Nová vlna zákerného vírusu Zika, ktorý deformuje novorodencov, môže byť podľa vedcov „krok od výbuchu“
- Bábätká sa kvôli tejto chorobe rodia s deformovanými hlavami a poškodeným mozgom
- Vírus prenášajú hlavne komáre. Tie sa ale môžu stať aj riešením problému
- Bábätká sa kvôli tejto chorobe rodia s deformovanými hlavami a poškodeným mozgom
- Vírus prenášajú hlavne komáre. Tie sa ale môžu stať aj riešením problému
Šíri ho neslávne známy komár aedes aegypti, u nás nazývaný aj komár egyptský, ktorý má napríklad na svedomí prenos žltej zimnice či horúčky dengeu. No preniesť sa z jedného človeka na druhého môže aj pohlavným stykom.
Pre väčšinu ľudí nepredstavuje vážnejšie nebezpečenstvo, mnohí o tom, že sú nakazení, ani nevedia – príznaky ako horúčka či bolesť kĺbov má podľa expertov len každý priaty človek.
Pre bábätká, ktorých mamičky sa týmto vírusom nakazili počas tehotenstva, má ale fatálne následky. Rodia sa s deformovanými hlavami a poškodeným mozgom.
V roku 2016 táto choroba zalarmovala svet, najviac škody napáchala v Južnej Amerike, odkiaľ sa rozšírila do sveta – prvý prípad bol na Slovensku zaznamenaný už vo februári toho roka. Neexistoval žiadny liek a odborníci odporúčali akurát tak repelent.
Reč je o zákernom víruse Zika, ktorý odborníci odvtedy pozorne sledujú.
Ich najnovšie správy však príliš pozitívne nie sú. Varujú svet, že ďalšia vlna nákazy môže byť len „krok od výbuchu“ – správu priniesla BBC.
Nový variant – nový problém
Vedci skúmali vírus v laboratóriu, kde si všímali jeho zmeny, mutáciu, teda nové varianty (podobne, ako sa to deje aj pri Covid-19).
Znepokojujúce je pre nich najmä to, že imunita nadobudnutá po predchádzajúcom nakazení Zika je už voči novým variantom neefektívna, prípadne len slabo – podľa profesora medicíny z Východoanglickej univerzity Paul Hantera „určitú ochranu“ ponúkať naďalej môže.
„Variant Zika, ktorý sme identifikovali, sa vyvinul do bodu, keď krížová ochranná imunita už nebola u myší účinná. Nanešťastie pre nás, ak sa tento variant stane prevládajúcim, môžeme mať rovnaké problémy,“ hovorí vedúca výskumníčka Sujan Shresta.
„Aj keď tieto zistenia boli pozorované v laboratórnych experimentoch, a preto majú obmedzenia, ukazujú, že existuje potenciál pre varianty, ktoré vyvolávajú obavy počas normálneho cyklu prenosu vírusu Zika, a pripomína nám, že monitorovanie je dôležité pre sledovanie vírusov, ako sa vyvíjajú,“ dopĺňa ju Clare Taylorová zo Spoločnosti pre aplikovanú mikrobiológiu.
Riešením môžu byť komáre
Jedným z riešení, ako ďalšej vlne Zika predísť, môžu byť ironicky práve komáre – nie tie „egyptské“, ktoré prenášajú choroby, ale špeciálne geneticky modifikované, ktoré plánuje spoločnosť Oxitec už čoskoro vypustiť aj v Kalifornii, keďže práve v tomto štáte USA evidujú narastajúci počet nebezpečných komárov.
„Geneticky modifikované komáre sa budú vo voľnej prírode párovať so samicami aedes aegypti. Z ich potomstva následne uhynú všetky samičky a zostanú len jedince mužského rodu, ktoré nesajú krv a teda ani neprenášajú choroby,“ priniesla včera túto správu TASR s odvolaním sa na agentúry DPA a denník Los Angeles Times.
Oxitec už tieto komáre vypustila na Floride a v Brazílii, kde bola situácia pred rokmi zrejme najhoršia. Podľa predstaviteľov tejto spoločnosti sú výsledky už po niekoľkých týždňoch viditeľné a hovoria až o 95 % poklese populácie komára.
Podobný krok pre Kaliforniu už schválila Americká agentúra pre ochranu životného prostredia. Zelenú mu ešte musí dať Americký úrad pre pesticídy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, ČTK, TASR