NOVÁ ŠTÚDIA: Klimatická kríza je vážny problém. Mohla dokonca spôsobiť vznik pandémie koronavírusu
- Klimatická kríza nestojí iba za úhynom niektorých druhov
- Zmeny podnebia mohli spôsobiť migráciu netopierov v južnej Číne, ktorá sa stala ohniskom ochorenia Covid-19
- Klimatická kríza nestojí iba za úhynom niektorých druhov
- Zmeny podnebia mohli spôsobiť migráciu netopierov v južnej Číne, ktorá sa stala ohniskom ochorenia Covid-19
Vedci aj aktivisti už mnoho rokov upozorňujú na problematiku globálneho otepľovania a zmenu klímy. Jedným z dôsledkov klimatickej zmeny je aj úhyn niektorých druhov, alebo naopak, ich premnoženie.
Najnovšia štúdia vedcov z University of Cambridge publikovaná vo vedeckom magazíne Science of the Total Environment ukazuje, že klimatická kríza by mohla byť jedným z dôvodov vzniku pandémie Covid-19. Tá má dnes na svedomí skoro 2,4 miliónov životov.
Najpravdepodobnejšia teória o pôvode SARS-CoV-2 hovorí, že vírus sa na človeka preniesol z netopierov. A práve zmena podnebia mohla spôsobiť ich premnoženie a zároveň spustila ich migráciu.
Netopiere opustili svoje pôvodné biotopy
Vedci zistili, že za posledné storočie sa 40 druhov netopierov premiestnilo do južnej Číny, Laosu a Mjanmarska, čiže do oblastí, kde sa podľa genetickej analýzy prvýkrát objavil koronavírus známy ako SARS-CoV-2, ktorý dnes spôsobuje ochorenie Covid-19.
Štúdia tiež ukázala, že v priebehu minulého storočia spôsobila zmena podnebia aj zvýšenie počtu netopierov v regiónoch okolo strednej Afriky a v menšej miere aj v strednej a južnej Amerike.
„Zmena podnebia v priebehu minulého storočia spôsobila, že biotop v juhočínskej provincii Yunnan je vhodnejší pre viac druhov netopierov,“ uviedol doktor Robert Beyer, výskumný pracovník zoologickej fakulty University of Cambridge a zároveň vedúci štúdie.
„Keď zmena klímy zmenila biotopy, niektoré druhy netopierov opustili pôvodné oblasti a presťahovali sa do iných, pričom svoje vírusy zobrali so sebou. To zmenilo nielen oblasti, kde sa vírusy vyskytujú, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj umožnilo nové interakcie medzi zvieratami a vírusmi. To spôsobilo viac škodlivých vírusov, ktoré sa teraz môžu ďalej prenášať alebo vyvíjať,“ dodáva.
Jeden netopier v sebe nesie v priemere 2,7 koronavírusu
Svetová populácia netopierov v sebe nesie okolo 3 000 rôznych druhov koronavírusov. V priemere to tak vychádza, že jeden netopier v má sebe skoro 3 druhy. Väčšina z nich sa však na človeka preniesť nedokáže.
Avšak, nárast počtu druhov netopierov v konkrétnej oblasti spôsobený zmenou podnebia môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa v nich bude vyskytovať, prenášať alebo vyvíjať koronavírus škodlivý pre človeka.
Vedci zistili, že druhy netopierov, ktoré sa presťahovali do čínskej provincie Yunnan so sebou mohli preniesť až 100 druhov koronavírusov.
„Pochopenie toho, ako sa globálne rozšírenie netopierov zmenilo v dôsledku klimatickej zmeny, môže byť dôležitým krokom pri rekonštrukcii pôvodu ohniska nákazy COVID-19,“ upozorňuje Bayer.
Aj keď presnú reťaz prenosu koronavírusu SARS-CoV-2 zo zvierat na ľudí ešte len treba stanoviť, podľa vedca zmena klímy a ničenie prirodzeného prostredia v Ázii zahnalo živočíšne druhy nesúce koronavírusy do bližšieho kontaktu s ľudskou populáciou, čo mohlo spôsobiť ľahšiu infikáciu.
Vedci vyzývajú politikov k riešeniu klimatickej krízy
Autori štúdie tiež apelujú na politikov, aby začali o klimatickú krízu brať vážnejšie.
„Pandémia COVID-19 spôsobila obrovské sociálne a ekonomické škody. Vlády musia využiť príležitosť na zníženie infekčných chorôb prijatím zásadných opatrení na zmiernenie klimatickej krízy,“ uviedla profesorka Andrea Manica z katedry zoológie University of Cambridge, ktorá bola zapojená do štúdie.
„Skutočnosť, že zmena podnebia môže urýchliť prenos patogénov voľne žijúcich živočíchov na človeka, by mala byť urgentnou výzvou na zníženie globálnych emisií,“ dodal ďalší spoluautor, profesor Camilo Mora z havajskej univerzity v Manoa.
Ako však informuje TASR, vedúci štúdie Robert Bayer sa pre francúzsku agentúru AFP vyjadril, že výskum nedokazuje to, že bez klimatickej zmeny by k pandémii neprišlo. Dodáva však, že by takáto koncentrácia netopierov spôsobená klimatickou zmenou a prítomnosti koronavírusov prenášaných netopiermi viedla k zníženiu rizika pandémie.
Zdroje: TASR, Science Direct, Science daily, Oxford Academic