NOVÁ ŠTÚDIA odhalila veľký prelom v poznatkoch lekárov: Obyčajná tabletka na spanie môže brzdiť zákernú chorobu

  • Poruchy spánku môžu byť včasným varovným signálom Alzheimerovej choroby
  • Vedci prišli s prelomovým zistením
žena nemôže spať
Ilustračné foto freepik
  • Poruchy spánku môžu byť včasným varovným signálom Alzheimerovej choroby
  • Vedci prišli s prelomovým zistením

O Alzheimerovej chorobe stále veľa nevieme. Zlý spánok a jeho súvislosť so zhoršovaním choroby je však téma, ktorá výskumníkov zaujíma.

V roku 2023 vedci zistili, že lieky na spanie môžu znížiť tvorbu toxických proteínov v mozgu. Tieto proteíny sa tam hromadia každý deň a súvisia s Alzheimerovou chorobou, informuje Science Alert.

Výskumníci z Washingtonskej univerzity sledovali účinky suvorexantu, lieku na nespavosť. Pacienti, ktorí ho užili počas 2 nocí, mali nižšie hladiny amyloidu-beta a tau proteínov. Tieto proteíny sa podieľajú na vzniku Alzheimerovej choroby.

Kvalitný spánok 

Štúdia nebola rozsiahla. Zapojilo sa do nej len pár zdravých dospelých a prebiehala krátko. Napriek tomu ukázala spojenie medzi kvalitou spánku a molekulárnymi znakmi Alzheimerovej choroby.

Poruchy spánku môžu byť včasným príznakom Alzheimerovej choroby. Objavia sa často ešte pred stratou pamäti a zhoršením myslenia. Keď sa tieto problémy prejavia, amyloid-beta už vytvára plaky, ktoré narúšajú fungovanie mozgových buniek.

Vedci sa domnievajú, že lepší spánok môže pomôcť spomaleniu tejto choroby. Spánok totiž umožňuje mozgu očistiť sa od toxínov, vrátane proteínov, ktoré spôsobujú problémy.

Liek na spanie môže byť prínosný. Napriek tomu neurológ Brendan Lucey z Washingtonskej univerzity upozorňuje, že ľudia by nemali hneď začať užívať suvorexant pravidelne. Štúdia totiž trvala len dve noci a zúčastnilo sa jej 38 dospelých. Nikto z nich nemal problémy so spánkom ani zhoršené kognitívne funkcie.

Zaujímavé výsledky 

Dlhodobé užívanie liekov na spanie nie je pre každého. Môže sa na nich rýchlo vytvoriť závislosť, a teda nie sú ideálnym riešením problémov so spánkom.

Tabletky na spanie môžu spôsobiť, že človek upadne len do ľahšieho spánku, nie do hlbokého. To je problém, pretože predošlý výskum Luceyho tímu ukázal, že menej kvalitný spánok s pomalými vlnami vedie k vyšším hladinám tau spletí a amyloid-beta proteínu.

V najnovšej štúdii sa Lucey a jeho tím snažili zistiť, či lieky na spanie môžu zlepšiť kvalitu spánku a tým znížiť hladiny tau a amyloid-beta proteínov v cerebrospinálnej tekutine. Táto tekutina obmýva mozog a miechu. Predošlé výskumy naznačili, že aj jediná prerušovaná noc spánku môže zvýšiť hladiny amyloid-beta.

Na snímke je spiaca žena
zdroj: Ilusračné foto: Canva/Damir Khabirov

Do štúdie sa zapojili dobrovoľníci vo veku 45 až 65 rokov. Dostali buď dávku suvorexantu, alebo placebo. Liek dostali hodinu po tom, ako im výskumníci odobrali vzorku mozgovomiechového moku.

Nasledujúcich 36 hodín výskumníci pokračovali v zbere vzoriek každé dve hodiny. Takto sledovali, ako sa menia hladiny proteínov počas spánku a v priebehu ďalšieho dňa.

Aj keď rozdiely v kvalite spánku neboli medzi skupinami výrazné, hladiny amyloid-beta sa po užití suvorexantu znížili o 10 až 20 percent. To je porovnanie s placebom a rovná sa bežnej dávke lieku na nespavosť.

Vyššia dávka suvorexantu spôsobila krátkodobé zníženie hladiny hyperfosforylovaného tau. Ide o špeciálnu formu proteínu tau, ktorá sa podieľa na vzniku spletí a na odumieraní buniek.

Tento efekt sa však objavil len pri určitých typoch tau. Hladiny tohto proteínu sa vrátili na pôvodné hodnoty do 24 hodín po užití lieku na spanie.

Nejasná prevencia pred Alzheimerom

Všetko ale závisí od toho, ako rozumieme Alzheimerovej chorobe. Doteraz prevládala teória, že ochorenie spôsobujú abnormálne proteínové zhluky. Roky výskumu, ktorý sa zameriaval na zníženie hladín amyloidu, však nepriniesli účinný liek alebo terapiu, ktorá by zabránila či spomalila chorobu. To prinútilo vedcov zamyslieť sa nad tým, ako sa Alzheimer vlastne rozvíja.

Lieky na spanie síce pomáhajú zlepšiť spánok, ale ako prevencia pred Alzheimerom sú stále nejasné. Táto myšlienka stojí na teórii o Alzheimerovej patológii, ktorá je v súčasnosti otázna.

Rastú však dôkazy, že poruchy spánku majú súvis s Alzheimerom, ktorý zatiaľ nemá žiadnu účinnú liečbu. Zlepšenie spánkových návykov a liečba problémov ako spánkové apnoe môžu pomôcť zlepšiť zdravie mozgu bez ohľadu na vek.

Zdroje: Science Alert, WashU Medicine , PNAS

Najnovšie videá

Trendové videá