Nová štúdia: Tri jedlá denne sú už luxus. Európania sa pre peniaze obmedzujú v jedle
- Viac ako tretina Európanov sa v jedle pravidelne obmedzuje
- Hlavným problémom je inflácia
- Viac ako tretina Európanov sa v jedle pravidelne obmedzuje
- Hlavným problémom je inflácia
Určite si už počul staré známe: šetri na všetkom, ale nie na jedle. Dôvodom je skutočnosť, že potrava, ktorú prijímame, respektíve jej kvalita, má zásadný vplyv na ďalšie oblasti nášho každodenného života, ako je energia, chuť do života či celkový zdravotný stav.
Vzhľadom na neustále rastúce ceny potravín, pohonných hmôt či energií sa financie stávajú veľmi podstatnou otázkou pre čoraz väčšiu časť obyvateľstva nielen Slovenska, ale aj celej Európy či sveta. Renomovaný portál Euronews v tejto súvislosti priniesol šokujúce výsledky štúdie Európskeho barometra chudoby a neistoty.
Každý druhý Európan si myslí, že mu hrozí zlá finančná situácia
Predkladaná štúdia skúmala schopnosť Európanov nakupovať a zistila, že za posledné tri roky klesla, čo prinútilo väčšinu z nich vynechať jedlo a uchýliť sa k zložitým finančným rozhodnutiam. Z 10-tisíc respondentov prieskumu Ipsos pre francúzsky Secours Populaire až 29 percent uviedlo, že ich finančná situácia je „neistá“ a akýkoľvek neočakávaný výdavok by ich finančnú situáciu narušil.
Takmer každý druhý Európan si myslí, že čelí vysokému riziku, že sa v najbližších mesiacoch dostane do neistej finančnej situácie a podľahne rastúcim cenám a relatívne stagnujúcim platom. Miera rizika chudoby v roku 2021 pre celú populáciu EÚ bola podľa Eurostatu 17 %. Na druhej strane, iba 15 % s istotou tvrdí, že necíti potrebu venovať pozornosť svojim každodenným výdavkom, píše portál Hellas Postsen.
Podľa zverejnených výsledkov už bola prevažná väčšina Európanov prinútená ku kompromisom. Prudká inflácia takmer vo všetkých sektoroch si vynútila niektoré ťažké rozhodnutia, medzi ktoré patrí aj vynechanie jedla napriek pocitu hladu. Takmer každý tretí Európan uviedol, že vynechal jedlo, keď bol hladný, pričom najvyššie hodnoty majú v tomto smere Grécko a Moldavsko.
Okrem limitov v jedle patria medzi ďalšie kompromisy aj obmedzovanie kúrenia, požičiavanie si peňazí či zámerné odsúvanie zdravotných problémov na druhú koľaj.
Až 38 % si nemôže dovoliť tri jedlá denne pravidelne
Euronews dodáva, že podľa najnovšieho prieskumu mali rastúce ceny potravín rôzne, avšak napriek tomu značné vplyvy na stravovacie návyky, od možnosti kupovať si potraviny so zľavou až po obracanie sa na potravinové banky prevádzkované veľkými združeniami, aby sa uživili.
Z opýtaných 38 % uviedlo, že si už nemôžu dovoliť pre mnohých takú samozrejmú vec ako pravidelne jesť tri jedlá denne, zatiaľ čo len 42 % uviedlo, že z finančných dôvodov nikdy nevynechali raňajky, obedy a večere.
Závažnosť situácie sa prejavila aj v mnohých odpovediach rodičov, pričom niektorí tvrdili, že museli obmedziť vlastné stravovanie, aby ho zabezpečili pre ich ratolesti. Až 21 % opýtaných rodičov uviedlo, že zažili aspoň jeden prípad „nedostatku jedla“, aby nakŕmili svojich potomkov.
Bojíme sa najmä inflácie
Hoci obrovská inflácia sa v skutočnosti v posledných týždňoch začala zastavovať, zvýšené ceny potravín a prísad ešte neklesli, a preto aj naďalej klesá schopnosť nakupovať produkty.
Údaje o inflácii v Európe sa v roku 2022 strojnásobili, čo predstavuje najvyššiu mieru rastu všetkých čias na pozadí vysokých spotrebiteľských cien za bývanie, vodu, plyn a iné poplatky, ktoré sa za rok zvýšili o 18 %.
Mnohí Európania sa nielen sťažovali, že ich finančná situácia je mimoriadne komplikovaná, ale zároveň priznali, že boli na ostrí noža, pokiaľ ide o riešenie inflácie.
Viac ako polovica opýtaných vo väčšine krajín uviedla, že sa obávajú vyrovnania sa s infláciou, obávajú sa nárastu potravín, energie a rôznych výdavkov. Podľa štúdie sa 62 % obáva prudkého nárastu cien potravín, zatiaľ čo neočakávané výdavky a ceny plynu znepokojujú 59 % opýtanej populácie.
Zdroje: Euronews, Hellas Postsen