Nová štúdia rozlúštila záhadu, či sú neurochirurgovia a inžinieri skutočne inteligentnejší ako ty. Výsledok ťa prekvapí
- V špeciálnom vianočnom čísle medicínskeho žurnálu vyšla nová štúdia, ktorá vykúzli úsmev na tvári
- Vedci skúmali, či sa predpoklad, že inžinieri a neurochirurgovia sú inteligentnejší ako ostatní, zakladá na pravde
- Výsledky prekvapili. Obe skupiny majú v niektorých oblastiach lepšie schopnosti
- V špeciálnom vianočnom čísle medicínskeho žurnálu vyšla nová štúdia, ktorá vykúzli úsmev na tvári
- Vedci skúmali, či sa predpoklad, že inžinieri a neurochirurgovia sú inteligentnejší ako ostatní, zakladá na pravde
- Výsledky prekvapili. Obe skupiny majú v niektorých oblastiach lepšie schopnosti
Sen každého rodiča je mať úspešné a šťastné dieťa. Najlepší spôsob, ako sa k tomuto snu priblížiť, je vzdelanie, a to najmä v perspektívnych odboroch, ako je medicína či technika.
Z pohľadu študentov však ide o najnáročnejšie odbory, ktoré zvládne absolvovať len niekto, kto na to má „bunky“. Možno si aj ty už počul od svojich rodičov vetu „Nie je to raketová veda“, keď si čelil nejakej výzve. Absolventi sú väčšinou považovaní za intelektuálov a ľudí, ktorí by mali v IQ testoch vysoké skóre. Je to však naozaj tak?
Túto otázku si položili aj vedci z Veľkej Británie, ktorí sa rozhodli skúmať, či sú chirurgovia a raketoví inžinieri naozaj inteligentnejší ako bežná populácia. Svoje zistenia uverejnili v najnovšom čísle The BMJ, ktorý v minulosti vychádzal pod názvom The British Medical Journal.
Časopis vo svojom predvianočnom špeciálnom čísle informuje o zábavných výskumoch z celého sveta. Aj napriek zámeru pobaviť, však ide o overené vedecké výskumy, ktoré musia spĺňať určité štandardy.
Porovnanie s bežnou populáciou
Výskumu sa zúčastnilo 329 leteckých inžinierov a 72 neurochirurgov, ktorých inteligenciu porovnávali s bežnou populáciou, informujú vedci vo vyhlásení.
Všetci účastníci dostali online test, ktorý meral rôzne oblasti inteligencie: plánovanie, uvažovanie, pracovnú pamäť, pozornosť, schopnosť spracovávanie emócií a spoznávanie.
Pri vyhodnocovaní výsledkov sa brali do úvahy aj faktory, ktoré mohli jedincov ovplyvniť, ako je napríklad pohlavie, zručnosti a to, koľko má dotyčný respondent skúseností vo svojej špecializácii.
Výsledky prekvapili a ukázali, že síce niektoré povolania sú v určitých oblastiach schopnejšie, ale chirurgovia ani vedci nemajú číslo IQ vyššie ako obyčajní ľudia. Napríklad neurochirurgovia zvládali lepšie riešiť určitý typ problémov a inžinieri sa vedeli lepšie sústrediť a vykonávať myšlienkové operácie.
Pri porovnávaní sa však ukázali aj ich slabé stránky. Zatiaľ čo pri inžinieroch sa nedá povedať jednoznačne, v ktorej oblasti sú slabší, neurochirurgovia mali problémy rýchlo si zapamätať veci.
Pre každého je výzva niečo iné
Stereotypy, ktoré obe povolania sprevádzajú, teda nie sú založené na realite. Pre niekoho môže byť výzvou operácia mozgu, zatiaľ čo niekto iný bude bojovať s upečením koláča.
Vedci priznávajú, že výskum robili metódou pozorovania, a teda vo veľkej miere nereprezentuje väčšinu leteckých inžinierov a neurochirurgov.
Navrhujú, aby sa namiesto ofenzívnych prirovnaní začali využívať frázy ako „Je to prechádzka parkom“ a aby svet prestal vyzdvihovať určité povolania ako vyššie postavené. Stereotypy, že ľudia s vysokým IQ si vyberajú práve kariéru v medicíne alebo technike sa totiž nezakladajú na realite.
Ak sa chceš dozvedieť, ako by si v IQ teste, ktorý absolvovali neurochirurgovia aj inžinieri, obstál, môžeš si ho vyskúšať a porovnať svoje skóre na tejto stránke.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The BMJ, Eurekalert!, Cognitron