Nová štúdia priniesla ohromujúce zistenie. Vakcína ochráni seniorov pred COVIDom až na 93 %, a to už po prvej dávke

  • Nová štúdia potvrdila, že vakcína spoločnosti Pfizer/BioNTech, no aj AstraZeneca, poskytujú seniorom nečakanú ochranu
  • Seniorom, teda najviac ohrozenej skupine, by mohla stačiť aj jedna dávka vakcíny
  • Očkovanie starších skupín obyvateľstva prinesie výrazné zníženie úmrtí
  • Má to však háčik, zaočkovaných seniorov je na Slovensku stále žalostne málo
ockovanie senior
TASR/Dano Veselský
  • Nová štúdia potvrdila, že vakcína spoločnosti Pfizer/BioNTech, no aj AstraZeneca, poskytujú seniorom nečakanú ochranu
  • Seniorom, teda najviac ohrozenej skupine, by mohla stačiť aj jedna dávka vakcíny
  • Očkovanie starších skupín obyvateľstva prinesie výrazné zníženie úmrtí
  • Má to však háčik, zaočkovaných seniorov je na Slovensku stále žalostne málo

Vďaka výskumu UK Coronavirus Immunology Consortium vieme, ktorá vakcína ochráni najzraniteľnejších s najvyššou efektivitou. Už jediná dávka látky od spoločnosti Pfizer/BioNTech či AstraZeneca dokáže poskytnúť ľuďom nad 80 rokov dvojitú ochranu. Prvú predstavuje tvorba protilátok, druhú odozva T-lymfocytov, ktoré sú zodpovedné za včasné reagovanie na prítomnosť vírusu v tele.

Na Slovensku ochoreniu COVID-19 podľahne približne tretina ľudí nad 80 rokov, ktorí sa vírusom nakazia. Zároveň majú vysokú šancu, že u nich bude mať ochorenie závažný priebeh. Vakcinácia tomu zabraňuje, a to aj v prípade, keby sa pacient aj napriek očkovaniu nakazil.

Prvá vôbec

Prvá štúdia zameraná na komparatívny výkon dvoch vakcín, ktoré sa v Amerike používali v posledných mesiacoch, ukazuje, že až 93 % seniorov si vytvorí protilátky proti spike proteínu päť až šesť týždňov po podaní injekcie Pfizer/BioNTech a 87 % po látke od spoločnosti AstraZeneca, informuje The Guardian.

Hlavný nájdený rozdiel medzi týmito vakcínami je v bunkovej odpovedi, ktorou je produkcia jedného typu imunitných buniek, teda T-lymfocytov, ktoré pomáhajú bojovať proti vírusu. V tomto kritériu získala vakcína AstraZeneca vyššie skóre. Spomínané bunky sa vyvinuli až u 31 % v porovnaní s 12 % u tých, ktorí obdržali vakcínu spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Štúdiu publikoval aj vedecký časopis The Lancet, ešte však nebola recenzovaná. Vedci analyzovali vzorky krvi od 76 ľudí vo veku 80 až 99 rokov, ktorí dostali jednu dávku očkovacej látky Pfizer/BioNTech a 89 osôb, ktoré dostali vakcínu AstraZeneca.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Dr. Helen Parry, akademická klinická lektorka na univerzite v Birminghame, uviedla, že je dôležité študovať, čo sa deje s imunitným systémom starších ľudí po očkovaní. „Odpoveď na vakcínu proti infekcii COVID-19 u starších ľudí je pre nás obzvlášť zaujímavá, pretože vieme, že funkcia imunitného systému sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Na vakcíny nereagujete vždy tak efektívne ako mladšia populácia, ale aj starší jedinci majú najvyššie riziko závažného priebehu,“ povedala.

Zaočkovaných máme vraj 77 % klientov a zamestnancov DSS

Problém Slovenska však nenastáva vo vakcíne, ale zbytočnej hre s číslami. Zaočkovanosť klientov a zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb aspoň prvou dávkou vakcíny proti COVIDU-19 je podľa slov ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka, už na úrovni 77 %. Očkovanie podľa neho už zasiahlo 80 % zariadení, informuje SITA.

Upozornil na to, že medzi jednotlivými krajmi sú rozdiely. Najviac zaočkovaných klientov a zamestnancov je v zariadeniach v Prešovskom a Žilinskom kraji a najmenej v Košickom kraji.

„Predpokladali sme, že na východnom Slovensku môže byť priebeh očkovania pomalší, ale vidíme, že to tak nie je v zariadeniach sociálnych služieb v Prešovskom kraji,“ povedal. Ministerstvo práce a sociálnych vecí sa podľa Krajniaka snaží analyzovať dôvody, prečo sú také rozdiely v zaočkovanosti medzi jednotlivým krajmi na Slovensku.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa neho má Košický kraj údajne dlhodobý problém s obsadzovaním najmä vidieckych ambulancií všeobecných lekárov. „Odporučenie všeobecného lekára je v mnohých prípadoch určujúce preto, aby sa aj starší ľudia dali zaočkovať,“ tvrdí minister práce.

Veľká noc v zariadeniach sociálnych služieb podľa neho nespôsobila nárast počtu pozitívnych prípadov. „Po Vianociach bolo vidno, že krivka vyskočila a vrchol počtu pozitívnych bol 14. januára, ale po Veľkej noci krivka stále klesá,“ povedal. Podľa ministra sa tiež znižuje počet zariadení, v ktorom evidujú aspoň jeden prípad nákazy koronavírusom. Rezort práce chystá plán otvárania zariadení sociálnych služieb, ktorý však ešte musí odobriť pandemická komisia.

Plaváková upozorňuje na chybu vo výpočte

Milan Krajniak podľa informácií Denníka N priznal, že sa jedná o 77 % zaočkovaných ľudí z tých, ktorí sa na očkovanie zaregistrovali, a teda nie z celkového počtu zamestnancov a klientov DSS. Lucia Plaváková z PS si vypýtala konkrétne dáta.

„Dnes mi  prišla odpoveď na žiadosť z MPSVaR ohľadom zaočkovanosti zariadení sociálnych služieb. A to konkrétne: „Ministerstvo eviduje zaočkované osoby v zariadeniach sociálnych služieb spoločne – zamestnancov aj klientov. Aktuálne je na Slovensku v zariadeniach sociálnych služieb zaočkovaných prvou dávkou 31 108 osôb a druhou dávkou 19 769 osôb.“ Žiadala som si aj celkový počet klientov a zamestnancov v ZSS. Poslali mi priloženú tabuľku, t.j. spolu cca 82-tisíc ľudí,“ informuje prostredníctvom sociálnej siete.

Podľa výpočtov Lucie Plavákovej je teda zaočkovaných podstatne menej ľudí, ako bolo prezentované. Ministerstvo sa, zdá sa, pohralo s číslami. „Keď prepočítam počet zaočkovaných ku všetkým, ktorých by bolo treba zaočkovať, vychádza mi cca 38 %. Keď však prepočítam počet zaočkovaných k počtu tých, ktorí o očkovanie požiadali, tak mi vyjde 80 %. Voilá! Krásna zaočkovanosť,“ zakončila.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Guardian, SITA, Denník N, Facebook/Lucia Plaváková

Najnovšie videá

Trendové videá