Nová štúdia potvrdila, že takýto spôsob nosenia rúška dokáže znížiť prenos vírusu až o 96,4 %
- Nová štúdia od amerického CDC potvrdila, že nosenie dvojitého rúška je vysoko účinné pri znižovaní rizika nákazy
- CDC testovalo úpravy na zlepšenie ochrany bežne používaných rúšok pomocou metód „dvojitého rúška“ a „uzlovania“
- Obe metódy zaznamenali dobré výsledky v laboratórnom testovaní. Nositeľom poskytujú vyššiu ochranu
- Nová štúdia od amerického CDC potvrdila, že nosenie dvojitého rúška je vysoko účinné pri znižovaní rizika nákazy
- CDC testovalo úpravy na zlepšenie ochrany bežne používaných rúšok pomocou metód „dvojitého rúška“ a „uzlovania“
- Obe metódy zaznamenali dobré výsledky v laboratórnom testovaní. Nositeľom poskytujú vyššiu ochranu
Nová štúdia od amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) potvrdila, že nosenie dvojitého rúška je vysoko účinné pri znižovaní rizika nákazy koronavírusom. Už predtým sme informovali, že CDC zvolilo odporúčanie, aby ľudia nosili viacvrstvové látkové rúško. Respirátory naďalej odporúčajú nosiť len zdravotníkom.
Prenos vírusu sa dokáže znížiť až o 96,4 %
Od januára 2021 CDC testovalo dve jednoduché úpravy na zlepšenie ochrany bežne používaných rúšok pomocou metód „dvojitého rúška“ a „uzlovania“. Práve tesné priliehanie rúška k tvári je kľúčové.
CDC uvádza, že „uzlovanie“ môže zlepšiť poskytnutú ochranu pri chirurgických rúškach. Podľa CNN takzvané „uzlovanie“ pozostáva zo skladania hrán rúška dovnútra a zauzlenia šnúrok.
Zauzlené chirurgické rúško môže zablokovať únik 63 % častíc od zdroja nákazy, ktoré by mohli obsahovať koronavírus, čo je veľké zlepšenie oproti zablokovaniu 42 % častíc bez „uzlovania“.
CDC sa pozrelo aj na nový trend v USA – nosenie chirurgického rúška prekrytého látkovým rúškom. Dvojité rúško dokáže blokovať až 92,5 % častíc od zdroja nákazy.
Expozícia človeka, ktorý rúško nemá, sa znížila na 82,2 %, ak má zdroj nákazy dvojité rúško. Ak je, naopak, zdroj bez rúška a príjemca s dvojitým rúškom, jeho expozícia sa zníži o 83 %. Ak mali zdroj aj prijímač obaja dvojité alebo „zauzlované“ rúška, expozícia prijímača sa znížila na 96,4 %.
Riaditeľka CDC Rochelle P. Walensky oznámila výsledky štúdie počas stredajšieho brífingu ohľadom koroanvírusu v Bielom dome a spojila ich s prosbou, aby Američania nosili „dobre priliehajúce rúško“, ktoré má dve alebo viac vrstiev, uviedol New York Times.
„Pretože sú prípady hospitalizácií a úmrtí stále veľmi vysoké, teraz nie je čas odvrátiť sa od požiadavky nosiť rúško,“ uviedla Wallensky a dodala: „Záverom je toto: rúška fungujú a fungujú, keď dobre sedia a sú správne nosené“.
Povinnosť nosiť rúško platí v 14 štátoch + D.C.
V USA nie je zavedená federálna povinnosť nosiť rúška, určuje ju každý štát samostatne. K 1. februáru zaviedlo rúškovacie mandáty, teda povinnosť nosiť rúško 14 štátov a District of Columbia (D.C). Hneď prvý deň vo funkcii prezident Joe Biden nariadil povinnosť nosenia rúška vo federálnych budovách a na ich pozemkoch.
„Akákoľvek rúško je lepšie ako žiadne,“ uviedol Dr. John Brooks, hlavný autor novej štúdie CDC. „Existujú značné a presvedčivé údaje, že nosenie rúška obmedzuje šírenie vírusu. V komunitách, kde rúška používajú, nové infekcie klesajú.“
Brooks však upozorňuje, že štúdia bola uskutočnená v laboratórnom prostredí a výsledky od skutočného sveta sa môžu líšiť.
Dvojitú ochranu si zvoli prezident USA Joe Biden aj viceprezidentka Kamala Harris, ktorí sa na verejnosti viackrát objavili s chirurgickým rúškom prekrytým látkovým. Na vyššiu ochranu vsadili aj Senátom schválený nominant na ministra dopravy Pete Buttigieg s manželom, a senátori Mitt Romney (R-Utah) a Marco Rubio (R-Florida).
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: CDC, CNN, New York Times