NOVÁ ŠTÚDIA: Opätovná nákaza koronavírusom je zriedkavá. Jedna skupina ľudí je ale ohrozená viac

  • Nová štúdia z Dánska ukázala, že riziko opätovnej nákazy koronavírusom počas šiestich mesiacov je veľmi malé
  • Riziko ale bolo väčšie u skupiny ľudí starších ako 65 rokov, tí mali o 50 % menšiu ochranu
  • Zistenie zdôrazňuje potrebu ochrany starších ľudí, a to aj napriek tomu, že prekonali infekciu
Virus_Outbreak_Germany060907733291
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Nová štúdia z Dánska ukázala, že riziko opätovnej nákazy koronavírusom počas šiestich mesiacov je veľmi malé
  • Riziko ale bolo väčšie u skupiny ľudí starších ako 65 rokov, tí mali o 50 % menšiu ochranu
  • Zistenie zdôrazňuje potrebu ochrany starších ľudí, a to aj napriek tomu, že prekonali infekciu

Nová štúdia z Dánska ukázala, že riziko opätovnej nákazy koronavírusom počas šiestich mesiacov od prekonania choroby je veľmi malé. Riziko ale bolo väčšie u skupiny ľudí starších ako 65 rokov. 

V Číne objavili 24 netopierích koronavírusov. Niektoré vykazovali podobnosť s kmeňom, ktorý zapríčinil pandémiu

Vedci z Kodanskej univerzity v štúdii zverejnenej v stredu, a to v odbornom časopise The Lancet, sledovali viac ako 525 000 ľudí v Dánsku počas dvoch vĺn koronavírusu. Prvá prepukla na jar 2020 a druhú zaznamenali od septembra do decembra 2020. „Dánsko má veľkú testovaciu kapacitu a ponúka bezplatné testovanie bez toho, aby bolo potrebné lekárske odporúčanie. Nezáleží na veku a ani na tom či jedinec je symptomatický alebo asymptomatický. Takisto nezáleží na tom či má podozrenie na infekciu, alebo nie. Tento rámec nám umožnil študovať rozdiely vo vekových skupinách,“ píše sa v štúdii.

Ľudia starší, ako 65 rokov mali o 50 % menšiu ochranu

Štúdia odhalia iba 0,65 % pacientov, ktorí mali druhýkrát pozitívny test na COVID-19, a to po predchádzajúcej infekcii. Tím tak odhalil 72 z 11 068 ľudí, ktorí mali pozitívny test v prvej aj druhej vlne.

Ochrana pred opakovanou infekciou SARS-CoV-2 je robustná a detekovateľná u väčšiny jednotlivcov. Ochrana sa pohybuje na úrovni 80 % alebo viac u ľudí vo veku do 65 rokov, ktorí prekonali koronavírus. „Pozorovali sme však, že jedinci vo veku 65 rokov a starší mali ochranu proti opakovanej infekcii SARS-CoV-2 menej ako 50 %,“ píšu vedci v štúdii.

zdroj: TASR/AP Photo/Oded Balilty

Pretože staršia veková skupina je náchylnejšia na vážny klinický priebeh choroby, toto zistenie zdôrazňuje potrebu ochrany starších ľudí. Napríklad formou účinných vakcín, sociálneho dištancu alebo nosenia rúšok aj napriek prekonanej infekcii. „Naše údaje ďalej naznačujú, že očkovanie predtým infikovaných osôb by sa malo vykonať, pretože sa nemožno spoliehať na prirodzenú ochranu,“ uvádzajú vedci. Na Slovensku sa môžu očkovať proti koronavírusu jedinci, ktorí mali koronavírus, a to po troch mesiacoch od jeho prekonania.

Nezaznamenali slabnúcu ochranu 

Vedci nezistili žiadny rozdiel v riziku reinfekcie medzi pohlaviami a ani pokles ochrany po viac ako siedmich mesiacoch sledovania. „Počas nášho sledovania sme nespozorovali efekt, ktorý by naznačoval slabnúcu ochranu pred opakovanými infekciami,“ vysvetlili odborníci.

Výskumníci sa v štúdii zamerali aj na prípadné riziko reinfekcie u zdravotníkov, ktorí pracujú v rizikovom prostredí. Miera infekcie medzi zdravotníckymi pracovníkmi bola zhruba dvakrát vyššia ako v bežnej populácii.

Kľúčová je ochrana starších a slabších 

„Kľúčovým zistením práce je, že tento ochranný účinok bol slabší u starších dospelých, kde sa miera novej infekcie znížila iba na polovicu v dôsledku predchádzajúcej infekcie. Ale videli sme, že vakcíny poskytujú oveľa lepšiu ochranu, a to dokonca aj u starších dospelých,“ uviedol pre ABC News David Benkeser, odborný asistent bioštatistiky a bioinformatiky na Rollinsovej škole verejného zdravia na Emory University.

koronavírus
zdroj: TASR/AP, Bruna Prado

Podľa ABC News môže mať reinfenkcia ľahší priebeh. Jedným z kľúčových nedostatkov štúdie je, že sa nezaoberali tým, čo sa stalo s ľuďmi, ktorí boli reinfikovaní. Napríklad či išlo o ľahký priebeh a ako sa cítili.

Reinfekcia tiež môže závisieť od množstva aktívneho vírusu, ktorý sa v danom čase šíri. Na základe tejto štúdie nie je možné zovšeobecniť ochranu pre všetkých ľudí, ktorí sa zotavili z COVID-19. Samotná autorka štúdie Steen Ethelberg, ktorá sa zaoberá epidemiológiou zoonotických infekcií na Kodanskej univerzite vyzýva ľudí k opatrnosti. „Zistenia naznačujú, že by ste mali byť trochu opatrní, ak ste mali túto chorobu a najmä ak ste starší občan,“ uviedla pre ABC News.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Lancet, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá