Vedci varujú pred novou pandémiou: Nebezpečný druh je odolný voči liekom

  • Nebezpečný druh huby spôsobuje rôzne ochorenia
  • Vyvoláva obavy z novej pandémie
Muž v lekárskom obleku dezinfikuje ulici a huby na strome
Ilustračné foto Unsplash/@manueljota, Unsplash/@jameszeon
  • Nebezpečný druh huby spôsobuje rôzne ochorenia
  • Vyvoláva obavy z novej pandémie

Čínski vedci našli v odľahlej oblasti kmeň huby Aspergillus fumigatus, ktorý môže vyvolávať rôzne choroby. Obzvlášť znepokojujúce je, že sa zdá byť rezistentný voči súčasným liečivám. Štúdia bola publikovaná v mSphere.

Ako informuje portál Phys.org, táto huba predstavuje veľké nebezpečenstvo a vzbudzuje strach z možnej novej pandémie.

Obavy z novej pandémie

Odborníci vzali vzorky huby Aspergillus fumigatus z oblasti troch súbežných riek v provincii Yunnan v Číne. Prišli na to, že približne sedem percent týchto vzoriek je rezistentných na štandardné lieky.

Hoci ide o typický druh huby, v tejto izolovanej horskej oblasti tisíce metrov nad hladinou mora vznikol kmeň, na ktorý lieky nemajú vplyv.

Bežne môžu huby získať rezistenciu voči liekom prostredníctvom expozície, avšak tieto vzorky pochádzajú z oblasti s nízkou hustotou obyvateľstva a nedostatočným rozvojom.

Tento nález vyvoláva obavy z možnej novej pandémie. „Sedem percent sa môže zdať ako malý počet, ale tieto kmene odolné voči liekom sú schopné veľmi rýchlo sa množiť a preberať miestne a regionálne populácie tohto druhu. Je potrebné zvýšiť dohľad nad rezistenciou voči liekom v prostredí v rôznych geografických oblastiach,“ povedal profesor biológie na McMaster University Jianping Xu.

Zlyhanie pľúc až smrť

Aspergillus fumigatus je obyčajná plesňová huba, ktorá vytvára vzdušné spóry, ktoré môžu ľudia vdýchnuť.

Xu predpokladá, že v prostredí by sa mohla vyvinúť prirodzená rezistencia, no v tomto konkrétnom prípade je pravdepodobnejšie, že nový kmeň huby odolný voči liekom vznikol zo spór iných húb, ktoré boli nadmieru vystavené poľnohospodárskym fungicídom.

„Táto huba je všadeprítomná, je okolo nás neustále. Odhaduje sa, že všetci každý deň vdýchneme stovky spór tohto druhu. Aj keď to nie vždy spôsobuje viditeľné zdravotné problémy, tri až štyri milióny ľudí zaznamenajú každý rok symptómy choroby spôsobené A. fumigatus. Môže to byť veľmi nebezpečné, môže to viesť k zlyhaniu pľúc alebo dokonca k smrti,“ varoval odborník.

Na rozdiel od koronavírusu, huba nevyžaduje na svoje šírenie hostiteľa a môže sa pohybovať po ľudských telách alebo jednoducho vo vzduchu.

Aj keď len malý počet druhov húb spôsobuje u ľudí infekcie, existujú obavy, že v dôsledku globálneho otepľovania, ktoré robí životné prostredie priaznivejším pre patogény, a nadmerného využívania fungicídov v poľnohospodárstve hrozba plesňových ochorení narastá.

Problémy robia aj komáre

Ako sme ťa informovali, Európa zápasí aj s komármi, ktoré nemalou mierou prispievajú k šíreniu malárie. 

Európa zaznamenala v roku 2022 viac prípadov lokálne získanej horúčky dengue ako celkový počet prípadov v predchádzajúcom desaťročí, keďže vlny horúčav a záplavy umožňujú invazívnym komárom usadiť sa ďalej na sever a západ v regióne.

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo na svojej oficiálnej internetovej stránke výstrahu pred tým, že že k šíreniu chorôb prenášaných komármi na kontinente zrejme prispievajú klimatické zmeny a faktory ako migrácia či zmena využívania pôdy.

„V posledných rokoch sme boli svedkami geografického rozšírenia inváznych druhov komárov do predtým nezasiahnutých oblastí v rámci EÚ. Ak bude tento trend pokračovať, môžeme očakávať, že uvidíme viac prípadov a možno aj úmrtí na choroby, ako je horúčka dengue, chikungunya (tropické vírusové ochorenie) a vírus západného Nílu. Úsilie sa musí zamerať na spôsoby kontroly populácií komárov, zlepšenie dohľadu a presadzovanie osobných ochranných opatrení,“ objasnila riaditeľka ECDC Andrea Ammonová.

Zdroje: Phys.org, Archív SIU, mSphere

Najnovšie videá

Trendové videá