán výrazne nad limity stanovené v prelomovej jadrovej dohode so svetovými mocnosťami z roku 2015, od ktorej však v roku 2018 odstúpili Spojené štáty rozhodnutím vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa.
Irán podpísal pôvodnú dohodu okrem Spojených štátov aj s Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou. Diplomati z týchto krajín sa už niekoľko mesiacov snažia o obnovenie jadrovej dohody.
Zdroj: TASR