Mäso naozaj škodí. Obrovská štúdia spojila jedenie mäsa s 25 rôznymi chorobami
- Vedci sa v štúdii zamerali na súvislosť medzi konzumáciou mäsa a 25 bežnými nenádorovými ochoreniami
- V rámci štúdie vedci sledovali takmer 475 000 dospelých
- Vedci sa v štúdii zamerali na súvislosť medzi konzumáciou mäsa a 25 bežnými nenádorovými ochoreniami
- V rámci štúdie vedci sledovali takmer 475 000 dospelých
Všetkého veľa škodí. Mäso ako také nie je nezdravou potravinou a má vysokú nutričnú hodnotu. Ako však ukázala najväčšia štúdia, ktorá skúmala takmer pol milión ľudí, nemali by sme to s mäsom preháňať. Ak ješ mäso trikrát a viac do týždňa, môžeš ľahko skĺznuť do rizikovej skupiny.
Štúdia odhalila ďalšie riziká, ktoré sú spojené s pravidelnou konzumáciou mäsa. Už predchádzajúce štúdie spájali konzumáciu červeného mäsa s niektorými chorobami, ako napríklad rakovina čriev. Nová štúdia vedcov z Oxfordskej univerzity publikovaná v časopise BMC Medicine podrobne skúmala vplyv konzumácie mäsa na zdravie človeka.
Vedci sa vo výskume zamerali na súvislosť medzi konzumáciou mäsa a 25 bežnými nenádorovými ochoreniami, ako je cukrovka, srdcové choroby, poruchy kĺbov alebo zápal pľúc. Pravidelná konzumácia mäsa súvisí s vyšším rizikom deviatich chorôb.
„Dlho sme vedeli, že spotreba nespracovaného červeného mäsa, ale aj spracovaného mäsa bude pravdepodobne karcinogénna a tento výskum je prvý, ktorý v jednej štúdii hodnotí riziko 25 nenádorových ochorení v súvislosti s príjmom mäsa,“ uviedla doktorka Keren Papier vedúca štúdie pre Guardian.
Jedáci mäsa mali častejšie nezdravý životný štýl
V rámci štúdie vedci sledovali takmer 475 000 dospelých ľudí z Veľkej Británie a skúmali ich zdravotné záznamy. Účastníci vyplnili najmenej tri prieskumy týkajúce sa ich stravovacích návykov a spotreby mäsa počas približne ôsmich rokov. Respondenti sa považovali za pravidelných jedákov mäsa iba vtedy, keď jedli mäso trikrát do týždňa alebo viac.
Mäso najčastejšie konzumovali dôchodcovia, európski muži a ženy po menopauze. Tieto skupiny mali väčšiu pravdepodobnosť vyššieho indexu telesnej hmotnosti (BMI), fajčili, konzumovali alkohol a zároveň jedli menej ovocia, zeleniny, vlákniny, rýb a hydinového mäsa.
„Účastníci, ktorí uvádzali pravidelnú konzumáciu mäsa (trikrát alebo viackrát týždenne), mali nepriaznivejšie zdravotné správanie ako účastníci, ktorí konzumovali mäso nepravidelne,“ píše sa v štúdii.
Choroby srdca, cukrovka, ochorenia žlčníka
Aj napriek prihliadnutiu na nezdravé návyky vedci zistili, že u ľudí, ktorí pravidelne konzumujú červené mäso existuje vyššie riziko ischemickej choroby srdca, divertikulárnych chorôb, pneumónie, polypov hrubého čreva a cukrovky.
Rovnako vyšší príjem hydinového mäsa bol spojený s vyšším rizikom gastroezofageálnej refluxnej choroby, gastritídy a duodenitídy, divertikulárnej choroby, ochorenia žlčníka a cukrovky.
„Bol by však potrebný ďalší výskum, ktorý by vyhodnotil, či rozdiely v riziku, ktoré sme pozorovali odrážajú kauzálnu súvislosť s konzumáciou mäsa. A ak áno, do akej miery je možné týmto chorobám predchádzať zníženou konzumáciou mäsa“, dodala doktorka Papier.
Autori štúdie zistili, že každý príjem sedemdesiatich gramov červeného a spracovaného mäsa denne bol spojený s 15-percentným vyšším rizikom ischemickej choroby srdca a 30-percentným vyšším rizikom cukrovky.
Podobne zistili, že každých 30 gramov hydinového mäsa konzumovaných denne zvyšuje riziko vzniku gastroezofageálneho refluxu o 17 % a cukrovky o 14 %.
Riziká sa však líšili podľa BMI. „Zdá sa, že rozdiely v BMI naprieč kategóriami konzumácie mäsa tvoria podstatnú časť zvýšených rizík,“ píše sa v štúdii.
Pravidelné jedenie mäsa však znižovalo riziko anémie z nedostatku železa. Ľudia, ktorí nekonzumujú mäso, by mali jesť napríklad šošovicu v kombinácii s prírodnými zdrojmi vitamínu C, ktorý podporuje vstrebávanie železa.
Text sme upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 4. marca 2021.
Zdroje: The Guardian, BMC Medicine , Independent