NOVÁ ŠTÚDIA: V boji proti COVID-19 má pomáhať aj toto antidepresívum, znižovať má nutnosť hospitalizácie
- Antidepresívum fluvoxamín má pomáhať aj v boji proti COVID-19, podľa štúdie má znižovať nutnosť hospitalizácie u nakazeného pacienta
- Zistenia poskytli aj Svetovej zdravotníckej organizácii, teraz sa čaká na jej rozhodnutie
- Antidepresívum fluvoxamín má pomáhať aj v boji proti COVID-19, podľa štúdie má znižovať nutnosť hospitalizácie u nakazeného pacienta
- Zistenia poskytli aj Svetovej zdravotníckej organizácii, teraz sa čaká na jej rozhodnutie
Antidepresívum fluvoxamín znížilo nutnosť hospitalizácie medzi vysoko rizikovými dospelými pacientmi s ochorením COVID-19. Vyplýva to zo štúdie, v rámci ktorej odborníci skúmali existujúce lieky využiteľné na liečbu nákazy koronavírusom.
Liek, ktorý sa používa pri liečbe depresie a obsedantno-kompulzívnej poruchy, testovali preto, že je známy zmierňovaním zápalu a v menších štúdiách mal sľubné výsledky.
Výskumníci testovali fluvoxamín u takmer 1 500 Brazílčanov čerstvo nakazených koronavírusom, ktorým hrozil vážny priebeh ochorenia pre ďalšie zdravotné problémy. Zhruba polovica z nich brala antidepresívum doma po desať dní, zvyšok bral placebo.
Odborníci ich sledovali štyri týždne, aby zistili, kto skončil v nemocnici alebo dlhší čas na pohotovosti, keď boli nemocnice plné. Zo skupiny, ktorá brala fluvoxamín, 11 percent ľudí potrebovalo hospitalizáciu.
V prípade ľudí s placebom to bolo 16 percent. Výsledky, ktoré v stredu vyšli v odbornom časopise Lancet Global Health, boli také silné a jasné, že nezávislí odborníci monitorujúci štúdiu odporučili jej skoré ukončenie.
Od lieku si vedci sľubujú veľa
Vedci svoje výsledky poskytli americkému Národnému zdravotníckemu inštitútu (NIH) a dúfajú, že získajú odporúčanie od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
„Ak to WHO odporučí, uvidíte, že to bude široko prijaté. Dúfame, že to povedie k záchrane mnohých životov,“ vyjadril sa spoluautor štúdie Edward Mills z McMaster University v Hamiltone v kanadskom Ontáriu.
Výhodou fluvoxamínu je okrem iného aj jeho nízka cena. Ako uvádza agentúra AP, jedna liečebná kúra by vyšla štyri doláre.
Pre porovnanie, protilátková infúzna liečba stojí zhruba 2 000 dolárov a experimentálne antivirotikum proti COVID-19 od spoločnosti Merck vyjde približne 700 dolárov za kúru. Niektorí odborníci odhadujú, že v boji s koronavírusom napokon nájdu využitie rôzne liečby.
Liečba fluvoxamínom však vyvoláva aj niekoľko otázok, ako napríklad o vhodnom dávkovaní, či z lieku môžu mať prospech aj pacienti s nižším rizikom a či liek možno kombinovať s inými druhmi liečby.
Väčší projekt sa zameral na možné použitie ôsmich liekov v boji proti koronavírusu. Projekt stále testuje liek proti hepatitíde, ale ďalšie vrátane metformínu, hydroxychlorochínu a ivermektínu nepriniesli uspokojivé výsledky.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA