NOVÁ ŠTÚDIA: Vedci poznajú odpoveď na dlho kladenú otázku. Má ivermektín také zázračné účinky?

  • Ivermektín je antiparazitikum, no proti ťažkému priebehu COVID-19 zrejme veľkú moc nemá
  • Ukázala to renomovaná nová štúdia. Výskum bol robený na 168 pacientoch
  • Testované lieky neznižujú potrebu doplnkového kyslíka, príjmu na JIS, invazívnej ventilácie alebo smrti hospitalizovaných pacientov
ivermaktin
Freepik/profimedia
  • Ivermektín je antiparazitikum, no proti ťažkému priebehu COVID-19 zrejme veľkú moc nemá
  • Ukázala to renomovaná nová štúdia. Výskum bol robený na 168 pacientoch
  • Testované lieky neznižujú potrebu doplnkového kyslíka, príjmu na JIS, invazívnej ventilácie alebo smrti hospitalizovaných pacientov

Naša krajina ako jedna z prvých v Európskej únii schválila používanie lieku s názvom ivermektín, a to na liečbu ochorenia COVID-19. Mnohí odborníci sa zhodujú, že liek nie je až taký účinný, ako by sa mohlo zdať. Ivermektín je známe antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti.

Zabíja teda parazity a lieči napríklad svrab. Keďže je účinný aj proti vírusom, mnohí zdravotnícki pracovníci, lekári a experti sa domnievajú, že by mal byť účinný proti COVID-19. Na Slovensku sa už bežne podáva. V začiatkoch infekcie koronavírusom by podľa niektorých doterajších skúseností mohol priebeh ochorenia zmierniť. 

Primár Kulkovský: Pacienti si vydupali Ivermektín, začali sme ho podávať. Takéto máme výsledky

Ivermektín nebol účinný

Skupina Taylor & Francis Group spolupracuje s výskumníkmi, vedeckými spoločnosťami, univerzitami a knižnicami po celom svete s cieľom uviesť vedomosti do života. Ako jeden z popredných svetových vydavateľov vedeckých časopisov, kníh, a odborných prác nedávno vydali zaujímavú štúdiu.

Pandémia napáchala po celom svete obrovské škody na ľudských životoch. Vzhľadom na nepriaznivú situáciu tak iniciovali štúdiu, ktorá mala ukázať účinnosť chlorochínu (CQ), hydroxychlorochínu (HCQ) a ivermektínu na pomoc pri ochorení COVID-19.

Výskum sa robil na hospitalizovaných 168 pacientoch, ktorí boli prijatí do nemocnice v Brazílii. Priemerný vek bol 53,4 rokov. Ošetrenie týmito liekmi bolo rozhodnutím ošetrujúcich lekárov a medzi skupinami nebol žiadny rozdiel.

Úmrtnosť bola vo všetkých troch skupinách podobná (niečo cez 20 %), čo naznačuje neúčinnosť liekov. Neboli pozorované ani žiadne rozdiely vo výskyte závažných nežiaducich účinkov. Aj keď CQ, HCQ alebo ivermektín preukázali priaznivý bezpečnostný profil, testované lieky neznižujú potrebu doplnkového kyslíka, príjmu na JIS, invazívnej ventilácie alebo smrti u pacientov hospitalizovaných s ťažkou formou COVID-19.

NOVÁ ŠTÚDIA: Ukázalo sa či je ivermektín naozaj „zázračným“ liekom, ktorý ťa vylieči z COVID-19

Placebo alebo ivermektín

V štúdii sa ďalej hovorí, že úmrtnosť týchto troch skupín je veľmi podobná historickým správam z iných štúdií, v ktorých sa pri hospitalizovaných pacientoch používalo placebo, čo posilňuje hypotézu o neúčinnosti.

Keďže ivermektín je po celé desaťročia schválený ako bezpečný antiparazitický liek, niektoré nedávne štúdie odhalili, že ivermektín má antivírusový účinok proti vírusom RNA, ako je vírus Zika či chrípka. V dôsledku toho bol ivermektín prezentovaný ako terapeutická možnosť v boji proti pandémii COVID-19. Potrebné sú však ešte ďalšie štúdie.

Táto štúdia sa uskutočňovala v súlade so zásadami Helsinskej deklarácie a usmerneniami správnej klinickej praxe z Medzinárodnej konferencie o harmonizácii. Štúdia bola zaregistrovaná v databáze brazílskych klinických štúdií REBEC.

Zdroje: TA3, Tandfonline.com

Najnovšie videá

Trendové videá