Nová nádej v boji proti Alzheimerovej chorobe: Liek sa nachádza v bylinách, ktoré rastú aj na Slovensku

  • Vedci vytvorili novú látku s názvom diAcCA
  • Liek vznikol z kyseliny karnosovej, ktorá sa nachádza v bylinkách
Dôchodca
Ilustračná fotografia Freepik/freepik
  • Vedci vytvorili novú látku s názvom diAcCA
  • Liek vznikol z kyseliny karnosovej, ktorá sa nachádza v bylinkách

Vedci prišli s novým zaujímavým objavom v boji proti Alzheimerovej chorobe. Podľa najnovšej štúdie sa ukazuje, že látky obsiahnuté v bylinách, ktoré rastú aj na Slovensku, by mohli mať pozitívny vplyv. Ako informuje portál Euronews, tím výskumníkov z The Scripps Research Institute, ktorý pôsobí v USA, skúmal kyselinu karnosovú.

Pomoc pri Alzheimerovej chorobe

Podľa informácií z výskumu, ktorý bol publikovaný v časopise Antioxidants, sa uvádza, že: „Kyselina karnosová (CA) je fenolický diterpén nachádzajúci sa v bylinkách rozmarín a šalvia.“ Ide o antioxidačnú a protizápalovú zlúčeninu. 

Alzheimerova choroba je šiestou najčastejšou príčinou smrti v USA. Je tiež najčastejšou príčinou demencie u starších dospelých.

„Je to neúprosná a progresívna neurodegeneratívna porucha, ktorá postihuje prevažne hipokampus a kôru. Jeho primárnym znakom je akumulácia extracelulárnych plakov amyloidu-β (Aβ) a intracelulárnych agregátov fosforylovaného tau (pTau). Kognitívny pokles nastáva v dôsledku neurónového synaptického poškodenia, ku ktorému čiastočne dochádza v dôsledku nadmerného oxidačného a nitrozatívneho stresu, čiastočne spúšťaného oligomérnym Aβ peptidom,“ informujú o chorobe v štúdii. 

Vedci vytvorili stabilnú látku, ktorú pomenovali diAcCA. Tú následne podávali geneticky upraveným myšiam, ktoré prejavovali symptómy podobné Alzheimerovej chorobe. Liečba trvala približne tri mesiace. Štúdiou sa zistilo, že myši, ktoré dostali látku diAcCA, mali lepšie výsledky v učení a pamäťových testoch.

Taktiež sa ukázalo, že myši mali vyšší počet synapsií, miest, kde sa nervové bunky spájajú a komunikujú. Ako uvádza Euronews, synapsia sa vzťahuje na kognitívny pokles. U myší sa taktiež pozorovalo menšie množstvo amyloidových plakov a spletených proteínov tau. Ide o dve škodlivé bielkoviny, ktoré patria medzi hlavné znaky Alzheimerovej choroby u ľudí.

„Tým, že sme pomocou zlúčeniny diAcCA potlačili zápal a oxidačný stres, sme v skutočnosti zvýšili počet synapsií v mozgu,“ informoval profesor a zároveň aj jeden z autorov štúdie Stuart Lipton. 

„Odstránili sme aj iné nesprávne poskladané alebo agregované proteíny, ako sú fosforylovaný-tau a amyloid-β, o ktorých sa predpokladá, že spúšťajú Alzheimerovu chorobu a slúžia ako biomarkery chorobného procesu. Urobili sme niekoľko rôznych testov pamäte a všetky sa liekom zlepšili. Pokles sa nielenže spomalil, ale zlepšil sa dal sa prakticky späť do normálu,“ dodal profesor. 

Vedci na záver dodali, že myši na liek reagovali pozitívne.

Identifikácia Alzheimerovej choroby

Vedci z americkej nemocnice Massachusetts General Hospital vytvorili nový spôsob, ako identifikovať Alzheimerovu chorobu včas. Informovali sme ťa o tom v predchádzajúcom článku. Výskumníci vytvorili čuchový test AROMHA, ktorý si vieš urobiť aj doma.

Čuchový test skúma, či človek vie rozoznať a zapamätať si rôzne vône. Test je navrhnutý tak, aby bol čo najjednoduchší a zvládol ho naozaj hocikto. Respondent dostane poštou niekoľko kartičiek s rôznymi vôňami. Podľa návodu, ktorý je aj na internete, odlepí nálepky, privonia si k nim a odpovedá na otázky.

Človek odpovedá napríklad na otázky: akú vôňu cíti, či ju už v teste mal, alebo ako silná sa mu zdá. Hlavným cieľom je zistiť čuchové schopnosti. Vedci sa zamerali na čuch, pretože časti mozgu, ktoré spracúvajú vône, bývajú medzi prvými, ktoré Alzheimerova choroba zasiahne. Výskumu sa zúčastnilo 187 ľudí, ktorí boli rozdelení do skupín.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Euronews, Antioxidants, SIU, Scripps Research

Najnovšie videá

Trendové videá