Nová štúdia potvrdila, že na zníženie úmrtnosti na koronavírus nepotrebujeme žiaden liek. Stačí jednoduchá vec

  • Nová štúdia spája slnečné svetlo s nižšou úmrtnosťou na koronavírus
  • Vedci z University of Edinburgh tvrdia, že vystavenie slnečným lúčom vedie k uvoľňovaniu oxidu dusnatého
  • Ten by mohol znižovať schopnosť vírusu replikovať sa. Zistenie môže vysvetliť pokles prípadov počas leta 
  • Oblasti s najvyššou úrovňou vystavenia UVA lúčov mali nižšie riziko úmrtia na COVID-19
koronavírus, COVID-19
Pexels/Ketut Subiyanto
  • Nová štúdia spája slnečné svetlo s nižšou úmrtnosťou na koronavírus
  • Vedci z University of Edinburgh tvrdia, že vystavenie slnečným lúčom vedie k uvoľňovaniu oxidu dusnatého
  • Ten by mohol znižovať schopnosť vírusu replikovať sa. Zistenie môže vysvetliť pokles prípadov počas leta 
  • Oblasti s najvyššou úrovňou vystavenia UVA lúčov mali nižšie riziko úmrtia na COVID-19

„Kde nechodí slnko, tam chodí lekár,“ znie dávne ľudové porekadlo. Teraz nová vedecká štúdia naznačuje, že naši predkovia mali pravdu. Štúdia spája slnečné svetlo s nižšou úmrtnosťou na koronavírus.

Vedci z University of Edinburgh tvrdia, že vystavenie slnečným lúčom, konkrétne UVA, vedie k uvoľňovaniu oxidu dusnatého. To by mohlo znamenať znižovanie schopnosti vírusu replikovať sa. Pozorovacia štúdia zaznamenala nižšie riziko úmrtia na koronavírus pri vystavení sa slnečnému žiareniu.

Pri vyššom slnečnom žiarení menšia úmrtnosť  

Štúdia, ktorá bola publikovaná v British Journal of Dermatology, porovnávala všetky zaznamenané úmrtia na koronavírus na kontinente Spojených štátov od januára do apríla 2020 s hladinami ultrafialového žiarenia pre 2 474 okresov USA za rovnaké časové obdobie.

Štúdia zistila, že ľudia žijúci v oblastiach s najvyššou úrovňou vystavenia UVA lúčom, ktoré tvoria 95 percent slnečného UV žiarenia, mali nižšie riziko úmrtia na COVID-19 v porovnaní s ľuďmi s nižšou úrovňou. Analýza sa opakovala aj na územiach v Anglicku a Taliansku a dospela k rovnakým výsledkom.

zdroj: TASR/AP, Francisco Seco

„Stále je toho toľko, čomu nerozumieme v súvislosti s COVID-19, ktorý má za následok toľko úmrtí na celom svete. Tieto prvé výsledky otvárajú možnosť, že vystavenie sa slnečným lúčom je jeden zo spôsobov potenciálneho zníženia rizika smrti,“ uviedol Dr. Richard Weller, zodpovedný autor štúdie a vedecký výskumník na univerzite v Edinburghu.         

Oxid dusnatý môže znížiť schopnosť replikácie koronavírusu                                                                                                                        

Vedci vzali do úvahy faktory, o ktorých je známe, že sú spojené so zvýšenou expozíciou vírusu a rizikom smrti, ako je vek, etnická príslušnosť, sociálno-ekonomický stav, hustota obyvateľstva, znečistenie ovzdušia, teplota a miera infekcie v miestnych oblastiach.

Pozorované zníženie rizika úmrtia na koronavírus nemožno vysvetliť vyššou hladinou vitamínu D, tvrdia odborníci. Do štúdie boli zahrnuté iba oblasti s nedostatočnou úrovňou UVB, ktoré je dôležité na produkciu významného vitamínu D v tele.

zdroj: TASR/AP, Leonard Ortiz

Jedným z vysvetlení nižšieho počtu úmrtí, ktoré je podľa vedcov pravdepodobné, je to, že vystavenie slnečnému žiareniu spôsobuje, že pokožka uvoľňuje oxid dusnatý. To môže znížiť schopnosť replikácie vírusu Sars-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Zníženie schopnosti preukázali laboratórne štúdie.

Zistenie môže vysvetliť pokles prípadov počas leta 

Predchádzajúci výskum na tej istej skupine ukázal, že zvýšená expozícia slnečnému žiareniu súvisí so zlepšením kardiovaskulárneho zdravia, s nižším krvným tlakom a menším počtom infarktov. Srdcové choroby sú známym rizikovým faktorom pri úmrtí na koronavírus, čo by mohlo vysvetliť najnovšie poznatky vedcov.

zdroj: TASR/AP, Kirsty Wigglesworth

Vedecký tím ale upozorňuje, že ide o pozorovaciu štúdiu, preto nie je možné určiť kauzalitu, teda nie je možné určiť príčinu a následok. Môže to však viesť novým nápadom, ktoré by sa dali otestovať ako potenciálna liečba.

Minulé leto sa výrazne znížil počet nových prípadov počas slnečných dní. Nižšia bola aj úmrtnosť a menej závažný bol aj priebeh ochorení. „Vzťah medzi úmrtnosťou, sezónou a zemepisnou šírkou koronavírusu bol dosť zarážajúci, tu ponúkame alternatívne vysvetlenie tohto javu,“ uviedol profesor Chris Dibben, predseda zdravotníckej geografie na univerzite v Edinburghu a spoluautor štúdie.

Zdroje: University of Edinburgh  , British Journal of Dermatology

Najnovšie videá

Trendové videá