NOVÁ ŠTÚDIA: Sú ľudia po očkovaní iba bezpríznakoví, alebo sú voči korone naozaj imúnni? Konečne vieme odpoveď

  • Doteraz sa vedci trápili nad otázkou, či vakcíny naozaj zastavujú prenos koronavírusu, alebo len zmierňujú jeho príznaky
  • Najnovšia štúdia z Izraelu ukazuje, že vakcína naozaj zabraňuje aj šíreniu koronavírusu
  • Vakcína bola na 89% účinná pri prevencii akejkoľvek infekcie
  • Štúdia okrem toho preukázala, že vakcína dokáže výrazne predchádzať hospitalizáciám aj úmrtiam a je účinná voči britskému mutantovi
Pfizer vakcína
TASR/AP/Paul Sancya, TASR/Radovan Stoklasa
  • Doteraz sa vedci trápili nad otázkou, či vakcíny naozaj zastavujú prenos koronavírusu, alebo len zmierňujú jeho príznaky
  • Najnovšia štúdia z Izraelu ukazuje, že vakcína naozaj zabraňuje aj šíreniu koronavírusu
  • Vakcína bola na 89% účinná pri prevencii akejkoľvek infekcie
  • Štúdia okrem toho preukázala, že vakcína dokáže výrazne predchádzať hospitalizáciám aj úmrtiam a je účinná voči britskému mutantovi

Doteraz sa vedci trápili nad otázkou, či vakcíny naozaj zastavujú prenos koronavírusu, alebo len zmierňujú jeho príznaky a očkovaný človek infekciu má, aj keď nemusí mať príznaky. Ak by vakcíny neznižovali prenos koronavírusu, bolo by potrebné nosenie rúšok aj pri zaočkovaných jedincoch.

Najnovšia štúdia z Izraelu ukazuje, že vakcína naozaj zabraňuje aj šíreniu koronavírusu a svetu tak dodáva nádej, že očkovaní jedinci pomôžu zastaviť prenos koronavírusu.

AstraZeneca zažíva v Európe vlnu odmietania. Čoraz viac ľudí sa ňou nechce dať zaočkovať, toto je pravý dôvod prečo

Znižuje prenos koronavírusu o 89 % 

Izrael pri očkovaní svojej populácie používa vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Štúdia sa zamerala na vakcínu Pfizer/BioNTech, ktorá je v krajine dominantná, a počas štúdie bola jedinou dostupnou vakcínou. Keďže vakcína od spoločnosti Moderna pracuje na rovnakom princípe novej technológie mRNA, očakáva sa, že výsledky pri nej budú podobné. 

Výsledky štúdie pochádzajúce od izraelského ministerstva zdravotníctva ukazujú, že vakcína bola na 89 % účinná pri prevencii akejkoľvek infekcie a na 94% účinná pri liečbe symptomatickej infekcie. K výsledkom štúdie sa dostal aj denník Financial Times.

Štúdia ukázala, že medzi pacientmi hospitalizovanými v ťažkom alebo kritickom stave počas štúdie bolo iba 4,4 % zaočkovaných ľudí, ktorí dostali obidve dávky.  Počet ľudí, ktorí ochoreniu podľahli, predstavoval 5,7 % tých, ktorí boli úplne zaočkovaní. Celkovo bola vakcína približne na 93 % účinná proti prevencii hospitalizácie a smrti.

Počas obdobia štúdie bol v Izraeli dominantným kmeňom variant B.1.1.7, ktorý sa prvýkrát objavil vo Veľkej Británii, a našiel sa vo viac ako 81 % testovaných vzoriek COVID-19. Výsledky tak potvrdili predchádzajúce zistenia z laboratórneho prostredia, že vakcíny sú vysoko efektívne proti britskému variantu.

Štúdia sa uskutočnila v priebehu troch týždňov do 6. februára, počas ktorých bola vakcína BioNTech/Pfizer jediná dostupná v Izraeli. Na konci tohto obdobia bolo viac ako 27 % všetkých ľudí v krajine starších ako 15 rokov úplne očkovaných. Štúdia zatiaľ nebola recenzovaná.

Obe dávky vakcín dostalo 2,88 milióna ľudí 

Izrael, ktorý má jeden z najsofistikovanejších systémov zberu lekárskych dát na svete, zabezpečil značnú zásobu vakcín Pfizer/ BioNTech zaplatením vyššej ako trhovej ceny a uzatvorením dohody o poskytnutí biomedicínskych údajov o účinku vakcíny pre potreby americkej spoločnosti. Okrem tejto vakcíny sa v Izraeli na imunizáciu obyvateľstva používa v menšej miere aj vakcína spoločnosti Moderna.

Očkovacia kampaň v Izraeli je považovaná za najrýchlejšiu na svete: podľa najnovších údajov ministerstva zdravotníctva od decembra dostalo prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech 4,25 milióna ľudí z celkovo deväťmiliónovej populácie.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Asi 2,88 milióna ľudí absolvovalo odporúčanú plnú očkovaciu kúru a dostalo aj druhú dávku vakcíny.

Asi tri milióny obyvateľov Izraela sa momentálne očkovať nebudú: buď majú menej ako 16 rokov, alebo prekonali covid, prípadne majú iné ochorenie, ktoré sa s očkovaním proti covidu nezlučuje.   

Cieľom Izraela je do konca marca zaočkovať všetkých obyvateľov vo veku nad 16 rokov. „Umožní nám to vrátiť sa k nášmu obvyklému spôsobu života,“ uviedol generálny riaditeľ odboru ministerstva zdravotníctva Chezi Levi.

Zdroje: Financial Times, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá