Nové auto si pridlho neužívaj. Obľúbená vôňa ti môže privodiť rakovinu, varujú vedci

  • Vôňa typická pre nové auto môže byť pre ľudí nebezpečná
  • Je tvorené viacerými karcinogénmi
  • Existuje niekoľko spôsobov prevencie
vodič rakovina
Ilustračná fotografia Unsplash/Michael Krahn, National Cancer Institute
  • Vôňa typická pre nové auto môže byť pre ľudí nebezpečná
  • Je tvorené viacerými karcinogénmi
  • Existuje niekoľko spôsobov prevencie

Pre mnohých je vôňa nového auta vrcholom pôžitku. Vo svojom tátošovi si ju chcú udržať čo najdlhšie a predáva sa dokonca aj ako druh arómy. Vedci však radia, aby si si ju vychutnával čo najmenej. Môže totiž predstavovať seriózne riziko pre tvoje zdravie.

Vôňa rakoviny

Zdravotné riziko vône typickej pre nové autá skúmal čínsko-americký tím vedcov. Svoju štúdiu publikoval v časopise Cell Reports Physical Science, pričom sú jej výsledky skutočne znepokojivé.

Dýchanie výparov v interiéri nového auta ťa môže pokojne aj zabiť. Mnohé ich súčasti sú totiž karcinogénne a ich obsah v kabíne auta prekračuje povolené bezpečnostné limity.

Ako vysvetľuje portál ScienceAlert, zápach v novom aute pochádza z materiálov ako napríklad plast, napodobeniny kože, rôznych tkanín či plsti a uvoľňuje sa z nich počas procesu známeho ako odplyňovanie.

Plyny vychádzajúce z týchto látok obsahujú viacero chemických zlúčenín. Medzi najnebezpečnejšie z nich patria formaldehyd, bežne používaný v dezinfekčných prostriedkoch a germicídoch, acetaldehyd a benzén, vyskytujúci sa v pohonných hmotách, lakoch či cigaretách.

Všetky tri látky sú klasifikované ako karcinogény a ich obsah v interiéri skúmaného auta prevýšil bezpečnostné normy o niekoľko desiatok percent.

Prevyšuje všetky normy

Meranie koncentrácií spomínaných zlúčenín v aute bolo vykonané po jeho vystavení vonkajším vplyvom po dobu 12 dní, čo v preklade znamená, že autori štúdie vozidlo nechali zaparkované vonku v časovom horizonte približne 2 týždňov.

interiér auta
zdroj: Unsplash/Jan Baborák

Počas tohto časového úseku sa teplota v kabíne auta menila, pričom dosahovala maximálne 63 °C a minimálne 21 °C. Obsah daných chemikálií vo vzduchu vnútri auta bol dostatočne vysoký na to, aby na stupnici ILCR (Incremental lifetime cancer risk, v preklade prírastkové celoživotné riziko rakoviny, pozn. red.) dosiahol úroveň označenú ako „vysoké zdravotné riziko pre vodičov“.

Ochrániť sa dá ľahko

Podobné výskumy vykonané v minulosti naznačujú, že len 20 minút cestovania v uzavretom interiéri auta môže predstavovať vystavenie pasažierov nebezpečným množstvám karcinogénnych látok.

Treba však dodať, že existuje niekoľko jednoduchých preventívnych opatrení a cesta celkom novým autom predstavuje riziko, len ak sa v ňom vodič doslova zabarikáduje.

Stačí napríklad, ak budú majitelia nových áut počas prvých týždňov jazdiť s otvorenými oknami a pred jazdou kabínu dôkladne vyvetrajú.

Pomôcť môže aj pravidelné čistenie interiéru, keďže škodlivé plyny sa ľahšie viažu na prachové čiastočky. Niektorí odborníci radia v aute prevážať rastliny, ktoré majú prirodzenú schopnosť filtrovať vzduch.

rakovina
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Ďalšími alternatívami by, samozrejme, mohlo byť vyhnúť sa kúpe nového auta a namiesto toho zvoliť kúpu ojazdeného kusu. Všeobecne je však odporúčané využívať primárne hromadnú dopravu.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: ScienceAlert, Cell Reports Physical Science, National Cancer Institute

Najnovšie videá

Trendové videá