NOVÁ ŠTÚDIA: „Zázračný liek na COVID“ spôsobil až u 85 % mužov poškodenie spermií. Po ivermektíne zostali sterilní

  • Invermekín bol prezentovaný ako zázračný liek na koronavírus
  • Jeho účinnosť v boji proti COVID-19 nebola preukázaná, teraz sa ukazuje, že môže mať negatívny vplyv na mužov
  • Nová štúdia ukázala, že užívanie tohto prostriedku vedie k neplodnosti a poškodeniu spermií
  • Hlásené boli aj predávkovania týmto liekom. Americké a európske úrady ho neodporúčajú
Muži ivermektín
Flickr/Unsplash, Cao Đẳng Bách Khóa Tây Nguyên, Oliver Sjöström
  • Invermekín bol prezentovaný ako zázračný liek na koronavírus
  • Jeho účinnosť v boji proti COVID-19 nebola preukázaná, teraz sa ukazuje, že môže mať negatívny vplyv na mužov
  • Nová štúdia ukázala, že užívanie tohto prostriedku vedie k neplodnosti a poškodeniu spermií
  • Hlásené boli aj predávkovania týmto liekom. Americké a európske úrady ho neodporúčajú

Ivermekín mal byť zázračný liek na liečbu koronavírusu, ktorému aj Slovensko udelilo výnimku na terapeutické použitie, aj napriek tomu, že ho Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča.

Ministerstvo zdravotníctva dokonca nakúpilo tisícky balení tohto prípravku, ktorého účinnosť pri liečbe COVID-19 nie je preukázaná a naopak pribúda čoraz viac štúdií, ktoré ukazujú, že ivermektín je v boji proti koronavírusu nielen bezmocný, ale aj škodlivý.

Nová štúdia preukázala, že užívanie ivermektínu u mužov má negatívny vplyv na ich reprodukčné orgány, a môže spôsobiť prakticky neplodnosť a sterilizáciu. Tú zistili až u 85 % mužov, ktorý užívali toto liečivo, uvádza Illinois News Today.

Nepriaznivé účinky na spermie 

Účinky ivermektínu na mužov skúmali vedci z troch univerzít v Nigérii. V africkej krajine sa podáva liek proti parazitárnemu ochoreniu nazývanému riečna slepota (onchocerkóza). Do štúdie bolo zapojených 385 pacientov s riečnou slepotou, pričom sa skúmal vplyv ivermektínu na funkciu spermií.

Vedci zistili, že u 85% mužov, ktorí boli nedávno liečení ivermektínom sa vyvinula dysfunkcia spermií rôznej morfológie, triedy a stupňov. Dysfunkciu zistili prostredníctvom rutinného vyšetrenia. Vedci tvrdia, že medzi hlásené disfunkcie patrí nízky počet spermií, zlá pohyblivosť spermií, zlá morfológia spermií, dve hlavy, malá hlava, dvojitý chvost alebo žiadny chvost a bunky albínskych spermií.

zdroj: Flickr/Cao Đẳng Bách Khóa Tây Nguyên,

 

„Je zrejmé, že terapia ivermektínom má významné nepriaznivé účinky na spermie takto liečených mužských pacientov s onchocerciázou. Došlo k výraznému zníženiu alebo poklesu počtu spermií u pacientov po liečbe ivermektínom. Ďalej štúdia ukázala významný a pozoruhodný pokles pohyblivosti spermií u pacientov po ich liečbe ivermektínom. Pokiaľ ide o morfológiu spermií, došlo k nárastu abnormálnych hodnôt spermie po ošetrení v porovnaní s morfológiou pred začiatkom liečby. Tieto zmeny sú bezpochyby výsledkom účinkov lieku na funkciu spermií pacientov,“ píšu vedci v štúdii.

Zatiaľ nie je jasné, či ide o dočasné alebo trvalé poškodenie.

FDA, CDC aj EMA pred ním varuje

Ivermektín je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti. V malých dávkach používa na liečbu parazitov, ako sú červy a vši u ľudí, ale vo veľkej miere ho používajú veterinári na odčervenie veľkých zvierat.

Na Slovensku aj v zahraničí boli hlásené prípady predávkovania týmto liekom, ktorí si ľudia sami ordinujú a užívajú aj jej verziu pre zvieratá.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) varoval pred užívaním ivermektínu, ktorí vo veľkom konzumujú Američania ako prevenciu aj liek proti koronavírusu. „Nie si kôň. Nie si krava. Vážne, všetci. Prestaňte,“ znel tweet FDA k ich článku, preto by ľudia nemali užívať veterinárny ivermektín.

„Nikdy nepoužívajte lieky určené pre zvieratá pre seba alebo pre iných ľudí. Výrobky živočíšneho ivermektínu sa veľmi líšia od tých, ktoré sú schválené pre ľudí. Použitie živočíšneho ivermektínu na prevenciu alebo liečbu COVID-19 u ľudí je nebezpečné,“ uvádza FDA.

Okrem EMA, FDA ho neodporúča ani americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré dostáva hlásenia o množstve predávkovaní. To môže spôsobiť poškodenie nervov, záchvaty, dezorientáciu, kómu a smrť.

Kongresmanka ho odporúča aj napriek varovaniam 

Napriek tomu, že regulačné úrady liek neodporúčajú stále ho odporúča množstvo známych osobností napríklad republikánska kongresmanka Yvette Herrell z Nového Mexika. „Som obrovskou zástankyňou toho, aby som pod dozorom lekára vyskúšala akúkoľvek inú alternatívu,“ povedala republikánska kongresmanka pre ABC-7.

Množstvo ľudí verí, že liek je alternatívou k očkovaniu, o vakcinácií tvrdia, že spôsobuje neplodnosť. Teraz sa ukázalo, že neplodnosť naopak spôsobuje tento „zázračný“ liek.

Zdroje: Illinois News Today, Scholars Research Library , FDA, CDC, ABC-7

Najnovšie videá

Trendové videá