Veľké porovnanie vakcín proti koronavírusu: Vieme, ktorá je najlepšia a ktorá najhoršia

  • Ako je to s ochranou proti nákaze a úmrtiam ukázali nové dáta amerického CDC
  • Najúčinnejšou vakcínou je Spikevax od Moderny, ktorá najlepšie chráni pred infekciou a aj úmrtím
  • Naopak najmenej efektívna je jednodávková vakcína Janssen
  • Rozdiel v ochrane pred úmrtím závisí hlavne od veku. Najohrozenejší sú seniori nad 80 rokov
Vaccine Pfizer
SITA/AP, Rogelio V. Solis, Victor R. Caivano
  • Ako je to s ochranou proti nákaze a úmrtiam ukázali nové dáta amerického CDC
  • Najúčinnejšou vakcínou je Spikevax od Moderny, ktorá najlepšie chráni pred infekciou a aj úmrtím
  • Naopak najmenej efektívna je jednodávková vakcína Janssen
  • Rozdiel v ochrane pred úmrtím závisí hlavne od veku. Najohrozenejší sú seniori nad 80 rokov

Správy o účinnosti vakcín počúvame prakticky odkedy začali klinické skúšky jednotlivých vakcín. Účinnosť vakcín v reálnom svete sa ale môže líšiť, pričom ju môžu ovplyvňovať meniace sa mutácie koronavírusu. Jednotlivé varianty môžu mať rôzne mutácie hrotového proteínu, vďaka ktorým sa stávajú vírusy voči vakcínam odolnejšie.

Ako je to s ochranou proti nákaze a úmrtiam ukázali nové dáta amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC). Nová séria grafov ukazuje, koľko nezaočkovaných a očkovaných ľudí bolo infikovaných prípadne umrelo. Navyše teraz je možné zistiť aj akou vakcínou boli ľudia, ktorí boli infikovaní či umreli, zaočkovaní. Na grafy upozornil Insider.

Najúčinnejšia je Moderna, najmenej Janssen 

Z grafov jasne vyplýva, že najúčinnejšou vakcínou je Spikevax od Moderny, ktorá najlepšie chráni pred infekciami a aj úmrtím. Naopak, najmenej efektívna je jednodávková vakcína Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. U nás používaná vakcína AstraZeneca v grafoch zahrnutá nie je, keďže v Spojených štátoch nie je registrovaná a nepoužíva sa.

Stále však existuje veľký rozdiel v počte ľudí, ktorí zaočkovaní sú, a ktorí nie sú. Neočkovaní dospelí  mali v auguste až šesťkrát vyššie riziko nákazy koronavírusom.

Šanca, že podľahnú koronavírusu, je až 11-krát väčšia ako u plne zaočkovaných ľudí. „Vakcíny fungujú,“ povedal pre Insider imunológ John Moore z Weill Cornell Medical College. „Rozdiel medzi očkovanými a neočkovanými je obrovský.“

Medzi vakcínami ale existuje „rozkol v účinnosti vakcín s Janssen a ďalšími dvoma“, dodal Moore.

V auguste sa zvýšil počet takzvaných prelomových prípadov, keď plne zaočkovaný človek dostane infekciu. Zelená čiara ukazuje počet prípadov zaočkovaných vakcínou od Moderny.

Mierne zaostáva vakcína od Comirnaty od Pfizeru/BioNtechu znázornená modrou. Zvýšil aj počet prelomových infekcií s vakcínou od Janssenu. Neočkovaní však tvorili prevažnú väčšinu nakazených.  

zdroj: CDC. Vývoj počtu prípadov. Čiernou farbou sú znázornení ľudia s infekciou koronavírusu, ktorí boli nezaočkovaní. Oranžovou ľudia, ktorí boli zaočkovaní J&J, modrou Pfizerom a zelenou Modernou

V polovici augusta, na vrchole tretej vlny v USA, neočkované osoby tvorili najväčšie percento prípadov COVID-19 s incidenciou 736,72 pozitívnych prípadov na 100 000 ľudí.

Ľudia zaočkovaní Janssenom mali incidenciu 171,92 prípadov na 100 000. Pfizer mal 135,64 na 100 000 ľudí a Moderna mala 86,28 prípadov na 100 000 ľudí.

Tento trend kopíruje aj graf znázorňujúci úmrtia, pričom pri vakcinácii s Janssenom umrelo viac ľudí ako v prípade Moderny alebo Pfizeru. Najlepšie opäť chránila Moderna.

zdroj: CDC. Vývoj úmrtí. Čiernou farbou sú znázornené obete COVID-u, ktoré boli nezaočkované. Oranžovou ľudia, ktorí koronavírusu podľahli napriek očkovaniu J&J, modrou Pfizerom a zelenou Modernou.

Na vrchole tretej vlny v polovici augusta bola úmrtnosť neočkovaných osôb 13,23 na 100 000 ľudí. Vakcíny poskytli výraznú ochranu. Pri Janssene tieto čísla predstavovali 3,14 úmrtia na 100 000 ľudí. Pri Comirnaty 1,43 a pri Moderne 0,73 na 100 ľudí.

Dáta boli zozbierané z 16 štátov USA, ktoré reprezentujú 30 % celej populácie Spojených štátov.

Nižšia účinnosť môže byť zapríčinená jednou dávkou 

Odborníci si myslia, že jedna dávka Janssenu nemusí chrániť tak účinne ako dvojdávkové vakcíny. Navrhujú preto podávať Janssen ako dvojdávkovú vakcínu. Jedna expozícia patogénu nemusí stačiť na stimuláciu skutočne silnej imunitnej reakcie, uvádza Insider.

V piatok americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) schválil posilňujúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson.

Farmaceutický gigant predtým k žiadosti predložil údaje o vplyve podania posilňujúcej vakcíny po uplynutí rôznych časov od zaočkovania, a to od dvoch do šiestich mesiacov. Formálne však firma úradu konkrétny čas podania posilňujúcej dávky neodporučila, uvádza SITA.

Doktorka Amanda Cohn z CDC v piatok pre panel FDA uviedla, že účinnosť vakcíny J&J v reálnom svete sa pohybuje okolo 50 – 60 %. Účinná pri prevencii hospitalizácií je približne na 68 %, čo je menej ako vakcíny mRNA.

Rozdiel v ochrane je závislý hlavne na veku 

Rozdiel v ochrane pred úmrtím závisí ale hlavne od veku. Už viaceré štúdie ukázali, že starší ľudia rýchlejšie strácajú imunitu nadobudnú očkovaním. Často navyše majú rôzne pridružené choroby. Aj dáta CDC ukazujú, že najviac úmrtí na koronavírus pri zaočkovaných ľuďoch je vo vekovej skupine nad 80 rokov.

„Prakticky nepočujeme, že by očkovaní ľudia mladší ako 65 rokov zomreli na COVID-19 po tom, ako sa nechajú zaočkovať,“ povedal Moore pre Insider.

zdroj: CDC

Ľudom, ktorí sú očkovaní Janssenom, odporučil, aby nepanikárili. Mladých ľudí vakcína dobre ochráni a navyše môžu dostať posilňovaciu dávku, ktorá zabezpečí lepšiu ochranu.

Najlepšiu ochranu poskytuje kríženie jednotlivých vakcín. Tí, čo dostali adenovírusovú Janssen, by mali lepšiu ochranu, keby ako posilňovaciu dávku dostali mRNA vakcínu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Insider, CDC, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá