NOVÁ ŠTÚDIA: Koronavírus môže vyvolať príznak, ktorý privádza ľudí do šialenstva. Mnohých pripravil o sluch
- Nový výskum naznačuje súvislosť medzi koronavírusom a ďalšími nečakanými zdravotnými problémami
- Vedci sa domnievajú, že koronavírus môže byť spojený s stratou sluchu, vertigom a tinitusom
- Problémy so sluchom sa v minulosti objavili aj u iných vírusových ochorení
- Zatiaľ nie je známy dôvod, prečo pri koronavíruse môže dôjsť k poškodeniu sluchu
- Nový výskum naznačuje súvislosť medzi koronavírusom a ďalšími nečakanými zdravotnými problémami
- Vedci sa domnievajú, že koronavírus môže byť spojený s stratou sluchu, vertigom a tinitusom
- Problémy so sluchom sa v minulosti objavili aj u iných vírusových ochorení
- Zatiaľ nie je známy dôvod, prečo pri koronavíruse môže dôjsť k poškodeniu sluchu
Koronavírus vedci prepojili s mnohými zdravotnými chorobami. Vírus doteraz prepojili s krvnými zrazeninami, stratou čuchu aj chuti, problémami s pamäťou alebo poškodením pľúc.
Strata sluchu, vertigo, tinitus
Nový výskum naznačuje prepojenie koronavírusu s ďalšími nečakanými zdravotnými problémami. Vedci z University of Manchester Biomedical Research Center sa domnievajú, že koronavírus môže byť spojený s stratou sluchu, vertigom a tinitusom. Vedci zistili, že približne 7,6% ľudí infikovaných koronavírusom trpí stratou sluchu, zatiaľ čo 14,8% trpí tinitom. Zistili tiež, že prevalencia vertiga bola 7,2%.
Tinitus sa vyznačuje hučaním v ušiach, alebo počutím rôznych zvukov ako šumenie, zvonenie, pískanie a podobné. Dlhodobé ochorenie je náročné na psychiku, často znemožňuje kvalitný spánok. Človek, ktorý nim trpí, môže upadnúť do depresie a má pocit, že zošalel. Najznámejší pacient, ktorý trpel na tinitus bol skladateľ Ludwig van Beethoven.
Vertigo alebo závrat sa zas vyznačuje pocitom narušenej telesnej rovnováhy.
Nová štúdia publikovaná v International Journal of Audiology bola financovaná NIHR Manchester Biomedical Research Center.
Príznaky by sme mali brať vážne
Podľa Sky News vedci porovnali údaje 24 štúdií, ktoré identifikovali súvislosť medzi koronavírusom a sluchovými a vestibulárnymi problémami.
Vestibulárny systém obsahuje časti vnútorného ucha a mozgu, ktoré spracúvajú informácie spojené s kontrolou rovnováhy a pohybov očí. Predpokladá sa, že koronavírus má vplyv na túto nervovú dráhu a niektorí ľudia infikovaní vírusom hlásili problémy s očami, uvádza Royal College of Ophthalmologists pre Independent.
„Ak je správny údaj, že tieto príznaky má niečo medzi 7% až 15%, potom by sme ich mali brať veľmi vážne,“ uviedol pre Sky News profesor Kevin Munro, riaditeľ Manchesterského centra pre audiológiu a hluchotu.
Problémy so sluchom sa v minulosti objavili aj u iných vírusových ochorení. Zaznamenané boli u osýpok, či meningitídy.
Problém môže postihovať viac ľudí ako si myslíme
Zatiaľ nie je známy dôvod, prečo pri koronavíruse môže dôjsť k poškodeniu sluchu. Výskumníci si ale myslia, že problém mohol postihnúť viac ľudí, ako je známe. „Existujú ľudia, ktorí hovoria, že príznaky pretrvávajú. Existujú ďalší, ktorí tvrdia, že sa to trochu ustálilo, takže v súčasnosti je veľa neznámych,“ uviedol profesor Munro.
Na zozbieranie údajov použili vedci predovšetkým dotazníky alebo lekárske záznamy, ktoré pacienti hlásili sami. Problematické môže byť, že nepoužili vedecky spoľahlivejšie sluchové testy.
Teraz uskutočňujú podrobnejšiu klinickú štúdiu, ktorá má pomôcť odhaliť závažnosť sluchových problémov a ich výskyt u pacientov, ktorí koronavírus prekonali. „Aj keď toto preskúmanie poskytuje ďalšie dôkazy pre asociáciu, štúdie, ktoré sme skúmali, mali rôznu kvalitu, takže je potrebné vykonať ďalšiu štúdiu,“ dodal Munro pre Independent.
Zdroje: SKY News, Independent