NOVÁ NÁDEJ: Tento liek vyliečil až 29 z 30 pacientov s komplikovaným priebehom ochorenia COVID-19
- Tel Aviv nedávno prezradil skvelú správu pre celý svet
- Liek vyvinutý v Ichilov Medical Center môže výrazne prispieť k záchrane sveta pred koronavírusom
- Tel Aviv nedávno prezradil skvelú správu pre celý svet
- Liek vyvinutý v Ichilov Medical Center môže výrazne prispieť k záchrane sveta pred koronavírusom
Vedúci prvých testov lieku s názvom EXO-CD24 ostal v šoku. Tento proteín pomohol až 29 z 30 pacientov so stredne ťažkým a ťažkým priebehom infekcie vrátiť sa do 3 až 5 dní domov z nemocnice. Liek môže byť čoskoro záchranou pre celý svet bojujúci s nebezpečnejšou a smrtnejšou verziou ochorenia B.1.1.7.
Prelomový objav v boji proti pandémii
Nová látka úspešne zvládla 1. fázu testovania, je však potrebné ho čo najrýchlejšie dostať cez ostatné fázy, aby ho verejnosť mohla v liečbe využiť. Napriek zdĺhavému časovému úseku však stojíme pred prelomovým objavom. Za výskumom stojí profesor Nadir Arber z Ichilov Medical Center v Tel Avive, informuje The Times of Israel.
Účinok lieku EXO-CD24 spočíva vo využití exozómov – malých nosných vakov, ktoré prepravujú materiály medzi bunkami. Tie zabezpečia dodanie proteínu nazývaného CD24 do pľúc. Vedúci výskumu sa práve pľúcnym ochoreniam a ich liečbe venuje už roky. „Tento proteín sa nachádza na povrchu buniek a má dobre známu a dôležitú úlohu v regulácii imunitného systému,“ uviedol výskumník Shiran Shapira z laboratória inštitútu.
V momente, keď sa telo stretne s vírusom, snaží sa agresívne brániť. Táto obrana však môže spôsobiť, tzv. cytokínovú búrku, vážne hyperzápalové ochorenie, ktoré môže viesť k poškodeniu pľúc a následnej smrti. Proteín pomáha upokojiť imunitný systém a potlačiť cytokínovú búrku, ktorá je najčastejšou príčinou úmrtia na infekčné ochorenie COVID-19.
Kým dorazí, máme záchranu
V boji proti britskému variantu vírusu nám môže pomôcť aj vakcína spoločnosti AstraZeneca, potvrdzuje štúdia. Oxfordská univerzita odoberala účastníkom štúdie výtery z nosa a hrdla na týždennej báze. Štúdia sa konala v Británii v období od 1. októbra do 14. januára, keď už bol známy nový variant vírusu. Aby zistili účinnosť vakcíny proti novému variantu, sekvenovali vírusové častice z niekoľkých stoviek výterov.
Vakcína mala 84 % účinnosť proti iným variantom vírusu, v porovnaní so 74,6 % proti britskému variantu.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: The Times of Israel, Startitup, Youtube/Abc News