Nová Putinova superzbraň je „supernanič“. Strela Zirkon nelieta, kde má a nedokáže zneškodniť ciele

  • Ukrajinci tvrdia, že zostrelili „nezničiteľný“ Zirkon a že nejde o žiadnu superzbraň
  • Tamojší experti tvrdia, že nedokáže naplniť svoj cieľ
putin zirkon
Ilustračné foto TASR/AP, Mikhail Metzel
  • Ukrajinci tvrdia, že zostrelili „nezničiteľný“ Zirkon a že nejde o žiadnu superzbraň
  • Tamojší experti tvrdia, že nedokáže naplniť svoj cieľ

Americký systém protivzdušnej obrany Patriot PAC-2 opäť dokázal, že ruské „superzbrane“ sú super iba na papieri. Ruský prezident ich síce ospevoval ako „nezastaviteľné“ či dokonca ťažko odhaliteľné pre vzdušnú obranu, no prax ukazuje, že až také nezastaviteľné nie sú.

Patriotovi sa malo po hypersonickej strele Kinžal, podariť eliminovať ďalšiu ruskú hypersonickú strelu – Zirkon, ktorá je určená na likvidáciu lodí. Strela mala byť zostrelená 25. marca 2024.

Ukrajinskí inžinieri, ktorí analyzovali jej úlomky tvrdia, že strela má mnoho nedostatkov – tým hlavným je, že neplní účel, na ktorý bola stvorená.

„Uvedená strela neplní svoje bojové poslanie. Všetko, čo je uvedené, všetky vlastnosti ‚super‘, ‚hyper‘ sú len slová, ale v skutočnosti má bojové využitie rakety pred sebou ešte dlhú cestu. Nelieta tam, kde by mala, nerobí správnu prácu, na ktorú je prispôsobená,“ povedal portálu Suspilne vedúci výskumného laboratória Kyjevského výskumného ústavu forenzných vied Andrij Kulčytskij.

Putinove superzbrane

Ruský prezident prvýkrát predstavil koncept superzbraní v roku 2018. Tvrdil, že pôjde o zbrane s duálnym využitím, teda systémy, ktoré možno použiť s tradičnou muníciou, rovnako ako aj s jadrovou. Ruský prezident si od nich sľuboval návrat ruských schopností, ktoré by dokázali odstrašiť nepriateľov a zároveň konkurovať americkým technológiám.

Putin predstavil päť superzbraní, a to: hypersonický klzák Avangard, riadená strela 9M730 Burevestnik, podvodný dron Poseidon, hypersonická strela Kinžal a ťažká medzikontinentálna balistická raketa Sarmat (Satan 2).

Russia_Navy_Exercise546197674046
zdroj: TASR/ Sputnik/ Alexei Druzhinin. Ruský prezident a najvyšší veliteľ ruských ozbrojených síl Vladimir Putin sleduje cvičenie ruskej flotily.

Neskôr sa k ním pridala aj hypersonická protilodná strela Zirkon.

V aktívnej službe sú zaradené len dve z nich Kinžal a Zirkon. Už v minulosti sme písali, že Kinžal v skutočnosti nie je hypersonický, teda nadzvukovú rýchlosť v niektorých fázach síce dosahuje, no neudržiava ju stabilne počas celého letu. Vďaka tomu sa ho darí Ukrajincom identifikovať a následne zostreliť. Na technológiu, ktorú používa táto strela sa pozreli aj čínski inžinieri, ktorí tvrdia, že ide o pomerne zastaraný dizajn, ktorý je v podstate balistickou raketou.

Kvôli doletu sa zrejme ubrala hmotnosť rakety Zirkon

Portál Defense Express si na celú záležitosť podrobnejšie posvietil, a tvrdí, že hlavným problémom je nízka hmotnosť rakety. Odhadovaná hmotnosť je 100 až 150 kíl, pričom samotná hlavica má vážiť okolo 40 kíl. To je pre strelu, ktorej prioritným cieľom majú byť niekoľkotonové lode, veľmi malá hlavica.

„Hmotnosť bojovej jednotky zároveň priamo ovplyvňuje typ lode, ktorú dokáže potopiť. V prípade takejto hmotnosti sa bavíme o 4 500 – 5 000 tonách výtlaku. Teda lode triedy korveta, nie fregata ani torpédoborec, a určite nie lietadlová loď, ktorej výtlak je 100 000 ton,“ tvrdia experti z Defense Express.

Ukrajinci si myslia, že nízka hmotnosť hlavice a je dôsledkom snahy splniť kritéria zadané ruským ministerstvom obrany, ktoré požadovalo dolet 1 000 kilometrov. To by tiež vysvetľovalo, prečo v dokumentácii bol najskôr uvádzaný dolet 400 kilometrov, neskôr 600 až napokon 1 000.

Zirkon tak dokáže plniť svoju misiu protilodnej strely iba na obmedzenom počte plavidiel. Experti tiež pochybujú, že by dokázal prelomiť protiraketovú obranu nepriateľských lodí. Strelu považujú za predraženú a málo účinnú.

Na rozdiel od Kinžalu, ktorý je v skutočnosti skôr balistickou strelou, ako hypersonickou, Zikron disponuje naozajstným hypersonickým motorom. Počas letu taktiež dosahuje konštantnú rýchlosť 5,5 Mach, čiže dosahuje hypersonickú rýchlosť, ktorej hranica začína na 5 Mach.

Problematická je ale záverečná fáza letu, pri ktorej Zirkon spomaľuje na rýchlosť Mach 4,5, ktorá sa už za hypersonickú nepovažuje.

Ak sa strelu podarilo zlikvidovať Patriotovi je tiež možné, že rovnaký úspech zaznamená aj protivzdušná obrana inštalovaná na lodiach.

Defense Express dokonca v tomto prípade označuje strelu Zikron za najväčší podvod ruského ministerstva obrany. To sa pokúšalo jej nízku hmotnosť zakryť tvrdením, že raketa má špeciálnu fyziku, vďaka ktorej prerazí každú konštrukciu lode.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Suspilne, Defense Express

Najnovšie videá

Trendové videá