„Nová“ mapa Ukrajiny: Putin má kontroverzný tajný plán, ktorý chce ponúknuť Trumpovi
- Rusi mali vypracovať plán na vývoj vojny na Ukrajine
- Ukrajinci nevylučujú, že ho Kremeľ predloží Trumpovi
- Samostatná Ukrajina by tak neexistovala
- Rusi mali vypracovať plán na vývoj vojny na Ukrajine
- Ukrajinci nevylučujú, že ho Kremeľ predloží Trumpovi
- Samostatná Ukrajina by tak neexistovala
Väčšina expertov či dokonca spravodajských služieb sa zhoduje, že ruský prezident Vladimir Putin neupustil od svojich pôvodných cieľov na Ukrajine.
Tými zrejme bolo ovládnutie celého alebo väčšinového územia Ukrajiny prostredníctvom bábkovej vlády. Preto sa očakávalo, že v prvých dňoch dobyjú ruské jednotky Kyjev a zvrhnú vládu prezidenta Volodymyra Zelenského. Samotný prezident bol pritom terčom viacerých pokusov o atentát.
O tom, že sa Putinove plány nezmenili, má svedčiť aj dokument, ktorý vypracovalo ruské ministerstvo obrany. K písomnosti sa dostali ukrajinské spravodajské služby. Tie odhadujú, že Rusi môžu túto víziu vývoja Ukrajiny ponúknuť budúcemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý sľúbil, že vojnu u nášho východného suseda ukončí za krátky čas.
„Je možné, že Rusko sa pokúsi oznámiť tento plán novému prezidentskému úradu USA prostredníctvom zahraničných vlád a predstaviteľov,“ uvádza ukrajinská agentúra Interfax.
Ruský dokument prináša predpoveď vývoja konfliktu na Ukrajine, alebo skôr ukazuje ideálny scenár pre vývoj na Ukrajine. Plány siahajú až do roku 2045.
Nezávislá Ukrajina by neexistovala
Ruský zámer je rozdeliť Ukrajinu na tri časti. Prvá z nich by zahŕňala takzvané nové regióny Ruska, uvádza Ukrainan World Congress. Ide o Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú oblasť plus Krym, ktoré už Putin oficiálne začlenil do Ruskej federácie. Rusi tieto oblasti celé oficiálne nekontrolujú – napríklad administratívne mesto Chersonskej oblasti, Cherson, je v ukrajinských rukách. Rusko v súčasnosti sústredí svoje sily na dobytie týchto oblastí.
Druhá časť by bol proruský štátny útvar. Ten by sa rozkladal na územiach mesta Kyjev, Kyjevskej, Černigovskej, Sumskej, Charkovskej, Poltavskej, Kirovohradskej, Dnepropetrovskej, Odeskej, Čerkaskej, Vinnyckej a Žytomyrskej oblasti. Išlo by o útvar, ktorý by ovládali promoskovské sily odmietajúce integráciu do európskych štruktúr a Severoatlantickej aliancie (NATO). Rusko by v tomto útvare malo prítomných vojakov a vojenské štruktúry.
The Russian Defense Ministry’s 2045 plan sees the dismantling and division of Ukrainian territory to secure a pro-Russian global political outcome, according to Kyiv Post sources.#Ukraine #Russia #RussianBankCollapse pic.twitter.com/F3YKOjFfGf
— ΦΙΛΩΝ ΦΙΛΟΣ (@FilonFilos) November 27, 2024
Predpokladá sa, že v ukrajinských štruktúrach je aj v súčasnosti množstvo ľudí na výplatnej páske Ruska. Práve ich značné množstvo bolo dôvodom, prečo si Rusi mysleli, že invázia na Ukrajinu bude úspešná.
Táto časť Ukrajiny by prakticky nasledovala príklad Podnesterska v Moldavsku či Abcházska a Južného Osetska v Gruzínsku.
Treťou časťou by boli takzvané sporné územia na západe Ukrajiny. Ide o regióny Volyň, Rivne, Chmeľnyckyj, Ľvov, Ivano-Frankivsk, Ternopiľ, Černovice a Zakarpatsko. Práve tieto regióny by Rusko chcelo rozdeliť medzi susedov Ukrajiny – Poľsko, Maďarsko a Rumunsko.
Negatívne scenáre podľa Kremľa
Rusko v scenári predpovedalo aj vývoj svetovej geopolitiky do roku 2045. Negatívne scenáre pre Kremeľ by boli dominancia USA a Západu, prípadne ak by sa Čína stala svetovou vedúcou mocnosťou. Tieto možnosti by podľa Rusov nastali, ak by boli porazení alebo ak by bol konflikt na Ukrajine zmrazený.
Priaznivými scenármi pre Moskvu by bolo vytvorenie multipolárneho sveta a rozdelenie sfér vplyvu medzi poprednými aktérmi. Tieto scenáre predpovedajú víťazstvo Ruska vo vojne s Ukrajinou.
Rozdelenie Ukrajiny v ruských predstavách nie je novinkou. Podobný scenár navrhoval bývalý prezident Dmitrij Medvedev. Exšéf Kremľa a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska na jar tohto roka predstavil mapu, ktorá rozdeľuje Ukrajinu medzi jej susedov a Rusko. Ukrajinou ako takou by ostala len malá oblasť približne o veľkosti Kyjeva.
Zdroje: Interfax, Ukrainan World Congress