NOVÁ ŠTÚDIA: Ivermektín dokázal u pacientov s ochorením COVID-19 zázraky. Dĺžku choroby rapídne skrátil
- Vedci z Tel Hashomoru prichádzajú s novou štúdiou, ktorá dodáva svetu nádej na zastavenie šírenia vírusu
- Antiparazitikum Ivermektín dokázalo skrátiť dobu infekčnosti až na šesť dní
- Vedci z Tel Hashomoru prichádzajú s novou štúdiou, ktorá dodáva svetu nádej na zastavenie šírenia vírusu
- Antiparazitikum Ivermektín dokázalo skrátiť dobu infekčnosti až na šesť dní
Vďaka skrátenému procesu schvaľovania a jeho výhradnému použitiu na lekársky predpis je antiparazitikum bežne využívané v krajinách tretieho sveta dostupné aj na Slovensku. Ešte lepšiu správu o jeho účinku priniesla nová izraelská štúdia. Tá potvrdzuje, že liečivo môže spôsobiť u ľudí infikovaných koronavírusom doslova zvrat.
Medzizastávka k zdraviu
Ivermektín je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, toto tvrdenie podporuje narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podaniach z centier a krajín z celého sveta. „Liek sa bude podávať ako súčasť ďalšej liečby. Je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku,“ dodala Eliášová pre SITA.
Na Ministerstvo zdravotníctva SR bola 26. januára doručená žiadosť hlavného odborníka pre infektológiu ministerstva Ivana Schrétera o skupinové povolenie neregistrovaného lieku Ivermektín pre potreby zdravotníckych zariadení v Slovenskej republike. Hlavnou indikáciou Ivermektínu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Dnes je liek dostupný v slovenských lekárňach aj nemocniciach.
Ivermektín, rovnako, ako väčšinu liekov na COVID-19, je však potrebné podať už na začiatku ochorenia, aby dokázal predísť ťažkým stavom. To sa napokon ukázalo aj v najnovšej štúdii, ktorá skúmala pacientov, ktorí sa liečili doma a mali ľahší alebo stredne ťažký priebeh choroby.
Dvojito zaslepená skúška
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: The Jerusalem Post, Startitup