Nová štúdia odhalila vážne zdravotné riziko. Populárne sladidlo doslova ničí ľudskú genetickú informáciu
- Nová štúdia skúmala dopad sukralózy na zdravie človeka
- Odhalila závažné riziko
- Sladidlo má potenciál ničiť genetické informácie
- Nová štúdia skúmala dopad sukralózy na zdravie človeka
- Odhalila závažné riziko
- Sladidlo má potenciál ničiť genetické informácie
Klasický cukor je démonickou prítomnosťou v každej „správnej“ diéte. Je síce pravdou, že najmä rafinované cukry sú kaloricky nabité a ich konzumácia je, čo sa týka pocitu sýtosti, neefektívna, keďže na prijatie vysokého počtu kalórií stačí malé množstvo cukru. Upozorňujeme, že zdravá diéta by mala byť vyvážená a rozhodne nie je zdravé kompletne sa vyhýbať cukru.
Každopádne, moderná doba so sebou priniesla množstvo náhrad cukru, ktoré dokážu byť omnoho sladšie, no neobsahujú pritom žiadne kalórie. Mnohokrát sa považujú za zdravšiu alternatívu a využívajú sa napríklad v diétnych nápojoch. Nová štúdia však naznačuje, že ľudskému organizmu môžu v skutočnosti vážne škodiť.
Ničí genetickú informáciu
Ako informuje portál Medical News Today, tím výskumníkov z dvojice univerzít v americkom štáte Severná Karolína testoval efekty umelého sladila sukralózy na ľudské telo. Štúdia bola uverejnená v odbornom časopise Journal of Toxicology and Environmental Health a odhalila znepokojivé výsledky.
Súčasťou sukralózy je látka zvaná sukralóza-6-acetát, ktorú vedci na základe výsledkov štúdie definovali ako genotoxickú, a teda škodlivú pre genetickú informáciu vo vnútri buniek.
Na rozdiel od iných predošlých štúdií, ktoré testovali efekty sukralózy na zvieratách, bola tá aktuálna vykonaná na ľudských krvinkách a dá sa teda predpokladať, že pozorované procesy korešpondujú s tými reálnymi vo vnútri ľudského tela.
Vedci tak isto testovali následky sukralózy-6-acetátu na ľudskom črevnom tkanive, pričom zistili, že spomínaná súčasť sukralózy spôsobuje tzv. syndróm presakujúceho čreva alebo poškodenie výstelky čreva.
Štúdia definitívne nedokazuje, že sukralóza sa presne tým istým spôsobom správa aj v skutočnom ľudskom tele, no spoločne s mnohými predošlými štúdiami naznačujúcimi jej možné riziká, ako aj odporúčaním WHO ju kvôli nedostatku dôkazov nevyužívať v diétach, ide minimálne o silný impulz náhradu cukru skúmať bližšie.
„Táto práca vyvoláva množstvo obáv z možných zdravotných účinkov spojených so sukralózou. Je čas prehodnotiť bezpečnosť a regulačný stav sukralózy, pretože sa množia dôkazy, že so sebou nesie značné riziká. Keď už nič iné, odporúčam ľuďom, aby sa vyhýbali výrobkom obsahujúcim sukralózu. Je to niečo, čo by ste nemali jesť,“ vyjadrila sa k výsledkom Susan Schiffmanová, jedna z autoriek štúdie a profesorka biomedicínskeho inžinierstva v tlačovej správe.
Reagovala aj popredná značka
Sukralóza je v USA predávaná pod značkou Splenda, ktorú v článkoch menujú viaceré zahraničné zdroje. Samotná značka sa k tejto kauze taktiež vyjadrila, pričom tvrdí, že jej produkty nikdy neboli v štúdii využité a ide len o nesprávnu informáciu. Taktiež dodáva, že produkty značky Splenda sukralózu-6-acetát neobsahujú.
Produkty spoločnosti by však problematickú látku ani obsahovať vo väčšom množstve nemohli, keďže ako americká Správa potravín a liečiv (FDA), tak aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) nastavujú na potenciálne genotoxické látky prísny limit.
Je tu „ale“
Podľa výskumníkov však ani jeden z úradov neberie do úvahy sukralózu-6-acetát, ktorá vznikne priamo vo vnútri ľudského tela pri reakcii sladidla so žalúdočnými kyselinami. Túto reakciu už v minulosti opísala štúdia z roku 2018.
„Naša práca naznačuje, že stopové množstvá sukralózy-6-acetátu v jednom dennom nápoji sladenom sukralózou prekračujú bezpečnú hranicu. A to ani nezodpovedá množstvu sukralózy-6-acetátu produkovaného ako metabolit po konzumácii sladidla ľuďmi,“ prízvukuje Schiffmanová.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Medical News Today, Journal of Toxicology and Environmental Health, Splenda, NC State News