Nová vláda ešte nie je hotová a už to v nej škrípe: SaS zásadne nesúhlasí s návrhom ministra vnútra kontrolovať účty
- Ministerstvo vnútra chce vytvoriť register, ktorý bude disponovať informáciami o bankových účtoch
- Vo svojom návrhu však zachádza nad rámec európskej smernice
- Strana SaS sa rozhodla návrh nepodporiť
- Ministerstvo vnútra chce vytvoriť register, ktorý bude disponovať informáciami o bankových účtoch
- Vo svojom návrhu však zachádza nad rámec európskej smernice
- Strana SaS sa rozhodla návrh nepodporiť
Podľa informácií Denníka N započalo ministerstvo vnútra iniciatívu pre vytvorenie centrálneho registra účtov občanov Slovenskej republiky, vďaka ktorej by mohol štát disponovať dátami o finančných zostatkoch na účtoch obyvateľov, a to v prípade fyzických i právnických osôb.
Týmto návrhom chcelo ministerstvo vyriešiť časový sklz, v ktorom sa Slovensko v prijímaní pravidiel na základe európskych smerníc nachádza.V danom prípade však ministerstvo zachádza nad rámec akejkoľvek smernice, ktorá by pomáhala odhaľovať podvody a pranie peňazí. Na jej naplnenie stačí, ak bude mať každá členská krajina zriadený systém pre centralizovanie dát umožňujúcich identifikáciu držiteľov bankových a platobných účtov a bezpečnostných schránok.
SaS ho nepodporí
Strana SaS nesúhlasí s touto iniciatívou. „Ambícia viesť prehľad o zostatkoch na účtoch ide nad rámec európskej smernice a v žiadnom prípade nemôžeme súhlasiť s takýmto zásahom do slobody jednotlivca. Robíme skutočne zbytočnú nadprácu pri boji s praním špinavých peňazí. Dokonca vláda sa v programovom vyhlásení zaviazla, že budeme bojovať proti goldplatingu a teraz to takto okato robíme,“ poukazuje predseda SaS Richard Sulík v tlačovej správe.
Podľa predsedu finančného výboru NR SR Mariána Viskupiča je neprijateľné, aby sme takto zásadne zasiahli do bankového tajomstva. „Tento krok sa nedotkne len všetkých podozrivých z prania špinavých peňazí, ale všetkých ľudí. Ak by však tento návrh prešiel, sme pripravení obrátiť sa aj na Ústavný súd SR, keďže ide o ústavné právo na súkromie a bankové tajomstvo,“ doplnil Marián Viskupič. Na zbytočne prísne pravidlá zákona upozornila Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská banková asociácia v pripomienkach k plánu obnovy, ktorého je návrh súčasťou.
Plán obnovy má cez 2400 pripomienok
V medzirezortnom pripomienkovom konaní prišlo k zverejnenému zneniu plánu obnovy viac ako 2400 pripomienok. Toto množstvo si Ministerstvo financií (MF) SR vysvetľuje veľkým záujmom odbornej aj širokej verejnosti o reformnú agendu, ako aj nevyhnutnosťou reforiem v kľúčových oblastiach, ktoré tu posledné roky absentovali. V utorok to uviedla generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na MF Lívia Vašáková, informuje TASR.
„Materiál, akým je plán obnovy, nemá na Slovensku obdobu. Je výnimočný nielen rozsahom navrhovaných opatrení, či presahom na mnohé ďalšie ministerstvá, ktoré sú zodpovedné za prípravu jednotlivých komponentov. Práve kombinácia investícií a reforiem robí z plánu obnovy jedinečný nástroj na obnovu hospodárskeho rastu. Teší nás, že sa práve tento materiál stal najdiskutovanejším dokumentom za dlhé obdobie,“ uviedla Vašáková.
Rezort financií minulý týždeň zavŕšil aj sériu tematických okrúhlych stolov o pláne obnovy. Od 10. do 22. marca sa uskutočnilo šesť online rokovaní s rôznymi partnermi na témy zelená ekonomika; vzdelávanie; veda, výskum a inovácie; zdravotníctvo; digitalizácia a efektívna verejná správa. Na okrúhlych stoloch sa podľa MF zúčastnilo vyše 200 účastníkov z viac ako 100 subjektov vrátane predstaviteľov samospráv, sociálnych partnerov, rôznych národných, ako aj regionálnych združení, podnikateľov či mimovládnych organizácií.
Nie všetci účastníci však boli s diskusiou spokojní. Slovenská obchodná a priemyselná komora po prvom okrúhlom stole uviedla, že nešlo o diskusiu, ale iba o prezentáciu jednotlivých komponentov plánu zo strany exekutívy.
Zároveň sa v piatok 26. marca ukončilo medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti, ktorý definuje proces implementácie, finančné vzťahy a ďalšie ustanovenia o poskytovaní prostriedkov mechanizmu. Začalo sa tiež ďalšie kolo technických rokovaní s Európskou komisiou.
Ešte nie je schválená, no už to „škrípe“
Napriek tomu, že samotný Eduard Heger, ktorý preberá post premiéra, verí v lepšie fungovanie vlády a má s krajinou nemalé plány, nie všetkým politikom sa aktuálna situácia pozdáva.
Novú vládu Eduarda Hegera (OĽaNO) nepodporili dvaja poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Informuje o tom spravodajský portál televízie Markíza Tvnoviny.sk. Podľa ich informácií ide o Martina Čepčeka a Györgya Gyimesiho. Televízii Markíza to potvrdil aj šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Novú vládu podporilo 91 poslancov, informuje SITA.
„Drvivá väčšina to podpísala a musíte sa spýtať ich, prečo to nepodpísali práve oni,“ uviedol Šipoš. Dodal, že v praxi v tom až taký problém nevidí, keďže pri vládnych návrhoch sa budú naďalej správať ako koaliční poslanci. Navyše, ako dodal, plne rozumie ich gestu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TS SaS, SITA, Denník N, TASR